Oliver Marach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Oliver Marach
Oliver Marach
Państwo  Austria
Miejsce zamieszkania Graz
Data i miejsce urodzenia 16 czerwca 1980
Graz
Wzrost 185 cm
Masa ciała 78 kg
Gra praworęczna, oburęczny backhand
Status profesjonalny 1998
Zakończenie kariery aktywny
Trener Jessie Marach
Gra pojedyncza
Wygrane turnieje 0
Najwyżej w rankingu 82 (7 sierpnia 2006)
Australian Open 1R (2005, 2006)
Roland Garros 1R (2002, 2006)
Wimbledon 1R (2006)
US Open 1R (2006)
Gra podwójna
Wygrane turnieje 15
Najwyżej w rankingu 8 (18 października 2010)
Australian Open SF (2009)
Roland Garros QF (2010, 2012)
Wimbledon QF (2009)
US Open QF (2010)

Oliver Marach (ur. 16 czerwca 1980 w Grazu) – austriacki tenisista, reprezentant w Pucharze Davisa, olimpijczyk z Rio de Janeiro (2016).

Kariera tenisowa[edytuj]

Do zawodowego grona tenisistów przystąpił w sezonie 1998.

W grze podwójnej Marach wygrał 15 turniejów z cyklu ATP World Tour, a także uczestniczył w 18 finałach. Swój najlepszy wynik w startach wielkoszlemowych zanotował w styczniu 2009 roku podczas Australian Open, gdzie wraz z Łukaszem Kubotem osiągnęli półfinał. Po drodze Marach wspólnie ze swoim współpartnerem pokonali najwyżej rozstawioną parę turnieju, Daniel NestorNenad Zimonjić. Pojedynek o finał zawodów przegrali z duetem Mahesh BhupathiMark Knowles.

Od 2003 roku reprezentuje Austrię w Pucharze Davisa.

W 2016 roku zagrał na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro w konkurencji gry podwójnej, osiągając z Alexanderem Peyą ćwierćfinał.

Dnia 18 października 2010 roku Austriak zajmował 8. pozycję w zestawieniu deblistów.

Finały w turniejach ATP World Tour[edytuj]

Legenda
Wielki Szlem
Igrzyska olimpijskie
Tennis Masters Cup /
ATP World Tour Finals
ATP Masters Series /
ATP World Tour Masters 1000
ATP International Series Gold /
ATP World Tour 500
ATP International Series /
ATP World Tour 250

Gra podwójna (15–18)[edytuj]

Końcowy wynik Nr Data Turniej Nawierzchnia Partner Przeciwnicy Wynik finału
Finalista 1. 28 maja 2006 Pörtschach Ceglana Czechy Cyril Suk Australia Paul Hanley
Stany Zjednoczone Jim Thomas
3:6, 6:4, 5–10
Finalista 2. 16 lipca 2006 Båstad Ceglana Niemcy Christopher Kas Szwecja Jonas Björkman
Szwecja Thomas Johansson
3:6, 6:4, 4–10
Finalista 3. 30 lipca 2006 Kitzbühel Ceglana Czechy Cyril Suk Niemcy Philipp Kohlschreiber
Austria Stefan Koubek
2:6, 3:6
Finalista 4. 29 kwietnia 2007 Casablanca Ceglana Polska Łukasz Kubot Australia Jordan Kerr
Czechy David Škoch
6:7(4), 6:1, 4–10
Zwycięzca 1. 16 września 2007 Bukareszt Ceglana Słowacja Michal Mertiňák Argentyna Martín García
Argentyna Sebastián Prieto
7:6(2), 7:6(8)
Zwycięzca 2. 2 marca 2008 Acapulco Ceglana Słowacja Michal Mertiňák Argentyna Agustín Calleri
Peru Luis Horna
6:2, 6:7(3), 10–7
Finalista 5. 28 lutego 2009 Acapulco Ceglana Polska Łukasz Kubot Czechy František Čermák
Słowacja Michal Mertiňák
6:4, 4:6, 7–10
Zwycięzca 3. 12 kwietnia 2009 Casablanca Ceglana Polska Łukasz Kubot Szwecja Simon Aspelin
Australia Paul Hanley
7:6(4), 3:6, 10–6
Zwycięzca 4. 10 maja 2009 Belgrad Ceglana Polska Łukasz Kubot Szwecja Johan Brunström
Antyle Holenderskie Jean-Julien Rojer
6:2, 7:6(3)
Zwycięzca 5. 1 listopada 2009 Wiedeń Twarda (hala) Polska Łukasz Kubot Austria Julian Knowle
Austria Jürgen Melzer
2:6, 6:4, 11–9
Zwycięzca 6. 7 lutego 2010 Santiago Ceglana Polska Łukasz Kubot Włochy Potito Starace
Argentyna Horacio Zeballos
6:4, 6:0
Finalista 6. 14 lutego 2010 Costa do Sauipe Ceglana Polska Łukasz Kubot Urugwaj Pablo Cuevas
Hiszpania Marcel Granollers
5:7, 4:6
Zwycięzca 7. 27 lutego 2010 Acapulco Ceglana Polska Łukasz Kubot Włochy Fabio Fognini
Włochy Potito Starace
6:0, 6:0
Zwycięzca 8. 9 maja 2010 Monachium Ceglana Hiszpania Santiago Ventura Stany Zjednoczone Eric Butorac
Niemcy Michael Kohlmann
5:7, 6:3, 16–14
Finalista 7. 6 lutego 2011 Santiago Ceglana Polska Łukasz Kubot Brazylia Marcelo Melo
Brazylia Bruno Soares
3:6, 6:7(3)
Zwycięzca 9. 20 lutego 2011 Buenos Aires Ceglana Argentyna Leonardo Mayer Brazylia Franco Ferreiro
Brazylia André Sá
7:6(6), 6:3
Finalista 8. 1 maja 2011 Belgrad Ceglana Austria Alexander Peya Czechy František Čermák
Słowacja Filip Polášek
5:7, 2:6
Zwycięzca 10. 24 lipca 2011 Hamburg Ceglana Austria Alexander Peya Czechy František Čermák
Słowacja Filip Polášek
6:4, 6:1
Zwycięzca 11. 2 października 2011 Bangkok Twarda (hala) Pakistan Aisam-ul-Haq Qureshi Niemcy Michael Kohlmann
Niemcy Alexander Waske
7:6(4), 7:6(5)
Zwycięzca 12. 14 stycznia 2012 Auckland Twarda Austria Alexander Peya Czechy František Čermák
Słowacja Filip Polášek
6:3, 6:2
Finalista 9. 26 maja 2012 Nicea Ceglana Słowacja Filip Polášek Stany Zjednoczone Bob Bryan
Stany Zjednoczone Mike Bryan
6:7(5), 3:6
Finalista 10. 28 kwietnia 2013 Bukareszt Ceglana Czechy Lukáš Dlouhý Białoruś Maks Mirny
Rumunia Horia Tecău
6:4, 4:6, 6-10
Finalista 11. 27 października 2013 Bazylea Twarda (hala) Austria Julian Knowle Filipiny Treat Huey
Wielka Brytania Dominic Inglot
3:6, 6:3, 4–10
Zwycięzca 13. 8 lutego 2014 Viña del Mar Ceglana Rumunia Florin Mergea Kolumbia Juan Sebastián Cabal
Kolumbia Robert Farah
6:3, 6:4
Finalista 12. 13 lipca 2014 Båstad Ceglana Francja Jérémy Chardy Szwecja Johan Brunström
Stany Zjednoczone Nicholas Monroe
6:4, 6:7(5), 7–10
Finalista 13. 22 lutego 2015 Rio de Janeiro Ceglana Hiszpania Pablo Andújar Słowacja Martin Kližan
Austria Philipp Oswald
6:7(3), 4:6
Finalista 14. 1 marca 2015 Buenos Aires Ceglana Hiszpania Pablo Andújar Finlandia Jarkko Nieminen
Brazylia André Sá
4:6, 6:4, 7–10
Finalista 15. 2 sierpnia 2015 Gstaad Ceglana Pakistan Aisam-ul-Haq Qureshi Białoruś Alaksandr Bury
Uzbekistan Denis Istomin
6:3, 2:6, 5–10
Zwycięzca 14. 10 stycznia 2016 Ćennaj Twarda Francja Fabrice Martin Stany Zjednoczone Austin Krajicek
Francja Benoît Paire
6:3, 7:5
Zwycięzca 15. 21 lutego 2016 Delray Beach Twarda Francja Fabrice Martin Stany Zjednoczone Bob Bryan
Stany Zjednoczone Mike Bryan
3:6, 7:6(7), 13–11
Finalista 16. 12 czerwca 2016 Stuttgart Trawiasta Francja Fabrice Martin Nowa Zelandia Marcus Daniell
Nowa Zelandia Artem Sitak
7:6(4), 4:6, 8–10
Finalista 17. 2 października 2016 Shenzhen Twarda Francja Fabrice Martin Włochy Fabio Fognini
Szwecja Robert Lindstedt
6:7(4), 3:6
Finalista 18. 30 października 2016 Wiedeń Twarda (hala) Francja Fabrice Martin Polska Łukasz Kubot
Brazylia Marcelo Melo
6:4, 3;6, 11–13

Bibliografia[edytuj]