Okap na Półce z Meandrem

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Okap na Półce z Meandrem
Plan jaskini
Plan jaskini
Państwo

 Polska

Województwo

 małopolskie

Położenie

Zimny Dół, Czułów

Właściciel

Lasy Państwowe

Długość

15 m

Głębokość

0 m

Wysokość otworów

330 m n.p.m.

Ekspozycja otworów

ku W

Kod

J.GT-03.43

Położenie na mapie gminy Liszki
Mapa konturowa gminy Liszki, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Okap na Półce z Meandrem”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Okap na Półce z Meandrem”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Okap na Półce z Meandrem”
Położenie na mapie powiatu krakowskiego
Mapa konturowa powiatu krakowskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Okap na Półce z Meandrem”
Ziemia50°04′03″N 19°40′24″E/50,067500 19,673333
Strona internetowa

Okap na Półce z Meandremokap w Zimnym Dole we wsi Czułów w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim, w gminie Liszki[1]. Pod względem geograficznym znajduje się na Garbie Tenczyńskim będącym południowym fragmentem Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej[2].

Opis obiektu[edytuj | edytuj kod]

Okap znajduje się w skałkach w górnej części orograficznie lewych zboczy Zimnego Dołu, w lesie powyżej Źródła w Zimnym Dole i powyżej domów[1]. Znajduje się w skale Byk zaliczanej do Grupy Krowy[3]. Ciągnie się na południowo-wschodniej ścianie tej skały, ma długość 18 m, a jego maksymalny wysięg dochodzi do 5 m. Pod okapem jest półka, na którą łatwo można wejść od lewej (patrząc z dołu) strony. Po lewej stronie półka zaczyna się na poziomie stoku i wznosi się ona w górę, a jednocześnie stok pod nią opada, wskutek czego na prawym końcu jest już na wysokości 4 m nad pionową ścianą. Jest wystarczająco szeroka do przejścia, dopiero na prawym (północno-wschodnim) końcu półka zwęża się i pochyla, tak, że staje się już praktycznie niemożliwa do przejścia[1].

Pomiędzy półką a okapem, mniej więcej w połowie jego długości, w skale znajduje się otwór, od którego w głąb skały prowadzi ciasny i meandrujący tunelik z denną rynną. Półka w jego pobliżu przecięta jest pionową, krętą i rozszerzająca się ku dołowi szczeliną dochodzącą do podstawy skały[1].

Okap powstał w wapieniach zrostkowych z jury późnej[4]. Brak nacieków. Dno półki jest skaliste, jedynie na dnie pionowej szczeliny (tylko w zasięgu okapu) znajduje się gruz wapienny zmieszany z próchnicą. Na skałach okapu rośnie bluszcz pospolity[1].

Po raz pierwszy okap został opisany przez A. Górnego i M. Szelerewicza w listopadzie 1999 roku. Oni też opracowali jego dokumentację. Plan sporządził M. Szelerewicz[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Andrzej Górny, Mariusz Szelerewicz: Okap na Półce z Meandrem. [w:] Jaskinie Polski [on-line]. Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy. [dostęp 2019-12-22].
  2. Jerzy Kondracki, Geografia regionalna Polski, Warszawa, Wyd. Naukowe PWN, 1998, ISBN 83-01-12479-2
  3. Bouldering w Zimnym Dole [online] [dostęp 2019-12-22].
  4. Na podstawie zamontowanej w Zimnym Dole tablicy Małopolskiego Szlaku Geoturystyki