Olga Skabiejewa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Olga Skabiejewa
Ольга Скабеева
Ilustracja
Pełne imię i nazwisko

Olga Władimirowna Skabiejewa

Data i miejsce urodzenia

11 grudnia 1984
Wołżski

Olga Władimirowna Skabiejewa (ros. Ольга Владимировна Скабеева; ur. 11 grudnia 1984 w Wołżskim) – rosyjska dziennikarka państwowej stacji telewizyjnej Rossija 1[1]. Wraz z mężem, Jewgienijem Popowem, prowadzi najbardziej popularny talk-show polityczny w Rosji, „60 minut”[1]. Za popieranie wojny w Ukrainie i nawoływanie do niej została obłożona sankcjami UE i czterech innych krajów. Popularność zdobyła dzięki krytyce zespołu Pussy Riot[2], uważana jest za osobę "od zadań specjalnych" w propagandowych programach i otrzymała przezwisko "Żelazna lalka telewizji Putina"[3] (ros. Железная кукла путинского ТВ).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończyła szkołę rosyjsko-amerykańską, a w 2008 r, wydział dziennikarstwa Petersburskiego Uniwersytetu Państwowego[4]. W czasie studiów zaczęła pracę w regionalnym oddziale stacji telewizyjnej Rossija 1, następnie przeniosła do centralnej redakcji, gdzie w latach 2015-2016 prowadziła program „Wiesti.doc”, a od sierpnia 2016 r. program „60 minut”[4]. W 2013 r. wyszła za mąż za Jewgienija Popowa, od 2021 r. deputowanego do Dumy Państwowej FR[4]. Z ich oświadczeń majątkowych wynika, że w 2021 r. otrzymali wynagrodzenie w wysokości 33,5 mln rubli[5][6]. Mają syna Zachara (ur. 2014 r.)[4].

Sankcje[edytuj | edytuj kod]

Unia Europejska[edytuj | edytuj kod]

Decyzją z 28 lutego 2022 r. Rada Unii Europejskiej nałożyła na Skabiejewą sankcje za wspieranie działań podważających integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy[1]. W uzasadnieniu podano: „rozpowszechnia antyukraińską propagandę i promuje pozytywny stosunek do aneksji Krymu i działań separatystów w Donbasie. W swoim programie konsekwentnie przedstawiała sytuację na Ukrainie w stronniczy sposób, opisując ten kraj jako sztuczne państwo. […] Wyprosiła gościa, który nie zgadzał się z linią narracyjną propagandy rosyjskiej. […] Wydaje się, że jest świadoma cynicznej roli, jaką odgrywa – wraz ze swoim mężem – w machinie rosyjskiej propagandy”[1].

Inne kraje[edytuj | edytuj kod]

8 lipca 2022 r. Kanada objęła Skabiejewą sankcjami[7]. Sankcje przyjęte przez UE wdrożyły również takie kraje jak: Wielka Brytania, Szwajcaria i Australia[8].

Dochodzenie prokuratury ukraińskiej[edytuj | edytuj kod]

22 marca 2022 r. Iryna Wenediktowa poinformowała, że prokuratura ukraińska prowadzi dochodzenie wobec podejrzanych: Olgi Skabiejewej i Dmitrija Kisielowa (prezenter telewizyjny, dyrektor Rossija Siegodnia)[9]. Do tego dnia prokuratura zabezpieczyła ponad 40 godzin nagrań wypowiedzi medialnych ww. osób, które tuszowały rosyjskie ataki na cywilów, nawoływały do agresji militarnej i siłowego przejęcia władzy w Ukrainie oraz zajęcia jej terytorium[10][11].

Zakaz nadawania[edytuj | edytuj kod]

W lutym 2021 r. łotewska Krajowa Rada ds. Mediów Elektronicznych (NEPLP) zakazała na terenie Łotwy nadawania telewizji Rossija 1, między innymi z powodu podżegania do nienawiści, wojny oraz nawoływania do porwania i zabójstwa Swiatłany Cichanouskiej, które miały miejsce w programie „60 minut”[12]. Dyrektor Rady uzasadnił decyzję w słowach: „mówili publicznie, że należy uprowadzić i zabić kobietę [Cichanouską]. Nazywali Ukrainę państwem terrorystycznym. Chcieli włączyć do Rosji estońskie miasto Narwa. Mówili, że łotewskie miasto Jēkabpils jest rosyjskie, że należy poderwać rosyjskie samoloty, wysłać je na Sztokholm i Berlin, gdyż Rosji jest potrzebna mała, ale zwycięska wojna. Nie będziemy tolerować na Łotwie wezwań do nienawiści i wojny”[12]. Po inwazji Rosji na Ukrainę (w czerwcu 2022 r.) zakazem nadawania objęto łącznie 80 rosyjskich kanałów[13].

W Ukrainie publiczne odtwarzanie programu „60 minut” (podobnie jak innych propagandowych programów mediów rosyjskich) jest zakazane prawnie i grozi za to pięć lat pozbawienia wolności[14].  

Krytyka[edytuj | edytuj kod]

24 sierpnia 2022 r. Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich wydało oświadczenie w sprawie między innymi Skabiejewej, postulując uznanie „za zbrodniarzy wojennych także propagandystów rosyjskich zachęcających w kremlowskich mediach do agresji na Ukrainę i próbujących usprawiedliwiać masowe mordy, gwałty i rabunki”[15]. W uzasadnieniu podano: „oszustwo, dezinformacja, a nade wszystko podżeganie do nienawiści, do zabijania niewinnych ludzi w niepodległym kraju, nigdy nie będą uważane za dziennikarstwo, a ośrodki rosyjskiej propagandy nigdy nie staną się mediami"[15].

Zdaniem Anny Łabuszewskiej:

Skabiejewa nie jest dziennikarką. Jest funkcjonariuszką wydziału propagandy Kremla, realizującą zadania. Propaganda to filar władzy Putina. Funkcjonariusze są świetnie wynagradzani, o czym świadczy m.in. wypasiona posiadłość jej i jej męża Jewgienija Popowa. Małżeńska para dziennikarzy w Rosji pracująca w mediach zwyczajnych nie mogłaby sobie na coś takiego pozwolić.

Anna Łabuszewska, ekspertka od spraw rosyjskich mediów[2].

Na jesieni 2022 roku Olga Skabiejewa wykorzystała przeprowadzoną przez Grzegorza Brauna antyukraińską demonstrację w Polsce, przeinaczając wypowiedzi polskich polityków[16][17][18].

Wypowiedzi[edytuj | edytuj kod]

Na temat Ukrainy[edytuj | edytuj kod]

Od 2014 r. Skabiejewa wielokrotnie wyrażała się pochlebnie o aneksji Krymu, późniejszej inwazji Rosji na Ukrainę, nazywała Ukraińców nazistami lub faszystami, krytykowała protesty przeciw wojnie, zaś ją samą definiowała jako „ochronę mieszkańców Donbasu przez nazistowskim reżimem”[19]. 28 kwietnia 2022 r. powiedziała o działaniach wojennych: „wszystko będzie bardzo dobrze, wnioskując z materiałów filmowych, opublikowanych przez MSZ i agonii, która dotknęła cały zachód. Rozumieją, że trzeba ratować Ukrainę, ale oczywiście nie pozwolimy im jej uratować”[20]. Za rzeź w Buczy obwiniała siły ukraińskie, które jej zdaniem zamordowały ofiary[21]. Sugerowała również, że to żołnierze ukraińscy atakują cywilów, próbujących się ewakuować z zagrożonych terenów: „Ukraińscy naziści tak się boją naszych żołnierzy, że strzelają do każdego podejrzanego cywilnego samochodu”[22]. W lipcu 2022 r. goszczący w programie Skabiejewej Michaił Markełow (doradca partii Jedna Rosja) powiedział, że należy rozważyć zabójstwo przedstawicieli władz Ukrainy, w tym prezydenta Wołodymyra Zełenskiego[23][24].

Na temat Polski i innych krajów[edytuj | edytuj kod]

Skabiejewa wzywała do ataków na inne kraje, w tym NATO[25]. 31 maja 2022 r. powiedziała: „Jesteśmy zmuszeni do demilitaryzacji nie tylko Ukrainy, ale całego Sojuszu Północnoatlantyckiego”[26]. Twierdziła, że 40 państw wypowiedziało Rosji wojnę[27]. W lipcu Igor Korotczenko w programie Skabiejewej oferował „pięć milionów euro lub dolarów za głowę Lecha Wałęsy"[28][29]. Skabiejewa oskarżała inne państwa, w tym Polskę, o sympatyzowanie z faszyzmem w słowach: „faszystowski terror pleni się nie tylko na Ukrainie, ale także w Europie”[30]. Sugerowała, że Polska może utracić niepodległość, jeśli dalej będzie krytykować rosyjską ideologię, w słowach: „Polski premier Mateusz Morawiecki powiedział, że russkij mir stanowi zagrożenie dla całej Europy. Nawoływał on też do całkowitego zniszczenia ideologii monstrum, nazywając ją rakiem. Oznacza to, że historia niczego ludzi nie uczy. Przecież dzięki takim zadowolonym z siebie i aroganckim idiotom Polska już kilkakrotnie przestała istnieć jako niepodległe państwo”[31][32][33]. W czerwcu goszczący w jej programie deputowany Dumy Państwowej Oleg Morozow sugerował porywanie do Moskwy zachodnich polityków, którzy odwiedzają Kijów, na co Skabiejewa zareagowała śmiechem[34]. W lipcu 2022 r. groziła Polakom atakiem ze strony Rosji[35] w słowach: „jeśli Amerykanie, broń Boże, dostarczą rakiety o zasięgu 300 km - to nie możemy na tym poprzestać. Pójdziemy aż do Warszawy[36]. We wrześniu 2022 roku goszczący w programie Skabiejewej Andriej Gorulow (deputowany Dumy) groził Europie użyciem broni atomowej[37][38]. Za odpowiedni cel uznał Wielką Brytanię. Skabiejewa poparła jego postulat i wskazała, że pogrzeb królowej Elżbiety II jest dobrą datą ataku, gdyż w Londynie przebywa „wiele ważnych osób”[39].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d Rozporządzenie wykonawcze Rady (UE) 2022/260 z dnia 23 lutego 2022 r. dotyczące wykonania rozporządzenia (UE) nr 269/2014 w sprawie środków ograniczających w odniesieniu do działań podważających integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy lub im zagrażających (CELEX: 02014R0269-20220604).
 2. a b "Kłamie w żywe oczy". Naczelna propagandystka Putina szokuje i zarabia miliony. WP teleshow, 20-04-2022 13:46. [dostęp 2022-08-23].
 3. Naczelna propagandystka Putina straszy w telewizji. Tym razem przesadziła. 15.04.2022 17:54. [dostęp 2022-08-23].
 4. a b c d Скабеева Ольга Владимировна, www.mibs-vlz.ru [dostęp 2022-09-21].
 5. Ile zarabia "żelazna lalka Putina"? To czołowa propagandystka, wydarzenia.interia.pl [dostęp 2022-09-21] (pol.).
 6. Zarobki "żelaznej lalki Putina" i innych rosyjskich propagandystów. "Tyle dostają za oszukiwanie Rosjan", Onet Wiadomości, 17 kwietnia 2022 [dostęp 2022-09-21] (pol.).
 7. Канада ввела санкции против патриарха Кирилла, пресс-секретаря МИД РФ и пропагандистки Скабеевой, Украинская правда [dostęp 2022-09-21] (ros.).
 8. СКАБЕЕВА Ольга Владимировна - биография, досье, активы | Война и санкции, sanctions.nazk.gov.ua [dostęp 2022-09-21] (ros.).
 9. В Украине объявили подозрение Киселеву и Скабеевой, РБК-Украина [dostęp 2022-09-21] (ukr.).
 10. В Украине объявили подозрения российским пропагандистам Скабеевой и Киселеву, Украинская правда [dostęp 2022-09-21] (ros.).
 11. Киселеву и Скабеевой сообщили о подозрении – Венедиктова, gordonua.com [dostęp 2022-09-21].
 12. a b Бан для Попова и Скабеевой. Латвия запрещает российское ТВ, Радио Свобода [dostęp 2022-09-21] (ros.).
 13. Łotwa walczy z rosyjską telewizją. 80 kanałów na liście, TVN24 [dostęp 2022-09-21] (pol.).
 14. В фитнес-клубе Чернигова показали шоу Ольги Скабеевой: пранкерам грозит 5 лет тюрьмы (видео), ФОКУС, 6 września 2022 [dostęp 2022-09-21] (ros.).
 15. a b Redakcja, SDP: Rosyjscy propagandyści udający dziennikarzy powinni być osądzeni jak zbrodniarze wojenni!, SDP, 24 sierpnia 2022 [dostęp 2022-09-22] (pol.).
 16. Grzegorz Braun w rosyjskiej telewizji. Propaganda wykorzystała jego wypowiedź. [w:] Świat [on-line]. Polsat News, 02.10.2022, 20:39. [dostęp 2022-10-08].
 17. Wojciech Karpieszuk: Nagranie z Braunem w putinowskiej telewizji Rossija 1: "Stop ukrainizacji Polski". Gazeta Wyborcza, 02.10.2022, 19:59. [dostęp 2022-10-08].
 18. Magdalena Bojanowska: Grzegorz Braun u naczelnej kremlowskiej propagandystki. Rosyjska telewizja wyemitowała wypowiedź posła. Gazeta.pl, 02.10.2022 19:26. [dostęp 2022-10-08].
 19. Hundreds arrested as Russians protest invasion of Ukraine, PBS NewsHour, 24 lutego 2022 [dostęp 2022-09-21] (ang.).
 20. Не дадим Западу спасти Украину - Скабеева снова проговорилась, war.segodnya.ua [dostęp 2022-09-21] (ros.).
 21. GOWORIT MOSKWA: Fejk w Buczy uzasadnia wojnę, oko.press [dostęp 2022-09-21].
 22. GOWORIT MOSKWA (5). Atakujemy, ale to Ukraińcy zaczęli. Wróć. To oni sami się atakują, oko.press [dostęp 2022-09-21].
 23. Adam Kielar, Wojna na Ukrainie. Groźby wobec Polski i dyskusja o likwidacji prezydenta Wołodymyra Zełeńskiego w rosyjskiej telewizji, Gazeta Krakowska, 13 lipca 2022 [dostęp 2022-09-21] (pol.).
 24. Polsat News, Groźby Rosjan: "Pójdziemy aż do Warszawy", polsatnews.pl [dostęp 2022-09-21] (pol.).
 25. Redakcja, Tajny raport Kremla pokazuje, że zachodnie sankcje działają. Długa i głęboka recesja, załamanie eksportu i drenaż mózgów, Newsweek, 6 września 2022 [dostęp 2022-09-21] (pol.).
 26. "Началась война с НАТО": Скабеева заявила, что "спецоперация" России в Украине закончилась (ВИДЕО) — DSnews.ua, www.dsnews.ua, 31 maja 2022 [dostęp 2022-09-21] (ros.).
 27. Oto dlaczego w Rosji nie obawiają się nawet klęski z Ukrainą. Padło "wyjaśnienie" w TV, naTemat.pl [dostęp 2022-09-21] (pol.).
 28. "Pięć milionów za głowę Wałęsy". Te słowa padły w rosyjskiej TV, wydarzenia.interia.pl [dostęp 2022-09-21] (pol.).
 29. Lech Wałęsa podpadł rosyjskiej propagandzie. "Pięć milionów za jego głowę", gazetapl [dostęp 2022-09-21] (pol.).
 30. Polska w oczach rosyjskiej propagandy – od „hieny Europy”, do „nazistowskiego hegemona Europy Środkowo-Wschodniej”, Nowy Kurier Galicyjski, 8 czerwca 2022 [dostęp 2022-09-21] (pol.).
 31. "Żelazna lalka Putina" obraża Morawieckiego. "Arogancki idiota", wydarzenia.interia.pl [dostęp 2022-09-21] (pol.).
 32. Rosyjska propagandystka obraża premiera Morawieckiego: "Arogancki idiota", Rzeczpospolita [dostęp 2022-09-21] (pol.).
 33. Rosyjska propagandystka atakuje Mateusza Morawieckiego. "Arogancki idiota", Onet Wiadomości, 14 maja 2022 [dostęp 2022-09-21] (pol.).
 34. Rosyjski deputowany proponuje porywać zachodnich polityków wspierających Ukrainę, belsat.eu [dostęp 2022-09-21] (pol.).
 35. Groźby rosyjskiej propagandy. "Pójdziemy do Warszawy", Onet Kultura, 13 lipca 2022 [dostęp 2022-09-21] (pol.).
 36. WJR, Groźby w Rossija 1. "Pójdziemy aż do Warszawy", wiadomosci.wp.pl, 13 lipca 2022 [dostęp 2022-09-21] (pol.).
 37. Polsat News, Przyjaciel Putina grozi atakiem atomowym. Na celowniku dwa państwa, polsatnews.pl [dostęp 2022-09-21] (pol.).
 38. Maciej Zubel, Propagandysta Gurulow grozi uderzeniem atomowym. Chodzi o dwa kraje, wiadomosci.wp.pl, 19 września 2022 [dostęp 2022-09-21] (pol.).
 39. Maciej Szefer, Szaleństwo w Rossija 1. Grożą uderzeniem atomowym. Padła data, wiadomosci.wp.pl, 20 września 2022 [dostęp 2022-09-21] (pol.).