Olej hydrauliczny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Olej hydrauliczny (hydrol) to rodzaj oleju używanego jako medium robocze w napędach hydraulicznych i układach tłumiących. Zwykle ma on postać żółtawej lub czerwonawej gęstej cieczy.

Oleje hydrauliczne są medium nieściśliwym, dzięki temu można je sprężyć do ogromnego ciśnienia i uzyskać bardzo dużą siłę w małym napędzie. Jednocześnie olej smaruje elementy metalowe, co zmniejsza ich zużycie. Wadą oleju jest to, że zawsze pokrywa on pracujące z jego wykorzystaniem urządzenia, przez co ogranicza ich zastosowanie do miejsc nie wymagających dużej czystości.

Istnieje ogromna gama olejów hydraulicznych. Wynika to z bardzo szerokiego zakresu temperatur i ciśnień w jakich pracują te ciecze. Najpopularniejsze w hydrauliceoleje mineralne, jednak czasami wykorzystuje się oleje syntetyczne. Przykładem zastosowań olejów hydraulicznych są siłowniki hydrauliczne, olejowe amortyzatory, układy hamulcowe, czy napędy poruszające lotkami odrzutowców.

Najważniejsze parametry olejów hydraulicznych ogólnego przeznaczenia i ich orientacyjne wartości:

  • gęstość: 900 – 1000 kg/m3
  • lepkość kinematyczna: 50 mm2/s w temperaturze otoczenia do 10 mm²/s w temperaturze pracy – bardzo zależy od temperatury i dlatego wiele instalacji hydraulicznych ma nagrzewnice, które zapewniają rozgrzanie oleju przed uruchomieniem
  • temperatura zapłonu: 300 °C
  • temperatura płynięcia: -40 °C (kiedy staje się gęsty i zastyga).