Olechów-Janów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Olechow.jpg

Olechów-Janówosiedle administracyjne (jednostka pomocnicza gminy) Łodzi we wschodniej części miasta, w dzielnicy Widzew, obejmujące osiedla Olechów i Janów.

Powierzchnia i mieszkańcy[edytuj]

Osiedle Olechów-Janów obejmuje stosunkowo niewielki obszar (około 6-7 km²), na którym zamieszkuje ponad 20 tys. osób[1].

Obszar i zabudowa[edytuj]

Powierzchnia osiedla użytkowana jest w różny sposób: część zajęta jest przez budownictwo mieszkaniowe i obszary towarzyszące, część zajmują tereny przemysłowe (głównie elektrociepłownia i magazyny), natomiast największy fragment stanowią nieużytki, obszary dawnych pól i łąk, obecnie częściowo porośnięte młodym lasem.

Osiedle Olechów jest osiedlem złożonym z bloków z wielkiej płyty, budowanym od lat 80. Na terenie osiedla znajdują się też nowoczesne budynki wielorodzinne, zbudowane z cegieł i pustaków, postawione w końcu XX i na początku XXI wieku. Osiedle Janów jest złożone głównie z tego typu budynków.

Południową granicę osiedla stanowi rzeka Olechówka; przez obszar osiedla przepływa też niewielka rzeczka stanowiąca jej dopływ. Umowną granicę między osiedlami Olechowem i Janowem stanowią rury ciepłownicze, usytuowane wzdłuż ulicy Przybyszewskiego, nad którymi znajdują się dwie kładki dla pieszych.

Infrastruktura[edytuj]

Na osiedlu znajdują się m.in.:

Komunikacja[edytuj]

Na osiedlu znajdują się też liczne mniejsze i większe punkty handlowe i usługowe oraz pętla autobusowa (krańcówka) linii: 55, 58A, 64, 64A, 72, 96 oraz nocnych N1 (tylko w oznaczonych kursach) i N5. Poza tym na Olechów dojeżdża także autobus linii 82 i 82A oraz tramwaje linii 3 i 10.

Na terenie osiedla znajduje się elektrownia EC-4 z najwyższymi konstrukcjami w Łodzi – 265 metrowym oraz 200 metrowym kominem.

Podział osiedla[edytuj]

Osiedle Olechów-Janów powstało w wyniku administracyjnego wyodrębnienia fragmentu miasta i w rzeczywistości składa się z:

  • Osiedla Janów (zwanego Osiedlem H. Sienkiewicza, lub Osiedlem Sienkiewiczowskim - ze względu na ulice nazwane imionami bohaterów książek Henryka Sienkiewicza)
  • Osiedla Olechów, dzielącego się na podosiedla:
    • Osiedle Słowiańskie (nazwa uzasadnia użycie imion i przydomków królów polskich jako nazw ulic)
    • Osiedle Olechów-Północ (pomiędzy ulicami Hetmańską, Zakładową i Transmisyjną)
    • Osiedle Olechów-Południe (pomiędzy ulicami Hetmańską, Zakładową i Łokietkówny)

Obszar na terenie Olechowa-Północ nazywany był dawniej Osiedlem 70-lecia Odzyskania Niepodległości. W obszarze administracyjnym leży również osiedle domków szeregowych Augustów.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]