Olga Hepnarová

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Olga Hepnarová
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 30 czerwca 1951
Praga
Data i miejsce śmierci 12 marca 1975
Praga (Pankrác)
Przyczyna śmierci kara śmierci przez powieszenie

Olga Hepnarová (ur. 30 czerwca 1951 w Pradze, zm. 12 marca 1975 w Pradzewięzienie Pankrác) – czechosłowacka masowa morderczyni, która wjechała ciężarówką w przechodniów zabijając osiem osób. Ostatnia kobieta skazana w Czechosłowacji na karę śmierci.

W wieku 13 lat próbowała popełnić samobójstwo, następnie była leczona psychiatrycznie. 10 lipca 1973 celowo wjechała wynajętą ciężarówką marki Praga RN w grupę ludzi stojących na przystanku tramwajowym, zabijając 8 osób i raniąc 12 kolejnych. Na przesłuchaniu i procesie z uśmiechem na twarzy opowiadała o tym, co zrobiła. Twierdziła, że gdyby było to możliwe, powtórzyłaby swój czyn. W czasie procesu oświadczyła, że jej wrogość do społeczeństwa wynikała z powodu odczuwanego niezrozumienia. Uznana za zdrową psychicznie została w roku w 1974 skazana na karę śmierci i powieszona w więzieniu na Pankrácu po odmowie ułaskawienia przez premiera Lubomíra Štrougala, który zastępował chorego prezydenta Ludvika Svobodę.

W 2016 Tomáš Weinreb i Petr Kazda zrealizowali czesko-polski film Ja, Olga Hepnarová z Michaliną Olszańską w roli głównej, opowiadający o jej losach.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]