Okupacja Wounded Knee

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Okupacja Wounded Knee
Państwo

 Stany Zjednoczone

Stan

 Dakota Południowa

Miejsca wystąpień

Wounded Knee

Początek wystąpień

27 lutego 1973

Koniec wystąpień

8 maja 1973

Ofiary śmiertelne

2

Aresztowani

300

Przyczyny wystąpień

złe warunki bytowe, łamanie traktatów zawartych między Indianami a rządem USA

Charakter wystąpień

okupacja miejscowości

Rezultat wystąpień

kapitulacja Indian

Położenie na mapie Dakoty Południowej
Mapa konturowa Dakoty Południowej, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Okupacja Wounded Knee”
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa konturowa Stanów Zjednoczonych, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Okupacja Wounded Knee”
43°08′48,8400″N 102°22′19,2000″W/43,146900 -102,372000

Okupacja Wounded Knee – akcja okupacyjna zorganizowana przez grupę działaczy indiańskich, polegała na opanowaniu osady Wounded Knee w stanie Dakota Południowa[1].

Licząca ok. 200 osób grupa protestujących chciała zwrócić uwagę na złe warunki bytowe w pobliskim rezerwacie plemienia Oglalów w Pine Ridge i łamanie traktatów zawartych między plemieniem i rządem USA. Protestujący sprzeciwiali się także aktom przemocy skierowanym wobec Indian oraz rasizmowi władz i społeczeństwa[1]. Indianie zajęli osadę 27 lutego 1973 roku[2], proklamowali niezależność i wzięli 11 zakładników. Wśród Indian znajdowali się mieszkańcy rezerwatu Pine Ridge oraz członkowie Ruchu Indian Amerykańskich, uzbrojeni głównie w broń ręczną (w tym sportową), noże, koktajle Mołotowa oraz jeden karabin AK 47. Wojsko USA wydzieliło do operacji przeciw Indianom 17 (później 35) czołgów, helikopter i bombowiec oraz broń ręczną i maszynową wraz z zapasem materiałów wybuchowych[1].

AIM domagało się powołania komisji senackiej do spraw zagrabienia ziem plemienia Oglalów, zastąpienia Rady Plemiennej przez samodzielny rząd. Okupacja trwała 71 dni i zakończyła się 8 maja kapitulacją pod naciskiem wodzów plemion. W trakcie okupacji zginęło dwóch Indian, jeden agent FBI został ciężko ranny[1], a ok. 300 protestujących zostało aresztowanych[2].

Ze względu na napiętą sytuację międzynarodową rząd USA zakładał, że zbuntowanych Indian finansuje ZSRR. Wydarzeniami w Wounded Knee żywo interesowały się media i opinia publiczna. W geście poparcia Marlon Brando odmówił przyjęcia Oscara za rolę w „Ojcu chrzestnym” i wysłał w zastępstwie indiańską aktorkę Sacheen Littlefeather, która odczytała list, w którym Brando skrytykował przemysł filmowy za dyskryminujące przedstawianie kultury indiańskiej[1].

Procesy karne przeciwko buntownikom odbywały się w Saint Paul w stanie Minnesota, ale zostały wstrzymane, gdy wyszło na jaw podsłuchiwanie przez służby specjalne rozmów oskarżonych z adwokatami[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Tak buntowali się Indianie [online] [dostęp 2016-12-16].
  2. a b Głosy z Wounded Knee 1973 - 2003 [online], www.indianie.eco.pl [dostęp 2016-12-16].