Olej rzepakowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pola rzepaku
Plantacja rzepaku w Bavenhausen (Niemcy)

Olej rzepakowy – spożywczy olej roślinny wytwarzany z rzepaku. W Polsce, a także w większości krajów Europy olej rzepakowy jest podstawowym olejem roślinnym, co wynika z większej produkcji oleju w przeliczeniu na hektar powierzchni rolnej niż w przypadku pozostałych roślin oleistych.

Znaczenie lecznicze[edytuj | edytuj kod]

Olej tłoczony z odmian rzepaku podwójnie ulepszonego, tzw. „00” jest bogatym źródłem steroli roślinnych, tak jak oleje sojowy i kukurydziany. Badania nad olejem rzepakowym dowiodły że zawiera on znacznie większą ilość omega-3 niż oliwa. Jest drugim po oliwie źródłem kwasu oleinowego. Olej rzepakowy zawiera też najmniej z olejów kwasów tłuszczów nasyconych, ok. 7%, oliwa dwukrotnie więcej[1].

Paliwo[edytuj | edytuj kod]

Olej rzepakowy stosowany jest także jako domieszka do oleju napędowego albo jako samodzielne paliwo, w postaci nieprzerobionej (instalacje do zasilania silników olejem rzepakowym podgrzewają go dla zmniejszenia jego lepkości i umożliwienia właściwego rozpylenia w komorze spalania[2]).

Służy też jako surowiec do produkcji biodiesla - biopaliwa stosowanego zazwyczaj zamiast oleju napędowego do silników Diesla. Paliwo to nie jest czystym olejem rzepakowym, lecz jest przetworzone chemicznie (do postaci estrów kwasów tłuszczowych). Biodiesel może być stosowany samodzielnie lub jako domieszka do zwykłych olejów napędowych, najczęściej w ilości kilku (3-5) procent.

Paliwo na bazie oleju rzepakowego jest droższe w produkcji od paliw ropopochodnych. Mimo to jego cena może być niższa, gdyż w wielu krajach promuje się to paliwo za pomocą ulg podatkowych, zwykle w postaci obniżenia akcyzy.

Przypisy