Olimpiada Teatralna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Olimpiada Teatralna – założona w 1993 roku w Delfach, Grecja, z inicjatywy greckiego reżysera Theodorosa Terzopoulosa, jest międzynarodowym festiwalem teatralnym, który prezentuje osiągnięcia najwybitniejszych twórców teatralnych z całego świata. Jest to także platforma wymiany artystów, miejsce spotkań uczniów i mistrzów zachęcające do otwartego dialogu mimo różnic ideologicznych, językowych i kulturowych. Festiwal promuje bogactwo i różnorodność dziedzictwa teatru, a także wspiera wszelkiego rodzaju eksperymenty i poszukiwania z obszaru sztuk performatywnych. W zamyśle założycieli, OT ma na celu wzmocnienie i przywrócenie znaczenia współczesnego teatru na świecie. Zamierzenie to realizuje poprzez przyczynianie się do wzrostu międzynarodowej współpracy między artystami, budowania sieci kontaktów na całym świecie, a także stworzenie okazji dla gospodarza festiwalu do zaprezentowania i promocji swojego dorobku w dziedzinie teatru i innych sztuk performatywnych[1].

Komitet Olimpiady Teatralnej[edytuj | edytuj kod]

18 czerwca 1994 roku w Delfach, Grecji, odbyło się pierwsze posiedzenie Międzynarodowego Komitetu OT. Do grona komitetu założycielskiego należała ósemka reżyserów: Theodoros Terzopoulos, Nuria Espert, Antunes Filho, Tony Harrison, Jurij Lubimow, Heiner Müller, Tadashi Suzuki oraz Robert Wilson. Według ustaleń OT jest organizacją nienastawioną na zysk. Posiada dwie siedziby: europejskie biuro, które znajduje się w Atenach (Grecji) oraz azjatyckie w Togamura (Japonii). Ponadto posiedzenia Międzynarodowego Komitetu OT odbywają się raz w roku. Może on pozyskiwać nowych członków pod warunkiem, że jest to osoba zarekomendowana przez jednego z obecnych członków i uzyska co najmniej dwie trzecie głosów. OT posiada własny logotyp, który został zaprojektowany przez amerykańskiego reżysera Roberta Wilsona[2].

Międzynarodowy Komitet OT obecnie składa się z czternastu członków:

Edycje olimpiady[edytuj | edytuj kod]

Każda kolejna edycja OT zorganizowana jest w innym kraju. Do tej pory odbyło się pięć festiwali, które z wyjątkiem jednego miały miejsce w krajach członków Międzynarodowego Komitetu OT. Członek reprezentujący kraj goszczący ma zaszczyt objąć rolę artystycznego dyrektora festiwalu. Ponadto ma on również za zadanie powołanie krajowego komitetu organizacyjnego, w którego skład wchodzą wysokiej rangi przedstawiciele życie kulturalnego kraju.

Wśród miast goszczących festiwal znalazły się:

Miasto / Kraj Rok Tytuł Dyrektor artystyczny Liczba produkcji Liczba krajów Dodatkowe informacje
Delfy / Grecja 08.1995 Tragedia Theodoros Terzopoulos 9 7 1. edycja inaugurująca, której program skupiony był wokół tragedii greckiej.
Shizuoka/ Japonia 16.04-13.06 1999 Dając nadzieję (Creating Hope) Tadashi Suzuki 42 20 Na okazję 2. edycji w japońskim industrialnym mieście Shizouka zostało wybudowane artystyczne miasteczko zaprojektowane przez wybitnego architekta Arata Isozaki oraz powstało Performing Arts Center (SPAC).
Moskwa /Rosja 21.04–29.06 2001 Teatr dla ludzi (Theatre for the people) Jurij Lubimow 97 32 3. edycja została zorganizowana we współpracy z Chekhov International Theatre Festival. Skupiła ona około milion widzów. Szczególne uznanie w programie zyskała część poświęcona teatrowi ulicznemu (The Street Theatres Program), podczas której zaprezentowano 40 teatrów ulicznych z 15 państw.
Stambuł /Turcja 10.05–05.06 2006 Poza granicami (Beyond Borders) Dikmen Gurun 38 13 4. OT odbyła się w połączeniu z International Istanbul Theatre Festival (IITF), którego tureckim, artystycznym dyrektorem była Dikmen Gürün.
Seul/ Korea Płd 25.09-07.11 2010 Sarang- Miłość i Człowieczeństwo (Sarang – Love and Humanity) Choi Chy-rim 48 13 Podczas 5. edycji Seul zaprezentował się jako „miasto kultury i sztuki”. Organizatorom zależało na przypomnieniu o roli teatru i jego wkładu w proces globalizacji.
Pekin/ Chiny 2014 Marzenie (Dream)
Wrocław/ Polska 2016 Olimpiada Teatralna w Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jae Kyoung Kim: International Theatre Olympics: exchanging national traditions and leading new trends in theatre. University of Georgia, 2012.
  2. International Committee of the TO, Theatre Olimpics: Crossing Millenia, Athens, 1994.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • International Committee of the TO, Theatre Olympics: Crossing Millennia, Athens, 1994
  • Kim, Jae Kyoung, International Theatre Olympics: exchanging national traditions and leading new trends in theatre, University of Georgia, 2012