Oksygenaty

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Spaliny samochodowe

Oksygenatyzwiązki organiczne zawierające tlen, stosowane jako dodatki do paliw (np. benzyny) zmniejszające zawartość CO w spalinach[1][2].

Wśród oksygenatów wymienia się przede wszystkim alkohole i etery[3]. Najbardziej popularnym oksygenatem jest eter tert-butylowo-metylowy (MTBE), który w latach 70. XX w. dodawano do paliwa w niewielkich ilościach, jako składnik zwiększający liczbę oktanową (środek przeciwstukowy). W latach 90. jego stężenia w paliwie znacznie zwiększono (do 15%) – zaczął być uznawany za składnik wspomagający całkowite spalanie węglowodorów i powszechnie stosowany w Stanach Zjednoczonych. W końcu XX w. stwierdzono, że MTBE może przyczyniać się do zanieczyszczenia wód gruntowych wskutek wycieków z nieszczelnych podziemnych cystern. Od 2004 roku jest w kilku krajach zakazany i zastąpiony alkoholem etylowym[4][5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Oxygenates (ang.). W: EFOA, the European Fuel Oxygenates Association, Glossary [on-line]. www.efoa.eu. [dostęp 2012-05-03].
  2. State Winter Oxygenated Fuel Program (ang.). W: Environmental Protection Agency (EPA) [on-line]. www.epa.gov/. [dostęp 2012-05-03].
  3. Fuel Ethers (ang.). W: EFOA, the European Fuel Oxygenates Association [on-line]. www.efoa.eu. [dostęp 2012-05-03].
  4. Fuel Oxygenates (ang.). W: U.S. Geological Survey [on-line]. toxics.usgs.gov. [dostęp 2012-05-03].
  5. Methyl tertiary butyl ether (MTBE) (ang.). W: U.S. Geological Survey, Toxic Substances Hydrology Program [on-line]. toxics.usgs.gov. [dostęp 2012-05-03].