Olga Hepnarová

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Olga Hepnarová
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 30 czerwca 1951
Praga
Data i miejsce śmierci 12 marca 1975
Praga (Pankrác)
Przyczyna śmierci powieszenie

Olga Hepnarová (ur. 30 czerwca 1951 w Pradze, zm. 12 marca 1975 w Pradzewięzienie Pankrác) – przestępczyni czeska. Ostatnia kobieta skazana na karę śmierci w Czechosłowacji. Prawdopodobnie była niezrównoważona psychicznie, nastawiona wrogo do społeczeństwa z powodu odczuwanego niezrozumienia. W wieku 13 lat próbowała popełnić samobójstwo, następnie była leczona psychiatrycznie.

10 lipca 1973 celowo wjechała wynajętą ciężarówką marki Praga RN w grupę ludzi stojących na przystanku tramwajowym, zabijając 8 osób i raniąc 12 kolejnych. Na przesłuchaniu i procesie z uśmiechem na twarzy opowiadała o tym, co zrobiła. Twierdziła, że gdyby było to możliwe, powtórzyłaby swój czyn. Uznana za zdrową psychicznie została skazana na karę śmierci w 1974 i powieszona w więzieniu na Pankrácu po odmowie ułaskawienia przez premiera Lubomíra Štrougala, który zastępował chorego prezydenta Ludvika Svobodę.

W 2016 Tomáš Weinreb i Petr Kazda zrealizowali czesko-polski film Ja, Olga Hepnarová z Michaliną Olszańską w roli głównej, opowiadający o jej losach.

Linki zewnętrzne[edytuj]