Olza (województwo śląskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zobacz też: Olza w innych znaczeniach tego słowa.
Olza
Herb
Herb Olzy
Zabytkowa kaplica pw. Świętej Rodziny
Zabytkowa kaplica pw. Świętej Rodziny
Państwo  Polska
Województwo śląskie
Powiat wodzisławski
Gmina Gorzyce
Sołectwo Olza
Liczba ludności (2010) 1800
Strefa numeracyjna 32
Kod pocztowy 44-353[1]
Tablice rejestracyjne SWD
SIMC 0214698
Położenie na mapie gminy Gorzyce
Mapa lokalizacyjna gminy Gorzyce
Olza
Olza
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Olza
Olza
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Olza
Olza
Położenie na mapie powiatu wodzisławskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu wodzisławskiego
Olza
Olza
Ziemia49°57′14″N 18°20′20″E/49,953889 18,338889
Strona internetowa miejscowości

Olzawieś w Polsce, położona w województwie śląskim, w powiecie wodzisławskim, w gminie Gorzyce.

W latach 1975–1998 wieś położona była w województwie katowickim. W 1997, wraz z bezpośrednio sąsiadującą wsią Odra, miejscowość silnie ucierpiała w tzw. powodzi tysiąclecia.

W czasie III powstania śląskiego w pobliżu miejscowości miała miejsce bitwa. W okresie międzywojennym w miejscowości stacjonowała placówka Straży Granicznej I linii „Olza”[2].

Części wsi[edytuj | edytuj kod]

Integralne części wsi Olza[3][4][5]
SIMC Nazwa Rodzaj
0214706 Dworek część wsi

Komunikacja[edytuj | edytuj kod]

Przez Olzę przebiega droga krajowa nr 78. W Olzie istnieje również ważna towarowa stacja kolejowa na linii Wodzisław ŚląskiBogumin z odgałęzieniem do Raciborza i Pszowa.

Na terenie miejscowości Olza, przewozy autobusowe prowadzi PKS Racibórz. Wprowadzono kursy, które do przystanku Wodzisław ŚląskiDA, prowadzą przez miejscowości Kolonia Fryderyk oraz Uchylsko. Na trasie drogi 78 znajdują się trzy przystanki autobusowe – skrzyżowanie, szkoła oraz dworek. Większość kursów prowadzi przez Odrę.

Ze stacji kolejowej Olza odjeżdżają również pociągi osobowe Kolei Śląskich i Przewozów Regionalnych (połączenia m.in. do Wodzisławia Śląskiego, Chałupek, Rybnika i Katowic).

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Przez miejscowość przebiega międzynarodowa trasa rowerowa EuroVelo 4 (Szlak Europy Centralnej) – w Polsce wyznakowana jako R-4 PL EuroVelo 4.svg, obecnie od granicy polsko-czeskiej do Krakowa. Trasa ta ma w gminie wspólny przebieg z szlak rowerowy czerwony czerwoną trasą rowerową nr 24, tzw. Pętlą rowerową Euroregionu Śląsk Cieszyński. Przez miejscowość przebiega także szlak rowerowy żółty żółta trasa rowerowa nr 316, tzw. trasa rowerowa powiatu wodzisławskiego a także szlak rowerowy niebieski niebieska trasa rowerowa nr 9, będąca częścią Rowerowego Szlaku Odry.

Kultura[edytuj | edytuj kod]

W miejscowości Olza, na ul. Kolejowej znajduje się ośrodek rekreacyjno-wypoczynkowy "Olza", zwany kiedyś "1 Maja" (należał do KWK 1 Maja). Teren jest zagospodarowany i gotowy na przyjęcie dużej liczby plażowiczów oraz mieszkańców tamtejszych domków letniskowych. Organizowane są każdego wieczora w trakcie okresu letniego dyskoteki. Miejsce jest zaopatrzone w trzy punkty żywnościowe oraz w salon gier.

W roku 2009, Olza zajęła II miejsce o tytuł "Najpiękniejsza Wieś Województwa Śląskiego" przyznana została nagroda pieniężna oraz namiot, który został wykorzystany podczas Gminnych Dożynek na Polu Biwakowym Europa oraz w trakcie otwarcia nowego Parku Strażackiego.

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

W miejscowości znajduje się Szkoła Podstawowa im. Karola Miarki, oraz Publiczne Przedszkole. Szkoła Podstawowa od grudnia 2004 r. posiada salę gimnastyczną – drugą pod względem wielkości w gminie Gorzyce. Młodzież musi dojeżdżać gimbusem do gimnazjum w Turzy Śląskiej.

Wiejski Dom Kultury[edytuj | edytuj kod]

Wiejski Dom Kultury w Olzie został oddany do użytku dn. 29 kwietnia 1987 roku. Znajduje się przy ulicy Szkolnej 7. Początkowo WDK w Olzie podlegał statutowo Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Gorzycach, natomiast obecnie jest instytucja samodzielną, której statutowo (organizacyjnie, merytorycznie i finansowo) podlega Świetlica Wiejska w Odrze. Przez 22 lata swojej działalności WDK w Olzie nawiązał współpracę z wieloma organizacjami i placówkami gminy Gorzyce. Od ponad 10 lat z inicjatywy st. instruktora Janusza Węgrzyka istnieje w WDK galeria "Na sali", w której swoje dzieła prezentują okoliczni malarze oraz fotografowie z klubu "Niezależni" z Jastrzębia Zdroju. Od samego początku przy taj placówce działa chór mieszany "Słowik nad Olzą", który odnosi sukcesy nie tylko w kraju ale również za granicą. Od 10 lat istnieje przy domu kultury zespół śpiewaczy „Olzanki” założony przez chórzystki i kobiety z Koła Gospodyń Wiejskich. Natomiast od ponad roku – grupa Gitarzystów założona przez instruktora Roberta Wija. W budynku WDK, znajduje się Publiczna Biblioteka.

Festiwal[edytuj | edytuj kod]

Od roku 2010, Wiejski Dom Kultury organizuje festiwal Rock & Reggae Summer Party, który na Pole Biwakowe gromadzi ponad 700 osób. Występują młode zespoły, które tworzą w pobliskich miejscowościach, natomiast głównym zespołem, który występuje, jest zespół TABU. W roku 2012 zanotowano największą obecność osób. Zespoły które występowały to między innymi Walfad, Fatal Addiction, The Mufiin's Band, Zakład. Dodatkowo można wykupić miejsce namiotowe na terenie Pola Biwakowego.

Religia[edytuj | edytuj kod]

W miejscowości znajduje się jeden kościół katolicki pod wezwaniem N.M.P Królowej Pokoju. Od roku 2000 w parafii jest jeden ksiądz proboszcz. Dodatkowo przy ul. Wiejskiej znajduje się Kaplica pod wezwaniem świętego Józefa, w której co roku w miesiącu maj, raz zostaje odprawione nabożeństwo. Na ścianie kaplicy znajduje się mała tabliczka z datą powodzi, która jednocześnie wskazuje najwyższy poziom wody zanotowany w lipcu 1997 r.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych poprzez wyszukiwarkę. Poczta Polska S.A., styczeń 2013. [dostęp 2015-03-26].
  2. Marek Jabłonowski, Bogusław Polak: Polskie formacje graniczne 1918−1839. Dokumenty organizacyjne, wybór źródeł. T. II. Koszalin: Wydawnictwo Uczelniane Politechniki Koszalińskiej, 1999, s. 26. ISBN 83-87424-77-3.
  3. Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 13 grudnia 2012 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2013 r. poz. 200)
  4. GUS. Rejestr TERYT
  5. KSNG: Wykaz urzędowych nazw miejscowości i ich części (pol.). opublikowany [w:] Dz.U. z 2013 r. poz. 200 ze zmianami w Dz.U. z 2015 r. poz. 1636. [dostęp 2018-01-06].