Oleander

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Oleander
Ilustracja
Morfologia (oleander pospolity)
Systematyka[1]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad Euphyllophyta
Klad rośliny nasienne
Klasa okrytonasienne
Klad astrowe
Rząd goryczkowce
Rodzina toinowate
Rodzaj oleander
Nazwa systematyczna
Nerium L.
Sp. Pl. 1: 209. 1753

Oleander (Nerium L.) – rodzaj krzewów lub drzew należący do rodziny toinowatych. Przedstawiciele (dwa gatunki) występują w stanie dzikim na obszarze śródziemnomorskim, podzwrotnikowym: Europa, Afryka, Azja, Japonia, często przy wysychających korytach strumieni.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Liście
Skórzaste, lancetowate, zimotrwałe, naprzemianległe lub po 3 w okółku. Są całobrzegie, u nasady klinowate, około 16 cm długości i 3 cm szerokości, połyskujące, ciemnozielone.
Kwiaty
Różowe, czerwone lub białe, zebrane w baldachogrona. Dość duże o średnicy do 5 cm, wonne; korona 5-krotna, różowa, biała lub czerwona, o poskręcanych łatkach. 1 słupek i 5 pręcików z długimi łącznikami, w gardzieli korony 5 łuseczek. Kwitnie w ciągu całego lata od maja do września.
Owoc
Torebka o długości do 15 cm z owłosionymi nasionami.
Roślina trująca
Zatruć można się po spożyciu liści, pędów i kwiatów, które zawierają glikozydy nasercowe.

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Pozycja systematyczna według APweb (aktualizowany system system APG III z 2009)

Należy do podrodziny Periplocoideae Endlicher, rodziny toinowatych (Apocynaceae ), która jest jednym z kladów w obrębie rzędu goryczkowców (Gentianales) z grupy astrowych spośród roślin okrytonasiennych[1][2]

Pozycja w systemie Reveala (1993–1999)

Gromada okrytonasienne (Magnoliophyta Cronquist), podgromada Magnoliophytina Frohne & U. Jensen ex Reveal, klasa Rosopsida Batsch, podklasa jasnotowe (Lamiidae Takht. ex Reveal), nadrząd Gentiananae Thorne ex Reveal, rząd toinowce (Apocynales Bromhead), rodzina toinowate (Apocynaceae Juss.), plemię Nerieae Baill., podplemię Neriinae Benth. & Hook.f., rodzaj oleander Nerium L.[3]

Gatunki

Zastosowanie[edytuj | edytuj kod]

Liście, jako źródło glikozydów nasercowych mają zastosowanie w leczeniu chorób układu krążenia[4].

Uprawa[edytuj | edytuj kod]

Wymagania
Oleandry potrzebują dużo światła (w ciemnym pomieszczeniu nie kwitną). W klimacie umiarkowanym nadają się wyłącznie do uprawy doniczkowej. Potrzebują obfitego podlewania, lubią przewiew. Najlepiej rosną na gliniastej glebie w dużych pojemnikach, źle znoszą przesadzanie.
Rozmnażanie
Przez sadzonki otrzymane z wierzchołków pędów. Ukorzenia się je wczesną wiosną i w lecie w letniej wodzie, w ziemi lub perlicie. Sadzonki ukorzeniają się dość łatwo i w tym samym roku mogą zakwitnąć. Można rozmnażać oleandry także z nasion, które wysiewa się w kwietniu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b P.F. Stevens: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-03-24].
  2. Rubiaceae Genera. [dostęp 2010-12-03].
  3. Reveal James L. System of Classification. PBIO 250 Lecture Notes: Plant Taxonomy. Department of Plant Biology, University of Maryland, 1999 Systematyka rodzaju Nerium według Reveala
  4. Jan Schulz: Leki z bożej apteki. Warszawa: Chrześcijański Instytut Wydawniczy "Znaki czasu", 1994, s. 148. ISBN 83-00-00855-1.