Olej katechumenów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Olej katechumenów używa się go w trakcie przygotowania katechumenów do chrztu. Kapłan w czasie chrztu namaszczając olejem krzyżma wypowiada słowa: "Namaszczam Cię krzyżmem zbawienia: niech cię wzmocni swą mocą Chrystus Zbawiciel, który żyje i króluje na wieki wieków". W Polsce zgodnie z decyzją biskupów nie jest używany.

Przed Soborem Watykańskim II olej wykorzystywano również przy święceniach prezbiteriatu i poświęcenia wody chrzcielnej w Wigilię Paschalną. Dawniej wykorzystywany był w czasie koronacjach królów.

Modlitwa wypowiadana nad olejem[edytuj]

Biskup poświęca olej wraz z olejem krzyżma i chorych w Wielki Czwartek w czasie mszy Krzyżma wypowiadając następującą modlitwę:

Boże, mocy i obrono Twego ludu, * Ty stworzyłeś olej, symbol siły, * racz pobłogosławić ten olej, * udziel męstwa katechumenom, * którzy będą nim namaszczeni, * aby przyjmując mądrość i moc od Ciebie * rozumieli głębiej Ewangelię Chrystusa, * śmiało podejmowali trudy chrześcijańskiego życia * i stawszy się godnymi przybrania za synów, * radowali się z odrodzenia i życia w twoim Kościele. Przez Chrystusa, Pana naszego.