One Tree Hill (singel U2)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
One Tree Hill
Singel zespołu U2
z albumu The Joshua Tree
Wydany marzec 1988
Nagrywany 1986, Windmill Lane Studios, Dublin, Irlandia
Gatunek rock
Długość 5:23
Wydawnictwo Island
Producent Brian Eno, Daniel Lanois
Singel po singlu

„One Tree Hill” – piosenka rockowej grupy U2, pochodząca z wydanego w 1987 roku albumu, The Joshua Tree. Została wydana jako singel w Nowej Zelandii, gdzie szybko wspięła się na szczyty list przebojów. Tytuł utworu nawiązuje do szczytu wulkanicznego One Tree Hill, który znajduje się właśnie w Auckland w Nowej Zelandii. Piosenka została napisana ku pamięci osobistego asystenta Bono, Grega Carrolla, rodowitego Nowozelandczyka, który zginął w wypadku motocyklowym w 1986 roku. Tekst odnosi się także do chilijskiego folkowego artysty, Victora Jara.

Piosenka została po raz pierwszy wykonana na żywo 10 września 1987 roku i była grana na początku oraz podczas ostatnich koncertów trzeciego etapu trasy Joshua Tree Tour i należy do stałego repertuaru podczas koncertów w Nowej Zelandii. Utwór został wykonany także w trakcie kilku występów zespołu w ramach trasy Lovetown Tour. Piosenka nie była grana na żywo od tamtego czasu aż do roku 2006, gdy U2 wykonało ją podczas trasy Vertigo Tour, dwa razy w Auckland i dwa razy w Tokio. W sumie utwór został zagrany na żywo czterdzieści razy[1].

Utwory dodatkowe na wydaniu singla oraz jego okładka, były takie same jak wydanie „In God’s Country”, dostępne wyłącznie w Ameryce Północnej.

Lista utworów[edytuj | edytuj kod]

  1. „One Tree Hill” (5:23)
  2. Bullet the Blue Sky” (4:32)
  3. Running to Stand Still” (4:20)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. U2-Vertigo-Tour.com: All performances of „One Tree Hill” (ang.). 9 kwietnia 2007.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]