Olszanica (Kraków)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Widok na Olszanicę z Kopca Piłsudskiego

Olszanica – obszar Krakowa wchodzący w skład Dzielnicy VII Zwierzyniec. Olszanica znajduje się na obrzeżach miasta. Kiedyś była to podkrakowska wieś, która w latach 70. XX w. została przyłączona do Krakowa. Jest to osiedle domków jednorodzinnych. Znajdują się tu dwie szkoły podstawowe: Państwowa SP Sióstr Pijarek oraz prywatna. Funkcjonuje tu stadnina koni. W Olszanicy jest także Dom Rekolekcyjny, znajdujący się przy kościele rzymskokatolickim pw. Matki Boskiej Częstochowskiej, oraz cmentarz parafialny. W pobliżu przepływa Potok Olszanicki. Mieści się tu także fort pomocniczy piechoty 39 "Olszanica", który powstał w latach 1884-1885 jako część Twierdzy Kraków.

W Olszanicy w trakcie badań archeologicznych odsłonięto pozostałości dużej osady kultury ceramiki sznurowej datowanej na 4500-3800 lat p.n.e., w tym 19 budynków, a także ceramikę i narzędzia kamienne, m.in. z obsydianu[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Brézillon M., 2001: Encyklopedia kultur pradziejowych (hasło autorstwa A. Kempistego). Warszawa: Wyd. Artystyczne i Filmowe, Wyd. Naukowe PWN. ​ISBN 8322107234​.