Oleg Mieńszykow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Oleg Mieńszykow
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

8 listopada 1960
Sierpuchow, ZSRR

Zawód

aktor

Odznaczenia
Państwowa Nagroda Federacji Rosyjskiej w dziedzinie literatury i sztuki Państwowa Nagroda Federacji Rosyjskiej w dziedzinie literatury i sztuki Państwowa Nagroda Federacji Rosyjskiej w dziedzinie literatury i sztuki Ludowy Artysta Federacji Rosyjskiej
Order Honoru Kawaler Orderu Palm Akademickich (Francja)
Strona internetowa

Oleg Jewgieńjewicz Mieńszykow, ros. Олег Евгеньевич Меньшиков (ur. 8 listopada 1960 w Sierpuchowie pod Moskwą) – rosyjski aktor teatralny i filmowy.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Po ukończeniu moskiewskiej Szkoły Dramatycznej występował w Teatrze Małym, w Centralnym Teatrze Akademickim Armii Czerwonej (w czasie służby wojskowej), a w latach 1985–1989 w Teatrze Jermołowej (m.in. rola Niżyńskiego). Na początku lat 90. wyjechał do Londynu. W 1992 zdobył prestiżową brytyjską nagrodę im. Laurence’a Oliviera za rolę Siergieja Jesienina w Gdy tańczyła. Później pracował w teatrach w kraju, głównie w stolicy. Wystąpił m.in. w Kaliguli oraz Idiocie na podstawie prozy Fiodora Dostojewskiego. W 1991 został wyróżniony nagrodą dla najlepszego aktora na Moskiewskim Festiwalu Teatralnym.

Na ekranie zadebiutował w 1981 w Krewniakach Nikity Michałkowa, z którym później współpracował jeszcze dwukrotnie. Początkowo grywał niemal wyłącznie w komediach. U Michałkowa stworzył swoje najbardziej znane i najwyżej ocenione kreacje – Mitji, prowadzącego zawoalowaną, śmiertelną grę o kobietę w nagrodzonych Oscarem Spalonych słońcem (1994) oraz bohaterskiego oficera carskiego w Cyruliku syberyjskim (1998). Do najciekawszych jego dokonań aktorskich wielu krytyków zalicza również rolę porucznika Saszy w Jeńcu Kaukazu, historycznym fresku Siergieja Bodrowa.

Międzynarodowy sukces Cyrulika syberyjskiego sprawił, że w 1999 wystąpił we francuskim filmie Régisa Wargnier Wschód-Zachód, w którym partnerował Catherine Deneuve i Sandrine Bonnaire. Obraz otrzymał nominację do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. W 2006 Mieńszykow wcielił się w tytułową postać w kolejnej adaptacji Doktora Żywago.

Jest laureatem rosyjskiej nagrody państwowej za całokształt osiągnięć artystycznych.

26 czerwca 2004 Mieńszykow ożenił się z 22-letnią (wówczas) Anastazją Czernową[1].

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]