Ogrody zoologiczne w Polsce

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Ogrody zoologiczne w Polsce. Pierwszy polski ogród zoologiczny, mający charakter naukowo-dydaktyczny, założył w 1833 w Podhorodcach Stanisław Konstanty Pietruski[1]. Najstarszym ogrodem zoologicznym w obecnej Polsce jest Ogród Zoologiczny we Wrocławiu założony w 1865, ma on największą liczba gatunków zwierząt.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Najstarszym ogrodem zoologicznym jest Ogród Zoologiczny we Wrocławiu. Otwarto go 10 lipca 1865. Innym wiekowym ogrodem jest Ogród Zoologiczny w Poznaniu, założony w 1874, formalnie zarejestrowany w 1875[2][3].

Ogród w Gdańsku-Oliwie jest największą placówką tego typu w kraju. Zajmuje powierzchnię prawie 124 ha. Drugi pod względem wielkości ogród zoologiczny w Poznaniu (nowy), zajmuje powierzchnię około 121 ha.

Ideę ochrony gatunków poprzez działalność ogrodów zoologicznych na terenie Polski propagowali po II wojnie światowej Hanna i Antoni Gucwińscy, byli dyrektorzy wrocławskiego zoo, którzy na antenie telewizji polskiej prowadzili popularny program Z kamerą wśród zwierząt.

Organizacje[edytuj | edytuj kod]

Europejskie Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EAZA) skupia najbardziej liczące się ogrody zoologiczne z całej Europy. W Polsce do EAZA należy 11 najlepszych ogrodów, spełniających normy i wymogi EAZA - w Poznaniu, Toruniu, Wrocławiu, Płocku, Warszawie, Opolu, Gdańsku, Łodzi, Krakowie, Zamościu i Chorzowie.

Spis ogrodów[edytuj | edytuj kod]

W Polsce znajdują się następujące ogrody zoologiczne[4] (ułożone w porządku chronologicznym):

Na terenie Polski znajdują się setki zoo, zwierzyńców, mini-zoo czy też akwariów będących de facto nielicencjonowanymi, nielegalnymi ogrodami zoologicznymi.

Nieistniejące ogrody zoologiczne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Maciej Iłowiecki: Dzieje nauki polskiej. Warszawa: Wydawnictwo Interpress, 1981, s. 186. ISBN 83-223-1876-6.
  2. Ogród Zoologiczny. Urząd Miasta Poznania. [dostęp 2009-03-17].
  3. Historia. [dostęp 2009-03-17].
  4. http://www.gdos.gov.pl/wykaz-ogrodow-zoologicznych-w-polsce
  5. Powstał prywatny zwierzyniec, wykupiony w latach 30. XX wieku przez miasto, w: Artur Janowski. Z wizytą w Tierpark Bolko. „Nowa Trybuna Opolska”, s. 18-19, 2013-03-30.