Ogród Różany w Szczecinie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ptasia Fontanna
Kwiaty wiosny i lata
Różanka w lipcu 2009 roku
Róże Snow Ballet w kwietniu 2015 roku
Kwiecień w Różance
Kwiecień w Różance
Magnolia w kwietniu
Glicynia w kwietniu

Ogród Różany w Szczecinie, „Różanka” (do 1945 niem. Staudengarten, Rosengarten) – dwuhektarowy ogród założony na Łęknie (wówczas Westend) w 1928 r. z okazji zjazdu ogrodników. W 1935 r. powstała „Ptasia Fontanna” z rzeźbami ptaków autorstwa Kurta Schwerdtfegera. II wojnę światową ogród przetrwał w stanie nienaruszonym i do lat 70. XX wieku był miejscem wypoczynku szczecinian. Z powodu braku pieniędzy na jego utrzymanie zaczął stopniowo popadać w ruinę. W roku 1983 teren został przekazany Archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, zaś w roku 2005 z powrotem trafił w ręce miasta.

W latach 2006-2007 dzięki funduszom Miasta Szczecina przeprowadzono odbudowę ogrodu w stylu z lat trzydziestych. Po zakończeniu prac oddany do użytku 20 kwietnia 2007 r. Zasadzono tu ponad dziewięć tysięcy róż w 99 odmianach, wykonano schody, alejki oraz plac zabaw. Prócz kwiatów występują tutaj również egzotyczne drzewa i krzewy posadzone w czasie zakładania ogrodu, m.in. miłorząb dwuklapowy, kasztanowiec gładki, metasekwoja chińska, tawlina jarzębolistna, korkowiec amurski, jabłonie, wiśnie, grab amerykański, trzmielina oskrzydlona, różne rodzaje głogów, klon kolchidzki oraz świerk serbski występujący jedynie w górach Bośni i Hercegowiny.

Jedną z atrakcji ogrodu jest „Ptasia Fontanna”, odtworzona z klinkieru i marmuru na podstawie zdjęć i rycin, na wzór budowli przedwojennej. Jej głównymi elementami są cztery betonowe gęsi osadzone na cokole (trzy z nich oryginalne, odrestaurowane, czwarta – stworzona od podstaw [1]). Różanka znajduje się na obszarze Łękna, na skraju Parku Kasprowicza pomiędzy ulicami Jasienicy, Zaleskiego i Moczyńskiego oraz ścieżką rowerową (Fałata) w pobliżu nieczynnego przystanku kolejowego Szczecin Łękno.

Różanka jest miejscem ...[edytuj | edytuj kod]

1
spacerów,
2
wystaw artystycznych,
3
koncertów,
4
a nawet miejscem zawierania związków małżeńskich.

Organizowane są tu również spotkania autorskie i imprezy dla dzieci. Jest też końcowym punktem turystycznej trasy pieszo-rowerowej, nazywanej „Złotym Szlakiem”, która rozpoczyna się przy Zamku Książąt Pomorskich. Przedłużeniem „Złotego Szlaku” jest parkowa promenada, prowadząca dalej przez Park Kasprowicza, w kierunku Syrenich Stawów, Parku Leśnego Głębokie i Parku Arkońskiego[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Strona Urzędu Miasta
  2. Złoty Szlak. W: Strona internetowa Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej CIKiT Zamek [on-line]. zamek.szczecin.pl/cikit. [dostęp 2015-04-26].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]