Przejdź do zawartości

Omulew (jezioro)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Omulew
Ilustracja
Omulew we wrześniu
Położenie
Państwo

 Polska

Województwo

 warmińsko-mazurskie

Miejscowości nadbrzeżne

Wikno, Jabłonka, Natać Wielka, Natać Mała

Region

Równina Mazurska

Wysokość lustra

136 m n.p.m.

Morfometria
Wymiary
• max długość
• max szerokość


7200 m
1000 m

Głębokość
• średnia
• maksymalna


4,3 m
32,5 m

Hydrologia
Rzeki zasilające

Omulew

Rzeki wypływające

Omulew

Położenie na mapie gminy Nidzica
Mapa konturowa gminy Nidzica, u góry nieco na prawo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Omulew”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry nieco na prawo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Omulew”
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa konturowa województwa warmińsko-mazurskiego, na dole nieco na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Omulew”
Położenie na mapie powiatu nidzickiego
Mapa konturowa powiatu nidzickiego, u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Omulew”
Ziemia53°29′30″N 20°33′20″E/53,491667 20,555556

Omulewjezioro morenowe w Polsce, położone w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie nidzickim, w gminie Nidzica.

Dane morfometryczne

[edytuj | edytuj kod]

Jezioro znajduje się na wysokości 136.0 m n.p.m. Jest długie na 7200 m i szerokie na 1000 m[1]. Długość linii brzegowej wynosi około 28 km. Głębokość maksymalna to 32,5 m, natomiast średnia – 4,3 m[1][2].

Charakterystyka

[edytuj | edytuj kod]

Dno jeziora jest muliste, miejscami piaszczyste i kamienisto-piaszczyste. W płytkich partiach wody zarośnięte roślinnością.

Linia brzegowa jest stosunkowo dobrze rozwinięta i urozmaicona. Brzegi są wysokie, miejscami niskie i płaskie. Zbiornik posiada 5 wysp, z których największa ma powierzchnię około 4 ha. Najbliższe otoczenie to lasy iglaste i zabudowania okolicznych miejscowości.

Jezioro jest objęte strefą ciszy[3].

Przyroda

[edytuj | edytuj kod]

Bezpośrednio nad brzegami dominuje olcha z niewielkim udziałem brzozy i wierzby. Wokół brzegów rozciąga się pas roślinności szuwarowej, wśród której dominuje trzcina oraz pałka wąskolistna i szerokolistna.

Jezioro bardzo urozmaicone gatunkowo, należące do typu sielawowego. Występuje tutaj wiele gatunków ryb m.in. sandacz, szczupak, lin, płoć, węgorz, okoń, tołpyga, amur[1][3].

Nad jeziorem mieszka wiele gatunków ptaków m.in. łyska, czapla, kormoran czarny, stada nurogęsi, łabędź niemy. Żerowiska ma tutaj orzeł bielik, kania, rybołów. Nad jeziorem Omulew bywają również mewa śmieszka, mewa pospolita i srebrzysta[3].

Turystyka

[edytuj | edytuj kod]

Nad jeziorem występuje zabudowa letniskowa, ośrodki wypoczynkowe i pola biwakowe. Przez jezioro prowadzi szlak kajakowy po rzece Omulew.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c Jezioro Omulew [online], mojemazury.pl (pol.).
  2. Choiński 1991
  3. a b c Jezioro Omulew [online], gazetaolsztynska.pl, 2 października 2010 (pol.).