Ogród Pokornego Zarządcy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ogród Pokornego Zarządcy
Ogród Pokornego Zarządcy

Ogród Pokornego Zarządcy (chin. upr. 拙政园, chin. trad. 拙政園, pinyin Zhuōzhèng Yuán) – największy ogród w chińskim mieście Suzhou i jeden z czterech największych ogrodów w Chinach (ma powierzchnię ok. 52 tys. m²[1]). W roku 1997 Zhuozheng Yuan, wraz z innymi klasycznymi ogrodami Suzhou, został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

W czasach dynastii Tang ogród był własnością uczonego Lu Guimenga, w okresie dynastii Yuan należał do świątyni Dahong[3]. W roku 1513, za panowania cesarza Zhengde z dynastii Ming, zarządca Wang Xianchen zakupił świątynię i przekształcił ją w prywatną willę otoczoną ogrodami ze stawami i sztucznymi wysepkami[1]. Ogród został zaprojektowany wspólnie z artystą z okresu dynastii Ming, Wen Zhengmingiem. Ówczesny ogród posiadał rozmiary równe dzisiejszym oraz wiele pawilonów i drzew. Po pewnym czasie rodzina Wang sprzedała ogród, który w późniejszym okresie kilkakrotnie zmieniał właścicieli. Ogród pozostawał zaniedbany aż do czasów cesarzy Shunzhi i Kangxi, gdy został mocno przebudowany, z daleko posuniętą modyfikacją pierwotnego założenia. Za rządów cesarza Qianlonga ogród został podzielony na Shu Yuan (Ogród Ksiąg) i Fu Yuan (Odnowiony Ogród).

W obecnym ogrodzie niewiele zachowało się z pierwotnej koncepcji, lecz przypomina on bardzo wygląd z późnej epoki Qing, z licznymi pawilonami i mostkami usytuowanymi pośród labiryntu połączonych ze sobą stawów i wysepek[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Humble Administrator's Garden (Zhuozheng Yuan) (ang.). travelchinaguide.com. [dostęp 2010-06-22].
  2. Classical Gardens of Suzhou (ang.). whc.unesco.org. [dostęp 2010-06-22].
  3. Garden of the Humble Administrator (ang.). china-travel-tour-guide.com. [dostęp 2010-06-22].
  4. The Humble Administrator's Garden (ang.). suzhou.gov.cn. [dostęp 2010-06-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (3 marca 2016)].