Ogród deszczowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Parking samochodowy odprowadzający wodę do ogrodu deszczowego. Krawężnik ogranicza nawierzchnię asfaltową, ale jednocześnie pozwala wodzie wypływać poza krawędź nawierzchni.

Ogród deszczowy – forma aranżacji terenu i jedna z form ogrodów wodnych oraz zrównoważonego systemu retencjonującego wodę. Ogrody deszczowe zbierają wodę deszczową i stopniowo oddają ją do ekosystemu. Mogą być budowane w różnej wielkości pojemnikach, a także wprost w gruncie jako projektowane obszary bioretencyjne. Przybierać mogą wówczas formę niewielkiego zagłębienia, które przez zaprojektowany system warstw o różnej przepuszczalności i chłonności wody, imitują procesy występujące w naturalnych miejscach okresowego zbierania się nadmiaru wody.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Ogród deszczowy zazwyczaj instaluje się przy wylocie rynny (ewentualnie tarasu wegetacyjnego) lub systemu odzysku wody deszczowej. Poprzez swoją konstrukcję ma właściwości odbierania nieregularnych napływów wody, tym samym zapobiegając skutkom burz i nawałnic. Zazwyczaj jest przeznaczony do oczyszczania wody przed właściwą infiltracją. Jest to jedno z zalecanych urządzeń w ekologicznych ogrodach i miastach, może zawierać w sobie mały, bardziej wodoszczelny obszar stopniowo oddający nagromadzoną wodę.

  • Ogród deszczowy może zawierać strefę wodoszczelną, która zatrzymuje wodę przez dłuższy czas na jego dnie.
  • Może być połączony z innymi urządzeniami hydrotechnicznymi zielonej infrastruktury, na przykład za pomocą rowów bioretencyjnych.
  • Zazwyczaj jest miejscem nasadzenia specjalnie dobranych różnych gatunków roślin: hygrofitów lub rzadziej helofitów czy hydrofitów.
  • Jest budowany dla przyjmowania wód spływających z dachów, jezdni, chodników i innych powierzchni o ograniczonej retencji przy obfitych opadach.
  • Pełni funkcję oczyszczającą wodę przed odprowadzeniem jej dalej do gruntu lub dalszych cieków i zbiorników wodnych.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]