Przejdź do zawartości

Omagh Town F.C.

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Omagh Town F.C.
Pełna nazwa

Omagh Town Football
and Athletic Club

Przydomek

The Town

Data założenia

1962

Data rozwiązania

2005

Państwo

 Wielka Brytania

Prowincja

 Irlandia Północna

Stadion

St Julian's Road, Omagh

Stroje
domowe
Stroje
wyjazdowe

Omagh Town F. C.irlandzki klub piłkarski z siedzibą w mieście Omagh, County Tyrone. Założony w 1962, klub grał w NIFL Premiership od 1990 do 2005. Omagh Town został rozwiązany 7 czerwca 2005, przyczyną były problemy finansowe.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Omagh Town Football and Athletic Club został założony w sierpniu 1962 roku przez Ainesa McGeehana, który chciał założyć drużynę dla młodych graczy z okolic Derry Road w mieście Omagh. Drużyna została nazwana Omagh Celtic Football Club i występowała w bordowych koszulkach z niebieskimi spodenkami. Drużyna (zarówno katolicka, jak i protestancka) grała na Quarry Field Mullaghmena w Omagh.

W 1969 klub zmienił nazwę na Omagh Town Football and Athletic Club, a także zmienił miejsce zamieszkania na Military Holm na trzy lata, po czym przeniósł się do The Showgrounds. Po 1974 strój również się zmienił, tym razem na białe koszule i czarne spodenki. Ta kombinacja zmieniła się jeszcze kilka razy, zanim klub ostatecznie zdecydował się na kombinację czerwieni, czerni i bieli.

W 1990 roku Omagh Town przeniosło się do St Julian's Road. Omagh wydzierżawił ziemię i wybudował stadion piłkarski. Stadion posiadał boisko z trawy naturalnej o pojemności 5000 widzów, z 30 miejscami VIP, 250 zadaszonych miejsc siedzących, 3220 zadaszonych stojących i 1500 odkrytych stojących.

Kibice Omagh Town nazwali klub „The Town”. Klub posiadał także sekcję rzutek, kobiecą piłkę nożną i sekcję bilarda. W sumie klub liczył około 470 osób, z czego 180 to grupy młodzieżowe. Główna rywalizacja Omagh Town toczyła się z Coleraine, a także z Glentoran.

Klub po raz pierwszy zagrał w Irish Football League w sezonie 1990/91 i pozostawał w najwyższej klasie rozgrywkowej przez następne pięć lat. W sezonie 1994/95 nastąpiła zmiana składu ligi, w wyniku której zmniejszono liczbę drużyn w najwyższej klasie rozgrywkowej do 8. Spowodowało to spadek Omagh, które na koniec sezonu zajęło 9. miejsce w tabeli. Pod uwagę brane były wyniki i punkty zgromadzone w ciągu dwóch sezonów. Po jednym sezonie przerwy Omagh Town ponownie awansowało, zajmując drugie miejsce za Ballymeną w pierwszej lidze.

Po przegranej w półfinale Pucharu Irlandii w sezonie 1997/98, problemy finansowe wymusiły odejście większości kluczowych zawodników zespołu. Spowodowało to spadek w sezonie 1998/99. Jednak wspaniały sezon 1999/2000 w drugiej lidze sprawił, że Omagh pod wodzą Roya McCreadie powróciło do Premiership. Omagh pozostało w Premier Divison przez następne dwa lata, zajmując odpowiednio 9. i 10. miejsce. Po odejściu Roya McCreadie tymczasowymi menadżerami zespołu byli Frankie Wilson i Eamon Kavanagh. Ostatecznie trenerem zespołu został Johnny Speak, była gwiazda Derry City. Nie udało mu się zadomowić w roli i chociaż poprowadził Town do kolejnego półfinału Pucharu Irlandii (kolejna porażka), został zastąpiony przez Paula Kee i Johna Cunninghama.

Od sezonu 2000/01 Omagh Town grało w Premier Division, ale nadal zmagało się z problemami finansowymi i słabą frekwencją na trybunach. Ostatecznie po sezonie 2004/05 drużyna spadła z ligi. 7 czerwca 2005 roku klub ogłosił upadłość po nieudanej próbie przezwyciężenia problemów finansowych[1].

Europejskie puchary

[edytuj | edytuj kod]

Legenda do wszystkich tabel:

  • Q – runda eliminacyjna, 1/16, 1/8, 1/4, 1/2 – odpowiednia faza rozgrywek, Grupa – runda grupowa, 1r gr – pierwsza runda grupowa, 2r gr – druga runda grupowa, F – finał, R – runda, PO – play-off
  • k. – rzuty karne, los. – losowanie, Dogr. – dogrywka, w. – zasada bramek strzelonych na wyjeździe
Sezon Rozgrywki Runda Przeciwnik Dom Wyjazd Ogólnie
1998 Puchar Intertoto 1R Słowacja MŠK Rimavská Sobota 2–2 0–1 2–3
2003 Puchar Intertoto 1R Białoruś Szachcior Soligorsk 1–7 0–1 1–8

Sukcesy

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Omagh fold after financial crisis. bbc.co.uk. [dostęp 2023-09-08]. (ang.).

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]