Okręty patrolowe typu Famous

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Okręty patrolowe typu Famous
USCGC Escanaba WMEC-907.jpg
Opis typu
Kraj budowy  Stany Zjednoczone
Użytkownicy United States Coast Guard United States Coast Guard
Wejście do służby 1983
Zbudowane okręty 13
Dane taktyczno-techniczne
Wyporność 1800 t
Długość 82 m
Szerokość 12 m
Zanurzenie 4,4 m
Napęd 2 silniki wysokoprężne
Prędkość 20 węzłów
Załoga 100
Uzbrojenie 1 działo 76 mm
Wyposażenie lotnicze śmigłowiec HH-65 Dolphin

Okręty patrolowe typu Famousamerykańskie okręty patrolowe, które zaczęły wchodzić w skład United States Coast Guard w 1983. Zbudowano 13 okrętów tego typu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Prace nad nowymi kutrami patrolowymi dla Straży Wybrzeża Stanów Zjednoczonych rozpoczęły się w grudniu 1976. Nowe okręty miały zastąpić w służbie okręty patrolowe typu Secretary które zbudowano przed II wojną światową. Okręty projektowano z myślą o wypełnianiu misji ratowniczych, patrolowych i ochrony strefy ekonomicznej. W razie konieczności okręty mogły być także przystosowane do wykonywania zadań ZOP. W celu ograniczenia kosztów budowy i eksploatacji zdecydowano że jednostki typu Famous będą mogły rozwijać prędkość jedynie 20 węzłów. W przypadku pościgu za szybkimi jednostkami stosowanymi do przemytu narkotyków, okręty miały używać szybkich łodzi pneumatycznych przenoszonych na pokładzie rufowym. Okręty wyposażono w lądowisko i hangar dla śmigłowca. Głównym typem maszyn używanych głównie w misjach ratowniczych miały być produkowane na francuskiej licencji w Stanach Zjednoczonych śmigłowce HH-65 Dolphin.

Budowa pierwszego okrętu typu USCGC "Bear" rozpoczęła się w stoczni Tacoma Boatbuilding Company 23 sierpnia 1979. Wodowanie miało miejsce 25 września 1980, wejście do służby 4 lutego 1983. Ostatni okręt serii USCGC "Mohawk" wszedł do służby w marcu 1991.

Wszystkie okręty po wejściu do służby stacjonują w rejonie wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Do głównych zadań okrętów w tym rejonie należy walka z przemytem narkotyków, a także udział w akcjach ratunkowych.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Jacek Krzewiński. Okręty patrolowe Amerykańskiej Straży Wybrzeża typu Famous. „NTW”. Październik 1997. nr 10. s. 51 - 55.