Ogród Muzeum Archeologicznego w Krakowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ogród Muzeum Archeologicznego
Obiekt zabytkowy nr rej. A-90 z 15.10.1949
Ilustracja
widok z ogrodu na Wawel
Państwo

 Polska

Województwo

 małopolskie

Miejscowość

Kraków

Dzielnica

Dzielnica I Stare Miasto

Adres

ul. Poselska 3

Powierzchnia

ok. 0,5 ha

Położenie na mapie Starego Miasta w Krakowie
Mapa konturowa Starego Miasta w Krakowie, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Ogród Muzeum Archeologicznego”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Ogród Muzeum Archeologicznego”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Ogród Muzeum Archeologicznego”
Położenie na mapie Krakowa
Mapa konturowa Krakowa, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Ogród Muzeum Archeologicznego”
Ziemia50°03′26″N 19°56′09″E/50,057222 19,935833

Ogród Muzeum Archeologicznego – zabytkowy ogród o powierzchni około 0,5 ha, znajdujący się w Krakowie na Starym Mieście przy ul. Poselskiej 3 u podnóża Wzgórza Wawelskiego.

Jest to renesansowe założenie ogrodowe powstałe przy dawnym klasztorze karmelitów bosych, jest też jednym z większych ogrodów na krakowskim Starym Mieście,

W roku 1961 rozpoczęto rekonstrukcję ogrodu. Aby ustalić jego pierwotny wygląd posłużono się dawnymi planami Krakowa: tzw. Kołłątajowskim z roku 1785, Mosano i Chavana z 1796 roku oraz tzw. Senackim S. Enderle z lat 1802-1808.

Projekt nowego przestrzennego zagospodarowania ogrodu to praca naukowców z Politechniki Krakowskiej. Pod kierunkiem profesorów Gerarda Ciołka a potem Stefana Żychonia, zespół w skład którego wchodzili także Ewa Kułakowska-Bojęś, Aleksander Böhm, H. Schoen zajął się rozplanowaniem alejek i klombów, doborem odpowiedniej roślinności oraz wykonaniem małej architektury. Projekt zrealizowały krakowskie Pracownie Konserwacji Zabytków.

Ogród oddano do użytku na przełomie 1968 i 1969 roku, a jego właścicielem jest od 1967 roku Muzeum Archeologiczne w Krakowie.

Odbywają się w nim koncerty muzyki poważnej i rozrywkowej, swoje utwory prezentował tutaj Lluís Llach, kataloński bard i kompozytor, występowali finaliści Festiwalu Piosenki Studenckiej, odbyła się impreza z cyklu koncertów Męskie Granie, wystawiają swoje prace rzeźbiarze.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]