Olejek sosnowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Olejek sosnowy

Olejek sosnowy (łac. Pini sylvestris aetheroleum) – olejek eteryczny uzyskiwany w procesie destylacji z parą wodną igieł, szczytowych gałązek i szyszek sosny zwyczajnej (Pinus sylvestris). Jest on bezbarwną i nierozpuszczalną w wodzie cieczą. Nie należy go mylić z olejkami pozyskiwanymi z innych gatunków z rodzaju Pinus np. olejkiem z orzeszków piniowych (Pini pineae aetheroleum) czy olejkiem kosodrzewinowym (Pini pumilionis aetheroleum).

Skład chemiczny[edytuj | edytuj kod]

W skład olejku sosnowego wchodzą głównie monoterpeny:

Główny składnik olejku sosnowego- α- pinen

Zastosowanie[edytuj | edytuj kod]

W medycynie alternatywnej olejek sosnowy stosowany jest często w zabiegach aromaterapii, a także środek zapachowy do kąpieli oraz preparat oczyszczający.

Olejku sosnowego używa się do inhalacji w chorobach górnych dróg oddechowych. Wchodzi w skład maści i mazideł rozgrzewających. Jest również często stosowany jako naturalny środek dezynfekujący i odkażający, neutralizujący bakterie, wirusy i grzyby. Może być skuteczny m.in. w przypadku grzybów i bakterii Candida albicans, Enterobacter aerogenes, Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae, Pseudomonas aeruginosa, Salmonella choleraesuis, Salmonella typhi, Salmonella typhosa, Serratia marcescens, Shigella sonnei, Staphylococcus aureus, Streptococcus faecalis, Streptococcus pyogenes i Trichophyton mentagrophytes[1].

Dawkowanie [2][edytuj | edytuj kod]

  • Masaż: 10ml (łyżka stołowa) oleju np. rzepakowego wymieszać z 3-5 kroplami olejku sosnowego
  • Kąpiel: 10-15 kropli olejku na 3/4 wanny ciepłej wody.

Olejek należy zakraplać pod bieżącym strumieniem wody, co pozwoli uniknąć ewentualnych podrażnień.

  • Inhalacja: 5-10 kropli olejku wymieszać z 2 łyżeczkami wody.

Przeciwwskazania[edytuj | edytuj kod]

Olejek sosnowy cechuje się stosunkowo niską toksycznością i ograniczoną trwałością. Może powodować podrażnia skóry i błon śluzowych, a także przyczyniać się do problemów z oddychaniem[3]. Duże dawki olejku mogą powodować problemy z pracą ośrodkowego układu nerwowego, i wywoływać stany depresyjne[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Stanisław Kohlmünzer, Farmakognozja Podręcznik dla studentów farmacji, Wydanie V unowocześniene, Warszawa 2007, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, ​ISBN 978-83-200-4291-7​.

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.