Okularkowate

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Okularkowate
Gymnophthalmidae[1]
Merrem, 1820
Bachia bicolor
Bachia bicolor
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada zauropsydy
Rząd łuskonośne
Rodzina okularkowate

Okularkowate, jaszczurki (teidy) okularowe, mikroteidy (Gymnophthalmidae) – rodzina małych gadów łuskonośnych, przez niektórych herpetologów łączona w jedną grupę z rodziną Teiidae.

Występują od Meksyku do południowych krańców Ameryki Południowej. Zajmują różnorodne siedliska, od suchych, pustynnych, po wilgotne lasy równikowe, w ściółce leśnej, niektóre ziemnowodne.

Obecnie do Gymnophthalmidae zaliczanych jest ponad 220 współczesnych gatunków[2]. Są formami jajorodnymi. Znanych jest kilka gatunków partenogenetycznych (Gymnophthalmus). Ciało wydłużone, niektóre mają kończyny częściowo (Bachia) lub całkowicie (Calyptommatus) zredukowane. Długość głowy i tułowia do 6 cm, długość całkowita do 10 cm. Ogon może być odrzucany w obliczu zagrożenia. Większość jest aktywna w ciągu dnia, chociaż prowadzą skryty tryb życia, przez co często są uważane za gatunki nocne. Żywią się owadami i innymi bezkręgowcami.

Systematyka[edytuj]

Przypisy

  1. Gymnophthalmidae, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Gymnophthalmidae (ang.). The Reptile Database. [dostęp 10 maja 2011].

Bibliografia[edytuj]

  1. Podrząd:Jaszczurki Sauria w: W.Zamachowski, A.Zyśk Strunowce Chordata, Wydawnictwo Naukowe WSP, Kraków 1997 ​ISBN 83-86841-92-3
  2. Zwierzęta : encyklopedia ilustrowana. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2005. ISBN 83-01-14344-4.