One Vanderbilt

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
One Vanderbilt
Ilustracja
One Vanderbilt (2021)
Państwo

 Stany Zjednoczone

Miejscowość

Nowy Jork

Adres

One Vanderbilt Avenue New York, NY 10017

Typ budynku

biurowiec

Styl architektoniczny

Modernizm

Architekt

Kohn Pedersen Fox

Inwestor

SL Green Realty

Wysokość całkowita

427 m

Wysokość do dachu

397 m

Kondygnacje

77

Powierzchnia użytkowa

162 600 m²

Rozpoczęcie budowy

2017

Ukończenie budowy

2020

Pierwszy właściciel

SL Green Realty

Kolejni właściciele

National Pension Service of Korea, Hines Interests Limited Partnership

Obecny właściciel

SL Green Realty, National Pension Service of Korea, Hines Interests Limited Partnership

Położenie na mapie Manhattanu
Mapa konturowa Manhattanu, w centrum znajduje się punkt z opisem „One Vanderbilt”
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa konturowa Stanów Zjednoczonych, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „One Vanderbilt”
Położenie na mapie stanu Nowy Jork
Mapa konturowa stanu Nowy Jork, blisko dolnej krawiędzi po prawej znajduje się punkt z opisem „One Vanderbilt”
Położenie na mapie Nowego Jorku
Mapa konturowa Nowego Jorku, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „One Vanderbilt”
Ziemia40°45′10,8″N 73°58′42,6″W/40,753000 -73,978500
Strona internetowa

One Vanderbiltdrapacz chmur znajdujący się w dzielnicy Lower Manhattan na Manhattanie w Nowym Jorku w Stanach Zjednoczonych. Znajduje się na rogu przecznic 42nd Street i Vanderbilt Avenue. Budowa wieżowca rozpoczęła się w 2017 roku. Budynek miał uroczyste otwarcie we wrześniu 2020 roku. Na oficjalne otwarcie właściciel zdecydował się zaczekać do ukończenia tarasów widokowych Summit One Vanderbilt w październiku 2021.

Najwyższa kondygnacja wieżowca ma numer 93. Ma on 77 pięter[1][2], ale jedynie 57 jest piętrami przeznaczonymi na biura plus dwa pełniące funkcje tarasów widokowych. Summit One Vanderbilt. 397 metrów wysokości do dachu oraz 427 metrów wraz z iglicą. Po ukończeniu budowy było on drugim najwyższym wysokościowcem w mieście. Obecnie jest czwartym największym budynkiem w mieście; po One World Trade Center, Central Park Tower i 111 West 57th Street, oraz piątym najwyższym wieżowcem w Stanach Zjednoczonych. Budowa kosztowała 3,31 miliarda $.

Styl i Architektura[edytuj | edytuj kod]

Wygląd i styl One Vanderbilt miał za zadanie dopasować się do pobliskiego Grand Central Terminal. Fasada składa się z paneli szklanych, podczas gdy rogi wewnętrzne zrobione są przy użyciu terakoty. Wieżowiec zbudowany jest ze stali i betonu. Pomieszczenia wewnętrzne osiągają wysokość nawet 32 metrów.

Lobby zawiera siedzibę banku oraz przejścia do środków komunikacji: stacja kolei, oraz stacja metra Grand Central – 42nd Street Station. Na drugim piętrze znajduje się restauracja Le Pavilion[3]. Większość przestrzeni użytkowej wieżowca zajmują powierzchnie biurowe.

One Vanderbilt został zaprojektowany przez Kohn Pedersen Fox[4]. Severud Associates było inżynierem konstrukcyjnym, Langan Engineering było konsultantem inżyniera budownictwa, a Jaros, Baum & Bolles zostało firmą zajmującą się inżynierią mechaniczną i elektryczną[5]. Konsultant ds. konstrukcji Thornton Tomasetti pracował z Severud, aby stworzyć modele dla struktury One Vanderbilt’a.[6] Hines Interests Limited Partnership było kierownikiem projektu, a Tishman Construction było głównym podwykonawcą[4][5].

Początkowo w tym miejscu możliwe było jedynie wzniesienie wieżowca do wysokości 180 metrów, jednak deweloper SL Green zdołał pozyskać dodatkowe prawa do podwyższenia wieżowca za pomocą kupna praw od właścicieli sąsiednich budynków, m.in. od Bowery Savings Building, a także od miasta, przez poprawę infrastruktury publicznej i dostępu do miejsc użyteczności publicznej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pomiędzy latami 2001 a 2011 inwestor SL Green Realty kupował ziemię i budynki pod przyszłą budowę wieżowca, chcąc rozpoczynać prace od roku 2012. Po nieudanych rozmowach z biurem zajmującym się planowaniem przestrzennym miasta w 2013 roku budowa musiała opóźnić się o wiele miesięcy. W maju 2014 TD Bank podpisał zgodę na pomoc finansową przy projekcie poprzez zapłacenie najmu za lokal na parterze i wkrótce potem doszło do zburzenia wszystkich starych zabudowań na tym terenie. Wbicie kamienia węgielnego nastąpiło w październiku 2016. Drapacz chmur osiągnął swoją planowaną wysokość 17 września 2019, dwa miesiące przed planowanym terminem. Pomimo przeszkód związanych z pandemią Covid-19 budynek otwarto we wrześniu 2020, na oficjalne otwarcie trzeba było czekać aż do października 2021, gdy ukończono część widokową Summit One Vanderbilt.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

One Vanderbilt znajduje się w Midtown na Manhattanie w Nowym Jorku, na zachód od Grand Central Terminal. Budynek zajmuje blok miasta ograniczony od zachodu Madison Avenue, dawnej linii Vanderbilt Avenue na wschodzie, 42nd Street na południe i 43rd Street na północy[7]. Prostokątna działka budynku obejmuje 4,092.2 m² (44,048 ft²)[8], o wymiarach 61 na 66 m[9]. Do okolicznych struktur należą: Lefcourt Colonial Building i One Grand Central Place na południe; Grand Central Terminal na wschodzie; MetLife Building na północnym wschodzie. Dodatkowo, hotel Grand Hyatt New York oraz Chrysler Building są dwie działki na wschód, podczas gdy Pershing Square Building, Bowery Savings Bank Building i Chanin Building znajdują się na południowym wschodzie.

Drapacz chmur zastąpił wiele budynków zbudowanych tu jako Terminal City wokół Grand Central w XX wieku[10]. 18-piętrowy Vanderbilt Avenue Building, zaprojektowany przez Warren i Wetmore budynek na skrzyżowaniu 51-East i 42nd Street, otwarty jako sześciopiętrowy biurowiec w 1902, a rozbudowany w latach 1920. Miał on dwupoziomowy sklep „Modell’s store” który sprzedawał sprzęt sportowy[10]. Niektóre z pozostałych budynków miały ozdobne detale elewacji, takie jak: morświny i cherubiny z terakoty, zostały przeniesione do New York Landmarks Conservancy, które znalazło dla nich przyszły użytek[11]. 23-piętrowybudynek na rogu 317 Madison Avenue i 42nd Street, był zaaprojektowany przez Carrère and Hastings i otwarty w 1922 jako Liggett Building[12][13]. The Prudence Bond & Mortgage Building na rogu Madison Av. i 43rd St, gdzie gubernator stanu Nowy Jork Al Smith miał siedzibę swojej kampanii wyborczej w 1923.[10] Dwa małe budynki „an Irish pub” i a „T.G.I. Friday’s.” były zlokalizowane wzdłuż 43. ulicy[10].

Summit One Vanderbilt[edytuj | edytuj kod]

Powyżej 73[14] piętra znajduje się platforma obserwacyjna nazwana Summit One Vanderbilt[15]. Ma on powierzchnię 6683,3 m² i zawiera kilka restauracji. W 2018 szacowano, że koszt Summit One Vanderbilt wyniesie około 35–39 milionów dolarów[16]. Po oddaniu do użytku w 2021 cena za wejście dla osoby wyniosła $39. Dla mieszkańców przysługuje jednak zniżka. Summit One Vanderbilt zbudowany jest z 3 przedziałów, które zostały zaprojektowane przez biuro Snøhetta. Pierwsza część, „Ascent”, ma szklane windy, które dowożą klientów z lobby na platformę obserwacyjną, która mieści się 370 m (1210 stóp) nad ziemią. Druga część, „Levitation”, zbudowana jest z zabudowanych szklanych balkonów, które wystają z fasady budynku. Trzecia część, „Après”, ma szklany parapet i bar.[17][18]Dodatkowo jedna część to tzw. „infinity room” zawierający sufit zawieszony na wysokości 12 m[19]. Bary i restauracje są obsługiwane przez Danny Meyer’s Union Square Events. Summit One Vanderbilt zawiera także interaktywną wystawę artystyczną stworzoną przez Kenzo Digital[20][21][22]. Kierując się artykułem prasowym, opublikowanym w 2021, Summit One Vanderbilt posiada także zieloną przestrzeń reklamowaną jako „światowa najwyżej położona alpejska łąka”[23][24].

Zakończenie budowy[edytuj | edytuj kod]

W połowie 2019 SL Green ogłosiło, że zakończenie prac budowlanych planowane jest na sierpień tego samego roku[25]. Wkrótce, górna część iglicy została tymczasowo usunięta, aby można było zamontować dodatkową okładzinę do korony wieżowca[26]. Koniec budowy został opóźniony także przez wybuch w mieście pandemii Covid-19 na początku 2020 i w konsekwencji utrudnienie wielu aspektów prowadzenia działalności w mieście przez burmistrza[27]. Pomimo przeciwności, do czerwca budynek został w 67% wynajęty[28]. Natomiast na przełomie lat 2019/2020 planowano, że do końca 2020-go budynek ten będzie miał aż 82% zajętych przestrzeni biurowych. Cel nie został osiągnięty – jedynie 72% przestrzeni było zajętych w grudniu 2020.[29][30]

New York City Department of Buildings wydał tymczasowy certyfikat obłożenia dla lokali One Vanderbilt 11 września 2020 roku[31]. One Vanderbilt był oficjalnie otwarty 3 dni później, 14 września tego roku[32][33]. Jednakże powierzchnie biurowe nie były jeszcze wtedy gotowe do wprowadzenia. Najemcy musieli poczekać do listopada[34]. Restauracja Le Pavilion otwarta została w maju 2021.[35][36] W czerwcu natomiast konsorcjum banków: Wells Fargo i Goldman Sachs wsparły projekt One Vanderbilta kwotą 3 miliardów dolarów. W zamian właściciel miał płacić stałą kwotę przez okres 10 lat, używając tzw. „fixed-rate loan using commercial mortgage-backed securities” i był zobowiązany do spłacić dług, który pojawił się podczas etapu budowy[37][38].

Do lipca 2021 SL Green reklamował swoje biura na dwóch najwyższych piętrach budynku, podając cenę $3,470/m² powierzchni biurowej[39]. Była to wówczas najdroższa oferta w całym mieście.

Bilety do Summit One Vanderbilt wystartowały we wrześniu 2021, miesiąc przed planowanym otwarciem 21 października[40][41] oraz drzwi otwarte dla dziennikarzy 24 września tego roku[42]. Budynek był wynajmowany w 90 procentach w 2021 roku. Summit One Vanderbilt został oficjalnie otwarty 21 października[43][44].

Użyteczność pięter (według amerykańskiej numeracji)[edytuj | edytuj kod]

Przeznaczenie Piętra Opis[45]
Sky Floors 72-73 Sky Floors to szczytowe osiągnięcie powierzchni biurowej na Manhattanie, oferujące nielicznym wybrańcom niezrównane doznania w świecie innym niż jakakolwiek inna przestrzeń biurowa, gdziekolwiek.
 • Zapierające dech w piersiach widoki „jak z helikoptera” od mostu George’a Washingtona do Statuy Wolności
 • 20′ to 24′ Wysokość sufitu z oknami od podłogi do sufitu
 • Zewnętrzne Przestrzenie Tarasowe
Penthouse Floors 66-68 Podnieś poziom swojej firmy dzięki niezrównanej powierzchni biurowej, która pozwoli Ci urzeczywistnić swoją wizję. Wspaniałe widoki przenoszą Twoją firmę na zupełnie nowy poziom.
 • 360° Widoki tak daleko, jak zapragniesz
 • 16’6″ Wysokość sufitu z szybą od podłogi do sufitu
 • 7 rogów oferuje więcej znaczących i prestiżowych biur
63-65
60-62
Tower Floors 53-55 Nowy horyzont przestrzeni biurowej zapewnia niezrównane wrażenia, dzięki którym świat jest na wyciągnięcie ręki, a Nowy Jork u stóp.
 • 15’2″ Wysokość sufitu, piętra bezkolumnowe
 • Duża ilość biur w narożnikach.
 • Niezwykłe Widoki
50-52
47-49
44-46
Executive

Floors

36-38 Powierzchnia biurowa klasy premium pod najbardziej poszukiwanym adresem na świecie daje wyraźną przewagę Twojej firmie. Wspaniałe widoki na panoramę Nowego Jorku dają w zasięgu ręki niezwykłe możliwości.
 • 14’6″ Wysokość sufitu
 • Ponad 33 tys. stóp kwadratowych powierzchni na każdym piętrze
 • Okna od podłogi do sufitu
33-35
26-29
24-25
20-22
Podium Floors 14-15 Otocz się dynamiczną energią środkowego Manhattanu i postaw swoją firmę o krok przed konkurencją dzięki doskonałej powierzchni biurowej pod najbardziej prestiżowym adresem w mieście.
 • 18′ Wysokość sufitu
 • Okna od podłogi do sufitu
 • Ograniczona dostępność
10-12

Najemcy[edytuj | edytuj kod]

Parter – TD Bank[46][47]

I piętro – Le Pavilion[48]

10-12 piętro – TD Securities[49]

14-15 piętro – Oak Hill Advisors[50][51]

24 piętro – InTandem Capital Partners and Sagewind Capital LLC[51]

26 piętro – DZ Bank[52]

27–28 piętro – SL Green[53]

29–31 piętro – Greenberg Traurig[53]

33 piętro – Walker & Dunlop[54]

34–38 piętro – The Carlyle Group[55]

44-47, 67 piętra – McDermott Will & Emery[56][57]

48 piętro – MFA Financial[53]

51 piętro – Mamoura Holdings[58]

52 piętro – KPS Capital Partners[59][60]

55 piętro – sekretna firma świadcząca usługi finansowe[54]

60 piętro – UiPath, firma tworząca oprogramowanie do automatyki procesów w robotach[61]

73 piętro – GFL Environmental[62][63]

Cztery niezidentyfikowane piętra: Stone Ridge Asset Management[64][65]

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

 • James Gardiner napisał, że pomysł wybudowania takiego wieżowca „nie wydaje się tak uderzający lub imponujący jak każdy by chciał”, argumentując, że plan nie wyróżnia się niczym oprócz wysokości[66].
 • Justin Davidson z „New York Magazine” opisał One Vanderbilt jako rzadki „obywatelski Goliat”, a widział to w tym, że gdy inne wieżowce są budowane dla osiągania zysków, natomiast projekt dolnej części One Vanderbilt jest stworzony dla ułatwienia ruchu pieszych i dostępności komunikacji w tym rejonie miasta[66].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. View Author Archive i inni, Behind the rise of the 77-story One Vanderbilt, New York Post, 13 września 2020 [dostęp 2022-06-24] (ang.).
 2. Matt Mcnulty, See incredible views from One Vanderbilt, a 77-story $3 billion tower, Mail Online, 30 września 2021 [dostęp 2022-06-24].
 3. Le Pavillon, lepavillonnyc.com [dostęp 2022-06-22] (ang.).
 4. a b http://skyscrapercenter.info/building/one-vanderbilt/15833.
 5. a b One Vanderbilt, Steel Institute of New York [dostęp 2022-06-24] (ang.).
 6. 1,401-Ft-Tall One Vanderbilt Ranks as Third Tallest Office Tower in the U.S., www.enr.com [dostęp 2022-06-24] (ang.).
 7. One Vanderbilt, Hines [dostęp 2022-06-22] (ang.).
 8. NYC Planning ZoLa, zola.planning.nyc.gov [dostęp 2022-06-22].
 9. https://global.ctbuh.org/resources/papers/download/2438-one-vanderbilt-approving-midtowns-tallest-office-building.pdf.
 10. a b c d Matt A.V. Chaban, Future Neighbor Will Tower Over Grand Central, but Allow It to Shine, „The New York Times”, 17 października 2016, ISSN 0362-4331 [dostęp 2022-06-22] (ang.).
 11. Josh Barbanel, Old Facade’s Figures in Search of a Home, „Wall Street Journal”, 3 maja 2017, ISSN 0099-9660 [dostęp 2022-06-22] (ang.).
 12. Gregory Bilotto, The Rise and Fall of Pennsylvania Station, Arcadia Publishing, 2021, ISBN 978-1-4671-0534-7 [dostęp 2022-06-22] (ang.).
 13. City Chips Away at Beaux Arts Heart of Manhattan, www.architecturalrecord.com [dostęp 2022-06-22] (ang.).
 14. Valeria Ricciulli, Midtown East’s One Vanderbilt has an opening date, Curbed NY, 11 grudnia 2019 [dostęp 2022-06-21] (ang.).
 15. One Vanderbilt’s observation deck named the Summit, will have two glass-floored overhangs, 6sqft [dostęp 2022-06-21] (ang.).
 16. One Vanderbilt | NYC Observatories, The Real Deal New York, 5 czerwca 2018 [dostęp 2022-06-21] (ang.).
 17. Rachel Chang, This New All-glass Elevator Lifts You 1,210 Feet Above New York City, Travel + Leisure, 17 maja 2021 [dostęp 2022-06-21] (ang.).
 18. Shaye Weaver, You’ll be able to take a glass elevator to the top of a 1,401-foot skyscraper this fall, Time Out New York [dostęp 2022-06-21] (ang.).
 19. In Midtown, 1,401-foot One Vanderbilt is officially open, 6sqft [dostęp 2022-06-21] (ang.).
 20. Emily Davenport, Tickets on sale for SUMMIT One Vanderbilt ahead of October opening | amNewYork, www.amny.com, 14 września 2021 [dostęp 2022-06-21] (ang.).
 21. Alyson Krueger, From Graffiti in the Shadows to Designing an Observation Deck in the Clouds, „The New York Times”, 18 października 2021, ISSN 0362-4331 [dostęp 2022-06-21] (ang.).
 22. Alyson Krueger, From Graffiti in the Shadows to Designing an Observation Deck in the Clouds, „The New York Times”, 18 października 2021, ISSN 0362-4331 [dostęp 2022-06-22] (ang.).
 23. Shaye Weaver, You’ll be able to take a glass elevator to the top of a 1,401-foot skyscraper this fall, Time Out New York [dostęp 2022-06-22] (ang.).
 24. SL Green reveals plans for 65,000 s/f Summit One Vanderbilt, nyrej.com [dostęp 2022-06-22] (ang.).
 25. Valeria Ricciulli, Midtown East’s One Vanderbilt has an opening date, Curbed NY, 11 grudnia 2019 [dostęp 2022-06-22] (ang.).
 26. Michael Young, One Vanderbilt Progresses Toward August 2020 Opening in Midtown East, New York YIMBY, 29 grudnia 2019 [dostęp 2022-06-22] (ang.).
 27. Alejandra O’Connell-Domenech, One Vanderbilt Avenue opens up in Midtown despite city’s pandemic woes | amNewYork, www.amny.com, 14 września 2020 [dostęp 2022-06-22] (ang.).
 28. https://www.wsj.com/articles/if-you-want-to-see-where-new-york-is-heading-these-reits-offer-a-clue-11593995640.
 29. One Vanderbilt, Second-Tallest NYC Office Building, Officially Opens, www.ny1.com [dostęp 2022-06-22] (ang.).
 30. Peter Grant | Photographs by Sarah Blesener for The Wall Street Journal, SL Green’s $3 Billion One Vanderbilt in New York City Faces Big Challenges, „Wall Street Journal”, 8 września 2020, ISSN 0099-9660 [dostęp 2022-06-22] (ang.).
 31. 1,401-Ft-Tall One Vanderbilt Ranks as Third Tallest Office Tower in the U.S., www.enr.com [dostęp 2022-06-23] (ang.).
 32. One Vanderbilt, Second-Tallest NYC Office Building, Officially Opens, www.ny1.com [dostęp 2022-06-23] (ang.).
 33. Alejandra O’Connell-Domenech, One Vanderbilt Avenue opens up in Midtown despite city’s pandemic woes | amNewYork, www.amny.com, 14 września 2020 [dostęp 2022-06-23] (ang.).
 34. Peter Grant | Photographs by Sarah Blesener for The Wall Street Journal, SL Green’s $3 Billion One Vanderbilt in New York City Faces Big Challenges, „Wall Street Journal”, 8 września 2020, ISSN 0099-9660 [dostęp 2022-06-23] (ang.).
 35. John Ch, Le Pavillon Opens Its Doors at One Vanderbilt, Latest Restaurant from Chef Daniel Boulud, NBC New York [dostęp 2022-06-23] (ang.).
 36. Le Pavillon Opens at One Vanderbilt in New York’s Midtown, Haute Living, 23 maja 2021 [dostęp 2022-06-23] (ang.).
 37. SL Green Inks $3B Refi for One Vanderbilt, The Real Deal New York, 29 czerwca 2021 [dostęp 2022-06-23] (ang.).
 38. SL Green closes record-shattering $3B refi’ on one Vanderbilt, Real Estate Weekly, 28 czerwca 2021 [dostęp 2022-06-23] (ang.).
 39. SL Green Asking Record $322 Per Square Foot at One Vanderbilt, The Real Deal New York, 21 lipca 2021 [dostęp 2022-06-23] (ang.).
 40. Get a sneak peek of One Vanderbilt’s dizzying observation deck ahead of its October debut, The Architect’s Newspaper, 16 września 2021 [dostęp 2022-06-23] (ang.).
 41. Emily Davenport, Tickets on sale for SUMMIT One Vanderbilt ahead of October opening | amNewYork, www.amny.com, 14 września 2021 [dostęp 2022-06-23] (ang.).
 42. Alan Taylor, Views From (and of) Summit at One Vanderbilt – The Atlantic, www.theatlantic.com [dostęp 2022-06-23] (ang.).
 43. Justin Davidson, The Observation Deck at One Vanderbilt Is a Ridiculous Place, Curbed, 21 października 2021 [dostęp 2022-06-23] (ang.).
 44. Summit One Vanderbilt Observation Deck Opens In Midtown, www.cbsnews.com [dostęp 2022-06-23] (ang.).
 45. Floors, One Vanderbilt [dostęp 2022-06-24] (ang.).
 46. Charles V. Bagli, 65-Story Tower Planned Near Grand Central Terminal, „The New York Times”, 29 maja 2014, ISSN 0362-4331 [dostęp 2022-06-22] (ang.).
 47. Jessica Dailey, City Council Green Lights 1,500-Foot One Vanderbilt, Curbed NY, 27 maja 2015 [dostęp 2022-06-22] (ang.).
 48. Keiko Morris, One Vanderbilt Taps Daniel Boulud to Create a Restaurant and Cafe, „Wall Street Journal”, 17 kwietnia 2017, ISSN 0099-9660 [dostęp 2022-06-22] (ang.).
 49. One Vanderbilt | SL Green | TD Bank, The Real Deal New York, 3 grudnia 2018 [dostęp 2022-06-22] (ang.).
 50. Oak Hill Takes 46K SF and Carlyle Group Expands at One Vanderbilt, Commercial Observer, 29 października 2019 [dostęp 2022-06-22] (ang.).
 51. a b SL Green Realty Corp. Signs 107,000 Square Feet of Leases to Start Q2 2020 | SL Green Realty Corp., slgreen.gcs-web.com [dostęp 2022-06-22] (ang.).
 52. Rebecca Baird-Remba, German Bank Becomes One Vanderbilt’s Second Office Tenant, Commercial Observer, 27 września 2017 [dostęp 2022-06-22] (ang.).
 53. a b c One Vanderbilt Leasing Rundown – SL Green, TD Bank, The Real Deal New York [dostęp 2022-06-22] (ang.).
 54. a b https://finance.yahoo.com/news/sl-green-signs-two-leases-214300217.html.
 55. Carlyle Group signs lease at One Vanderbilt in New York, „Reuters”, 31 lipca 2018 [dostęp 2022-06-22] (ang.).
 56. Liam La Guerre, Law Firm McDermott Will & Emery Taking 106K SF at One Vanderbilt, Commercial Observer, 25 kwietnia 2018 [dostęp 2022-06-22] (ang.).
 57. One Vanderbilt | SL Green | McDermott Will & Emery, The Real Deal New York, 25 kwietnia 2018 [dostęp 2022-06-22] (ang.).
 58. SL Green Inks Three Leases Covering 81,304 Square Feet at One Vanderbilt Avenue, www.businesswire.com, 4 maja 2021 [dostęp 2022-06-22] (ang.).
 59. Private Equity Firm Takes 28K SF at One Vanderbilt, Commercial Observer, 17 kwietnia 2019 [dostęp 2022-06-22] (ang.).
 60. SL Green | One Vanderbilt | KPS Capital Partners, The Real Deal New York, 17 kwietnia 2019 [dostęp 2022-06-22] (ang.).
 61. Manhattan’s office towers are a tale of the haves and the have-nots, „Financial Times”, 9 października 2021 [dostęp 2022-06-22].
 62. Celia Young, Environmental Services Company Inks 10K-SF Deal at One Vanderbilt, Commercial Observer, 20 kwietnia 2022 [dostęp 2022-06-22] (ang.).
 63. SL Green’s One Vanderbilt Tower Nets Record NYC Office Rent, The Real Deal New York, 19 kwietnia 2022 [dostęp 2022-06-22] (ang.).
 64. Stone Ridge Leases 100K SF at SL Green’s One Vanderbilt, The Real Deal New York, 18 sierpnia 2021 [dostęp 2022-06-22] (ang.).
 65. Nicholas Rizzi, Asset Manager Stone Ridge Takes 100K SF at One Vanderbilt, Commercial Observer, 17 sierpnia 2021 [dostęp 2022-06-22] (ang.).
 66. a b Justin Davidson, Is One Vanderbilt the 1,400-Foot-Tall Building We Need?, Intelligencer [dostęp 2022-06-24] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]