Okskaja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Okskaja
Окская
Ilustracja
Peron stacji
Państwo

 Rosja

Miasto wydzielone

 Moskwa

Dzielnica

Południowo-wschodni okręg administracyjny, rejon Riazanskij

Projektant

Lenmietrogiprotrans

Data otwarcia

27 marca 2020

Liczba peronów

2

Liczba krawędzi
peronowych

2

Długość peronu

163 m

Głębokość stacji

21 m


Niekrasowskaja
Poprzednia stacja

Stachanowskaja (Стахановская)

Następna stacja

Jugo-Wostocznaja (Юго-Восточная)

Położenie na mapie Moskwy
Mapa konturowa Moskwy, po prawej znajduje się punkt z opisem „Okskaja”
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Okskaja”
Ziemia55°43′07″N 37°46′54″E/55,718611 37,781667
Portal Transport szynowy

Okskaja (ros. Окская) – stacja linii Niekrasowskiej metra moskiewskiego, znajdująca się w południowo-wschodnim okręgu administracyjnym Moskwy w rejonie Riazańskim (ros. Рязанский). Otwarcie miało miejsce 27 marca 2020 roku w ramach inauguracji odcinka między stacjami LefortowoKosino[1].

Stacja dwunanowa typu płytkiego kolumnowego z dwoma peronami bocznymi położona jest na głębokości 21 metrów. Projekt architektoniczny opracowało biuro „Lenmietrogiprotrans” (ros. ОАО «Ленметрогипротранс») z Petersburga.

Osią wystroju jest kolor niebieski, nawiązujący do rzeki Oki, od której przystanek czerpie swą nazwę[2]. Układ przestrzenny w dużej mierze przypomina poprzednią stację Jugo-Wostoczną. Główną dekoracją peronów jest sufit wykończony ciemnoniebieskimi panelami aluminiowymi, pod którym zawieszono pierścienie świetlne o średnicy około pięciu metrów. Dynamiczna kompozycja taśm ledowych ma przywodzić na myśl kręgi mieniące się na płynącej rzece. Posadzki wyłożono jasnoszarym granitem syberyjskim. Na ścianach bocznych umieszczono napis z nazwą stacji z powiększoną literą O, w którą wkomponowano ławkę. W międzytorzu znajduje się ciemnoszara ściana, w której wykuto w regularnym rytmie prostokątne otwory.

Przystanek posiada cztery wejścia/wyjścia. Wyjście numer 1 znajduje się w północno-zachodnim narożniku skrzyżowania ulic Okskiej i Pierwej Nowokuźmińskiej, wyjścia numer 2 – 3 w południowo-zachodnim i północno-zachodnim narożniku skrzyżowania ulic Okskiej, Papiernika i Prospiektu Riazańskiego, a wyjście numer 4 w południowo-wschodnim narożniku skrzyżowania ulic Okskiej i Prospiektu Riazańskiego[3].

Zakładany potok pasażerski to 17,2 tys. osób na godzinę[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Мэр Москвы открыл Некрасовскую линию метро, Моя Москва.онлайн [dostęp 2021-09-22] (ros.).
  2. Станция, www.lmgt.ru [dostęp 2021-09-23] (ros.).
  3. Yandex, yandex.eu [dostęp 2021-09-23].
  4. Станции Некрасовской линии метро: камни из магмы, конструктор «Лего» и лунная дорога, stroi.mos.ru [dostęp 2021-09-05] (ros.).