Okręty podwodne typu Zwaardvis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Okręty podwodne typu Zwaardvis
Ilustracja
Rodzaj okrętu SS
Kraj budowy  Holandia
Stocznia Rotterdamse
Fijenoord
Zbudowane cztery
Użytkownicy  Koninklijke Marine  Marynarka Wojenna Republiki Chińskiej
Typ poprzedzający Dolfijn
Typ następny Walrus
Służba w latach holenderskie: 1972-1995
Uzbrojenie:
20 torped Mk.37, NT37, później Mk.48
Wyrzutnie torpedowe:
• dziobowe

6 x 533mm
Wyporność:
• na powierzchni 2408 ton
• w zanurzeniu 2640 ton
Napęd:
3 silniki Diesla Werkspoor
1 silnik elektryczny Holec,
1 wał napędowy, 4200 bhp/5100 shp
Prędkość:
• na powierzchni
• w zanurzeniu

13 węzłów
20 węzłów

Okręty podwodne typu Zwaardvisholenderskie okręty podwodne z napędem diesel-elektrycznym stanowiące pochodną amerykańskich okrętów typu Barbel. Dwa holenderskie okręty tego typu, dzięki transferowi technologii jednostek Barbel, były pierwszymi jednostkami tego kraju w których wykorzystując rozwiązania konstrukcyjne opracowane w amerykańskim programie badawczym Albacore, zastosowano kroplowy kształt. W okrętach tych zmieniono jednak wyposażenie elektroniczne w postaci sensorów. W późnych latach 80. okręty zostały zmodyfikowane, przez zastosowanie ulepszonych sensorów, w tym holowanej anteny sonaru oraz wyposażono je w zdolność do odpalania torped Mk. 48. Jednostki te zostały wycofane ze służby w latach 1989-1995 i zaoferowane na sprzedaż. W roku 2000 okręty zostały przetransferowane do Malezji, jednak transakcja ich sprzedaży nie doszła do skutku, w związku z czym w roku 2006 zostały tam pocięte na złom.

Sześć ulepszonych okrętów tego typu zamierzał nabyć Tajwan. Zmiany obejmować miały sensory okrętów, zwiększenie stopnia ich automatyzacji oraz magazynu, który mieścić miał 28 torped. Na skutek jednak protestów Chińskiej Republiki Ludowej, zostały zbudowane jedynie dwie pierwsze z zaplanowanych jednostek. W zamiarach Tajwanu jest modernizacja tych okrętów zmierzająca do umożliwienia im wystrzeliwania z wyrzutni torpedowych pocisków manewrujących.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Paul E. Fontenoy: Submarines: An Illustrated History of Their Impact (Weapons and Warfare). ABC-CLIO, marzec 2007, s. 392. ISBN 1-85109-563-2.