Okno na podwórze (film 1954)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Okno na podwórze
Rear Window
Ilustracja
Gatunek thriller
Rok produkcji 1954
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Język angielski
Czas trwania 112 minut
Reżyseria Alfred Hitchcock
Scenariusz John Michael Hayes
Główne role James Stewart
Grace Kelly
Muzyka Franz Waxman
Leonard Bernstein
Zdjęcia Robert Burks
Scenografia Hal Pereira
J. McMillan Johnson
Ray Moyer
Sam Comer
Montaż George Tomasini
Wytwórnia Paramount Pictures
Patron Inc.
James Stewart w zwiastunie filmu

Okno na podwórze (ang. Rear Window) – amerykański film fabularny (thriller) z 1954 roku, w reżyserii Alfreda Hitchcocka. Film powstał na podstawie opowiadania Cornella Woolricha.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

L.B. Jefferies (James Stewart), znany fotograf, po wypadku ma złamaną nogę i jest unieruchomiony w swoim mieszkaniu. Jedynymi osobami, jakie go odwiedzają, jest jego dziewczyna, Lisa (Grace Kelly) i Stella (Thelma Ritter), pielęgniarka, która pomaga mu wrócić do zdrowia. Mężczyzna z nudów zaczyna poglądać swoich sąsiadów. Pewnego dnia staje się świadkiem dziwnego zachowania jednego z sąsiadów, Larsa Thorwalda (Raymond Burr) i nabiera przekonania, że mężczyzna zamordował swoją żonę. Decyduje się rozwiązać zagadkę. Ponieważ sam nie może nic zrobić, pomagają mu Lisa, Stella i znajomy policjant.

Zwiastun filmu (ang.)

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Alfred Hitchcock w 25. minucie filmu epizodycznie pojawia się w roli mężczyzny nakręcającego zegar w mieszkaniu kompozytora.
  • Tytułowe podwórze zostało wzniesione jako olbrzymia scenografia w największej hali zdjęciowej wytwórni Paramount. Najważniejsze dekoracje mieszkań były uzbrojone w prąd i bieżącą wodę. Podłoga hali musiała zostać pogłębiona o ok. 10 metrów, ponieważ dekoracja mieszkania fotografa została zbudowana na faktycznym parterze hali zdjęciowej, a w filmie grała mieszkanie na drugim piętrze.
  • Aktorzy grający mieszkańców kamienicy odbierali instrukcje reżysera poprzez bezprzewodowe zestawy dźwiękowe wyposażone w słuchawki douszne, pomalowane na cielisty kolor.
  • Zgodnie z rygorystycznym założeniem Alfreda Hitchcocka, wszystkie sceny w podwórzu są widoczne tylko z perspektywy okna mieszkania L.B. Jefferiesa. Kamera opuszcza to miejsce tylko na kilka ujęć w dwóch scenach: reakcji sąsiadów po zabiciu psa oraz w finale filmu.

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]