Omacnica spichrzanka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Omacnica spichrzanka
Plodia interpunctella
(Hüfbner, 1816)
Ilustracja
Imago
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Podgromada

uskrzydlone

Rząd

motyle

Rodzina

omacnicowate

Gatunek

omacnica spichrzanka

Omacnica spichrzanka (Plodia interpunctella), potocznie: mól spożywczy lub mól kuchennymotyl nocny (ćma) z rodziny omacnicowatych, szkodnik domowy. Żeruje zwłaszcza na suchych pokarmach, takich jak cukier, kasza, mąka i otręby.

Pokrój

Skrzydła o rozpiętości 14–18 mm, przednie w nasadowej części żółtawe, pozostała część jest brunatnoczerwona z szaroniebieskimi, poprzecznymi paskami lub ciemnoczerwona, tylne szaroniebieskie, przeświecające. Jaja białe, okrągłe, o wymiarach 0,6×0,4 mm. Głowa gąsienic brązowa, ciało białe, w miarę rozwoju nabiera barwy czerwonej, zielonej, pomarańczowej, w zależności od spożywanego pokarmu. Poczwarka brązowa o długości 7 mm, w mocnym oprzędzie[1].

Cykl życia

Dorosła forma aktywna nocą, żyje w temperaturze pokojowej około 14 dni, nie pobiera pokarmu[1]. Jaja (od 40 do 400, średnio 170)[2] składane są na pokarm (głównie produkty sypkie)[1] pojedynczo, w łańcuchach lub w grupkach[2]. Gąsienice wykluwają się w temperaturze pokojowej po około 8–10 dniach, żerują w produktach spożywczych w oprzędach z lepkiej nici, która zbiera produkty sypkie w bryły[1]. Okres larwalny obejmujący 5 stadiów i w zależności od warunków trwa od 13 do 288 dni. Gąsienice potrafią przegryźć opakowanie z folii polietylenowej o grubości 0,7 mm[2]. Badania wskazują, że symbiotyczne bakterie jelitowe larw potrafią w pewnym stopniu rozkładać polietylen[3].

W optymalnych warunkach okres żerowania gąsienic trwa 3 tygodnie, w niesprzyjających warunkach mogą zapaść w diapauzę. Przepoczwarczenie następuje w trudno dostępnych miejscach (szpary, zgięcia opakowań). Poczwarki trwają 11–13 dni[1].

Występowanie

Gatunek stosunkowo wytrzymały na niskie temperatury, umie przetrwać w nieogrzewanych pomieszczeniach. Spotykana w zakładach produkujących artykuły spożywcze (młyny, piekarnie, magazyny, sklepy) oraz w mieszkaniach. Żeruje na ziarnach zbóż i ich przetworach, wyrobach cukierniczych, nasionach roślin, ziołach, czekoladzie, paszach, orzechach, suszonych warzywach i owocach. Produkty, na których żeruje, zanieczyszcza odchodami, przędzą i martwymi owadami[1].

Zwalczanie

W zakładach przemysłowych dezynsekcje środkami chemicznymi lub za pomocą promieni podczerwonych i ultrafioletowych, w warunkach domowych możliwe wymrażanie (–15 °C) i wygrzewanie (50–52 °C). Zanieczyszczone produkty sypkie należy przesiać, a w razie dużych zanieczyszczeń wyrzucić lub przeznaczyć na karmę dla ptaków[4][5].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Edyta Siemińska: Omacnica Spichrzanka – Plodia interpunctella Hübner (pol.). Carsekt Sp. z o.o.. [dostęp 2015-04-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-04)].
  2. a b c Stanisław Ignatowicz: Omacnica spichrzanka (pol.). [dostęp 2015-04-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-04-17)].
  3. J. Yang i inni, Evidence of polyethylene biodegradation by bacterial strains from the guts of plastic-eating waxworms. Environ. Sci. Tech., 48 (2014), pp. 13776–13784.
  4. Zwalczanie szkodników w przetworach zbożowych (pol.). [dostęp 2015-04-10].
  5. Mklik mączny (pol.). [dostęp 2015-04-10].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]