Olympique Medea

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Olympique de Médéaalgierski klub piłkarski, założony w 1945 roku w Médéi, występujący w Division 2. Swoje mecze rozgrywa na stadionie Stade de Médéa, który posiada 12 tys. miejsc. Trenerem jest Khaled Lounici, zaś prezydentem – Mohamed Mouhobi.

O klubie[edytuj | edytuj kod]

Olympique Médéa powstał w 1945 roku, zaraz po zakończeniu II wojny światowej. Kilka lat później, w 1952 roku, powstała szkółka piłkarska Olympique'u Médéa. Jednymi z najbardziej znanych wychowanków tej oto szkółki są Djamel Tlemçani, oraz Mustafa Kouici.

W sezonie 1994/1995 klub zakwalifikował się do finału Pucharu Algierii. W 45. minucie Olympique objął prowadzenie 1:0 nad CR Belouizdad Algier po bramce reprezentanta Algierii, Kamela Djahmoune'a. Jednak w drugiej połowie meczu lepsi okazali się piłkarze ze stolicy Algierii, dwukrotnie pokonując bramkarza Médéi. Mimo porażki, Olympique za zdobycie drugiego miejsca w tym oto turnieju, nadal cieszył się zaufaniem fanów tego oto klubu i wielką popularnością w kraju, jak i w całej Afryce. Jak się potem okazało, to był jedyny występ czerwono-biało-niebieskich w krajowym pucharze. Rok po przegranym finale krajowego pucharu, wystąpili w VII edycji Turnieju Emirates Cup rozgrywanego w stolicy Jordanii, Ammanie. W półfinale zostali wyeliminowani przez marokański klub, późniejszego zdobywcę trofeum, Olympique Khouribga. Po przegranej 1:2 trener algierskiej drużyny zgłosił odejście z klubu, ale jednak po miesiącu klub znalazł nowego trenera. Po przegranym półfinale PKA, klub nie odniósł już żadnych sukcesów. To czyni klub jednym z najsłabszych klubów w całej historii ligi w Algierii, obok US Biskry, która od początku swego istnienia, czyli od 1934 roku, odniosła jeden sukces – awans do Division 1 w sezonie 2003/2004.

Sukcesy[edytuj | edytuj kod]

  1. Drugie miejsce w Pucharze Algierii 1994/95.
  2. Trzecie miejsce w Turnieju Emirates Cup 1996

Stroje[edytuj | edytuj kod]

Piłkarze Olympique Médéa jako gospodarze meczu, grają w niebieskich koszulkach w czerwone paski, niebieskich spodenkach i białych getrach, a gdy grają jako goście – w niebieskich koszulkach, spodenkach i getrach.