Olimpia (obraz Édouarda Maneta)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Olimpia
Ilustracja
Autor Édouard Manet
Rok wykonania 1863
Technika wykonania olej
Rozmiar 130,5 × 190 cm
Muzeum Musée d’Orsay

Olimpia – obraz olejny francuskiego malarza Édouarda Maneta z 1863 roku. Dzieło ma wymiary 130,5 × 190 cm i obecnie znajduje się w Musée d’Orsay w Paryżu.

Wystawiony w Salonie Paryskim roku 1865 wywołał wielkie poruszenie, a nawet skandal. Płótno przedstawia bowiem nagą kobietę – prostytutkę, ubraną jedynie w starannie dobraną biżuterię i pantofelki zsuwające się z nóg (co było oznaką zepsucia). Kobieta patrzy wyzywającym wzrokiem na widza, a u jej stóp można zauważyć kota, który symbolizuje kobiecą zmysłowość i seksualność.

Obrazem tym Manet nawiązywał do Wenus z Urbino Tycjana. Artysta zmienił w swoim obrazie kilka istotnych symboli, m.in. u stóp nagiej Wenus Tycjana leży pies – symbol wierności, u stóp Olimpii natomiast łasi się kot.

Po śmierci Maneta wdowa po nim chciała sprzedać obraz amerykańskiemu nabywcy, jednak dzięki zainicjowanej przez Moneta akcji zebrano pieniądze na zakup obrazu i w lutym 1885 roku przekazano go państwu francuskiemu[1].

Między innymi od tytułu obrazu swoją nazwę wzięła krakowska galeria sztuki współczesnej Olympia[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Stefano Zuffi, Hanna Borkowska (tłumaczenie): Monet. Warszawa: HPS, 2006, s. 82. ISBN 83-60529-04-3.
  2. Rich Francis: Kraków's 10 Best Contemporary Art Galleries You Should Visit (ang.). The Culture Trip. [dostęp 12 lipca 2015].