Olej z orzechów arachidowych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Butelka z olejem arachidowym
Orzechy arachidowe

Olej z orzechów arachidowych (ziemnych) – olej roślinny otrzymywany z orzechów arachidowych (Arachis hypogaea). W postaci tłoczonej na zimno jest przejrzystym, żółtym olejem o intensywnym, orzechowym smaku i zapachu. Rafinowany olej nie ma prawie w ogóle zapachu.

Pochodzenie
USA, Chiny, Indie, Zachodnia i Północna Afryka.
Skład
13–45% kwasu linolowego, 36–72% kwasu olejowego, 6–16% kwasu palmitynowego, 1–7% kwasu stearynowego, 1–3% kwasu arachidowego, 2–5% kwasu behenowego, 1–3% kwasu lignocerynowego, bogaty w witaminy i składniki mineralne.
Kategoria
Olej półschnący.
Ważność
Po otworzeniu ok. 4–6 miesięcy.
Wytrzymałość na temperatury
Odporny na ciepło.
Zastosowanie
Stosowany w przemyśle kosmetycznym jako czysty olejek do ciała lub do masażu, jako dodatek do kosmetyków, olejków do kąpieli. Mimo iż jest olejem półschnącym, polecany jest (ze względu na swoje właściwości) bardzo suchej skórze, skłonnej do łuszczenia się, a także przy egzemie. Stosowany w maskach do włosów przy łupieżu. Olej działa na skórę zmiękczająco; używany w kuchni azjatyckiej. Do celów kulinarnych olej z orzeszków ziemnych można zastąpić oliwą (mają podobne właściwości). Poprzez mieszaninę w proporcjach 1:2 z innym olejem roślinnym można zredukować jego "ciężkość".
Na początku XX w. olej z orzeszków ziemnych był wykorzystywany do zasilania pierwszych silników Diesla[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Peanut Biodiesel. Boiled Peanut World. [dostęp 2011-11-02].