Olśniak himalajski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Olśniak himalajski
Lophophorus impejanus[1]
(Latham, 1790)
Ilustracja
samiec
Ilustracja
samica
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

ptaki

Infragromada

ptaki neognatyczne

Rząd

grzebiące

Rodzina

kurowate

Podrodzina

bażanty

Plemię

Lophophorini

Rodzaj

Lophophorus

Gatunek

olśniak himalajski

Synonimy
  • Phasianus impejanus Latham, 1790[2]
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[3]
Status iucn3.1 LC pl.svg
Zasięg występowania
Mapa występowania

Olśniak himalajski[4], monal[5] (Lophophorus impejanus) – gatunek ptaka z rodziny kurowatych (Phasianidae). Jest symbolem Nepalu, gdzie znany jest pod nazwą danfe, a także indyjskiego stanu Uttarakhand.

Olśniaki himalajskie występują w Azji, od wschodniego Afganistanu przez Himalaje, w tym Kaszmir, północne Indie, Nepal, południowy Tybet i Bhutan. Nie wyróżnia się podgatunków[2][6].

Nazwa łacińska tego gatunku upamiętnia Lady Mary Impey, małżonkę prezesa brytyjskiego sądu najwyższego Bengalu, sir Elijaha Impeya.

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Wygląd

Dorosłe koguty są ubarwione metalicznie. Głowa w kolorze zielonym, grzbiet w kolorze niebiesko-zielonym, brzuch w kolorze ciemnozielonym, a ogon i boki szyi w kolorze miedzianym. Dorosłe koguty mają również długi, zielony grzebień. Dorosłe kury, jak w przypadku innych gatunków tej rodziny, upierzone są skromnie, w kolorach rdzawobrązowym, białym i czarnym. Grzebień kur jest krótszy niż w przypadku kogutów.

Wymiary

Olśniak himalajski jest ptakiem o długości ok. 70 cm. Waga kogutów to 1980–2380 g, a kur 1800–2150 g.

Jaja

Ekologia i zachowanie[edytuj | edytuj kod]

Biotop

Olśniaki himalajskie żyją na wysokości od 2400 do 4500 m, w obszarze lasów dębowo-jodłowych z otwartymi zboczami trawiastymi, klifami i łąkami, głównie w pasie wysokości 2700–3700 m. W zimie schodzą do wysokości 2000 m.

Pożywienie

Nasiona oraz bezkręgowce. W zimie kopie w śniegu w poszukiwaniu korzeni, bulw i innych części roślin.

Status[edytuj | edytuj kod]

Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) uznaje olśniaka himalajskiego za gatunek najmniejszej troski (LC – least concern) nieprzerwanie od 1988 roku. Całkowita liczebność populacji nie została oszacowana, ale uznaje się go za ptaka szeroko rozpowszechnionego i pospolitego w odpowiednich dla niego siedliskach w zasięgu występowania. Trend liczebności populacji jest spadkowy[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Lophophorus impejanus, [w:] Integrated Taxonomic Information System [online] (ang.).
  2. a b Himalayan Monal (Lophophorus impejanus). IBC: The Internet Bird Collection. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-23)]. (ang.).
  3. a b Lophophorus impejanus, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species [online] (ang.).
  4. Systematyka i nazwy polskie za: Paweł Mielczarek, Marek Kuziemko: Plemię: Lophophorini Gray,GR, 1841 (wersja: 2019-11-05). [w:] Kompletna lista ptaków świata [on-line]. Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. [dostęp 2019-11-13].
  5. Albin Łącki: Wśród zwierząt – ptaki. Poznań: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1988, s. 92. ISBN 83-09-01320-5.
  6. F. Gill, D. Donsker & P. Rasmussen (red.): Pheasants, partridges, francolins. IOC World Bird List (v10.2). [dostęp 2020-08-30]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]