Ojciec Yod

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ojciec Yod (Father Yod) albo YaHoWha właśc. James Edward Baker (ur. 4 lipca 1922, zm. 25 sierpnia 1975) – założyciel i przywódca sekty Source Family. Był też restauratorem i wokalistą rockowego zespołu Ya Ho Wa 13[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

James Edward Baker urodził się 4 lipca 1922 roku w Cincinnati w stanie Ohio. Brał udział w II wojny światowej, w czasie której został odznaczony Srebrną Gwiazdą. Po wojnie osiedlił się w Kalifornii. Zetknął się tam z beatnikowskim postulatem "powrotu do natury", którego jednym z elementów była dieta organiczna.

Równocześnie studiował filozofię, religię i ezoteryczne nauki duchowe. Później stał się naśladowcą Yogi Bhajana, duchowego przywódcy i nauczyciela Kundalini Jogi.

Zainspirowany grupą The Nature Boys, Baker otwierał kolejne restauracje serwujące naturalną żywność. W 1955 roku powstała Aware Inn, która była jednym z pierwszych tego typu lokali w Stanach Zjednoczonych. W 1962 roku założył Discovery Inn, a w 1966 – Old World Restaurant. W 1969 roku powstała restauracja The Source na Sunset Strip, która stała się kultowa. Lokal cieszył się dużym powodzeniem, zwłaszcza wśród młodzieży związanej z ruchem hipisowskim. Bywalcami lokalu byli m.in. John Lennon, Julie Christie i Marlon Brando[2].

Szacunek jaki darzyły go środowiska hipisowskie oraz pieniądze z restauracji pozwoliły Bakerowi stworzyć własną wspólnotę duchową. Początkowo zaczął prowadzić warsztaty z medytacji i głosić kazania. Przybrał imię ojciec Yod, a później YaHoWha. Stał patriarchą gminy młodych ludzi, którzy widzieli w nim swojego guru. Grupa mieszkała razem w rezydencji w Hollywood Hills i była wspierana z zysków, jakie przynosiła restauracja Baker Source, a później inne jego restauracje.

Wspólną liczyła około 150 osób obojga płci. Wśród nich Baker miał 14 żon (ale tylko jedna prawną) i 3 dzieci.

Niektórzy członkowie Source Family byli muzykami. W 1973 roku Baker sformował z nich zespół rockowy YaHoWha 13, sam zostając jego liderem. Zespół wyprodukowywał około 65 albumów[3].

Ponieważ wspólnotą Source Family zaczęły interesowany się władze, wymusiło to na grupie konieczność przeprowadzki.

26 grudnia 1974 roku Baker sprzedał restaurację i przeniósł się wraz ze swoją wspólnotą na Hawaje. 25 sierpnia 1975 roku doznał ciężkich obrażeń po nieudanym skoku na lotni. W ich wyniku zmarł dziewięć godzin później. Po trzech dniach czuwania, jego ciało poddano kremacji.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]