Oktobas

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Oktobas
wł. octobasso, ang. octobass
Ilustracja
Klasyfikacja naukowa
Chordofon złożony
Klasyfikacja popularna
instrument smyczkowy
Skala instrumentu
Skala instrumentu
Podobne instrumenty
Producenci
XIX wieczny oktobas prezentowany w paryskim muzeum muzyki

Oktobasmuzyczny instrument strunowy z grupy smyczkowych, którego konstruktorem był Jean Baptiste Vuillaume.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Powstał w 1849 roku[1]. Podczas otwarcia targów paryskich w 1855 roku Jean Baptiste Vuillaume wykonał na oktobasie Te Deum Hectora Berlioza[2]. Konstruktor zbudował trzy egzemplarze instrumentu, z których zachowały się dwa[3]. Jeden znajduje się w Cité de la Musique w Paryżu[4], drugi w archiwum Wiener Musikverein, a trzeci spłonął w pożarze[5]. Repliki znajdują się w kolekcjach: Musical Instrument Museum w Phoenix (zbudowany przez włoskiego lutnika Antonio Dattisa)[5]  i Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu.

Jedyną orkiestrą posiadającą w XXI wieku octobas i wykonującą utwory z jego udziałem jest Montrealska Orkiestra Symfoniczna[6]. Jest on repliką oryginału przechowywanego w Paryżu[7]. Wykonał go Jean-Jacques Pagès, który w 2018 roku otrzymał zamówienie na dwa kolejne instrumenty[8].

Budowa[edytuj | edytuj kod]

Był większych rozmiarów niż kontrabas, posiadał trzy struny, a do jego obsługi wykorzystywano system dźwigni dociskających struny do podstrunicy. Instrument nie był produkowany masowo i był rzadko wykorzystywany przez kompozytorów (mimo że francuski kompozytor Hector Berlioz bardzo go cenił i spopularyzował), głównie z powodów trudności technicznych gry: posiadał olbrzymią podstrunnicę oraz słabe struny. Instrument ma ponad 3,5 metra wysokości.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. "Kamus musik" - Pono Banoe, Kanisius 2003
  2. L'octobasse, un instrument extrêmement rare, palomavaleva.com [dostęp 2018-10-07] (fr.).
  3. The Giant Octobass Plays Notes So Low Humans Can't Hear Them, Atlas Obscura [dostęp 2018-10-07] (ang.).
  4. Collections du Musée de la musique - Philharmonie de Paris - Pôle ressources - Octobasse Jean-Baptiste Vuillaume - E.409, collectionsdumusee.philharmoniedeparis.fr [dostęp 2018-10-07] (fr.).
  5. a b Il gigante degli strumenti ad arco: l'Ottobasso, Putipù [dostęp 2018-10-07].
  6. This is an octobass – it’s so low it will turn your insides to jelly, „Classic FM” [dostęp 2018-10-07] (ang.).
  7. A WORLD PREMIERE : AN OCTOBASS MAKES ITS ARRIVAL AT THE OSM - Orchestre Symphonique de Montréal, „Orchestre Symphonique de Montréal”, 4 października 2016 [dostęp 2018-10-08] (ang.).
  8. Le Point, Vosges: deux octobasses bientôt prêtes à s'envoler vers le Canada, Le Point, 9 lutego 2018 [dostęp 2019-04-24] (fr.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]