One of the Boys

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
One of the Boys
Album studyjny Katy Perry
Wydany 17 czerwca 2008
(zobacz historię wydania)
Nagrywany 3 września 200728 marca 2008
Gatunek pop rock[1], pop[2]
Długość 43:38
Wydawnictwo Capitol Records
Producent Greg Wells, Dr. Luke, Glen Ballard, Dave Stewart, Katy Perry, Butch Walker
Oceny
Album po albumie
Single z albumu One of the Boys
 1. I Kissed a Girl
  Wydany: 6 maja 2008
 2. Hot n Cold
  Wydany: 30 września 2008
 3. Thinking of You
  Wydany: 13 stycznia]] 2009
 4. Waking Up in Vegas
  Wydany: 21 kwietnia 2009

One of the Boys – drugi album studyjny nagrany przez amerykańską piosenkarkę Katy Perry, wydany 17 czerwca 2008 nakładem wytwórni Capitol Music Group[8]. Wydawnictwo osiągnęło światowy sukces sprzedając się w ilości 5 milionów egzemplarzy[9]. Krążek został odznaczony przez RIAA statusem platyny za sprzedaż w Stanach Zjednoczonych w postaci miliona egzemplarzy[10]. Dzięki albumowi Perry zdobyła dwie nominacje do Nagrody Grammy, obie w kategorii Best Female Pop Vocal Performance. Pierwszą nominację otrzymała w 2009 za utwór "I Kissed a Girl", a drugą w 2010 za utwór "Hot n Cold"[11][12].

Produkcja i styl[edytuj]

Perry wykonująca "I Kissed a Girl" w 2009.

Perry pracowała nad albumem odkąd skończyła osiemnaście lat. W tym czasie dwukrotnie zerwała kontrakt z wytwórniami płytowymi. Podczas produkcji napisała ponad siedemdziesiąt piosenek i współpracowała z wybitnymi producentami: Gregiem Wellsem, Dr. Lukiem, Maksem Martinem oraz Davidem Stewartem[13][14]. Na albumie znalazły się trzy piosenki, które Perry napisała bez niczyjej pomocy.

Ostatecznie podpisała kontrakt z Capitol Records. Wówczas razem z Maksem Martinem napisała hity "I Kissed a Girl" oraz "Hot n Cold", a wkrótce dołączył do nich Dr. Luke. Z Gregiem Wellsem napisała "Ur So Gay" i "Fingerprints". Chris Anokute pomógł jej skończyć pięć piosenek, następnie wybrał sześć najlepszych, które Perry napisała w przeszłości. W ten sposób ukończono prace nad One of the Boys[15].

Muzyczny styl albumu One of the Boys porównywany jest do stylu Avril Lavigne i Lily Allen, a sama Perry twierdzi, że podczas nagrywania albumu inspirowała się muzyką Queen, The Beach Boys, Joniego Mitchella, Cyndi Lauper, Alanis Morissette i Paula Simona[16][17].

Rozmawiając o piosenkach na albumie Perry oznajmiła, że wydała "Ur So Gay" w celu wprowadzenia do albumu:

Quote-alpha.png
Ten album będzie miał wiele cech podobnych do "Ur So Gay". Będzie na nim mnóstwo blagierstwa, ponieważ teksty piosenek są dla mnie bardzo ważne. Jest kilka piosenek, które mają cię doprowadzić do płaczu. Ale jest też kilka piosenek, które mają sprawić żebyś tańczył i śpiewał. Każda piosenka na albumie znajduje się na nim z konkretnego powodu[5].

Perry napisała tekst do każdej piosenki na albumie, poruszając wiele ważnych dla niej tematów. Utwór "Ur So Gay" jest narzędziem zemsty przeciwko byłemu chłopakowi piosenkarki, w którym satyra i sarkazm skierowane są w kierunku metroseksualizmu[18]. Przebój "I Kissed a Girl" porusza tematykę lesbijstwa. W "Hot n Cold" śpiewa o niezdecydowanym chłopaku oraz wzlotach i upadkach każdej pary, a w piosenkach "I'm Still Breathing" i "Thinking of You" mówi o rozpadających się związkach. "Lost" to ulubiony utwór piosenkarki, który jest po części jej biografią. W "Waking Up in Vegas" opowiada o szalonych podróżach z przyjaciółmi do Las Vegas, zaś w "Mannequin" i "If You Can Afford Me" po raz kolejny śpiewa o swoim byłym chłopaku.

Wszystkie piosenki są zaśpiewane najniższym rodzajem głosu żeńskiego – kontraltem[19].

Promocja[edytuj]

Przed wydaniem albumu[edytuj]

Perry wykonująca "Ur So Gay" w 2008.

Przed wydaniem albumu, wokalistka została ciężko skrytykowana przez stronę The New Gay za piosenkę "Ur So Gay". Witryna uznała jej kontekst za homofobiczny, a tekst za "powtarzanie w kółko parę gejowskich stereotypów, potępiających jej byłego chłopaka"[20][21]. Redaktor brytyjskiego magazynu The Guardian – Jane Czyzselska nazwała piosenkę "słodkim, orzeźwiającym antidotum na lawinę z jawnie wyznawanego erotyzmu"[22]. Perry promowała utwór w Portugalii, co wywołało oburzenie wśród Portugalczyków. Pierwszy singel, wydany w maju 2008 – "I Kissed a Girl" wywołał wielkie kontrowersje na całym świecie. Szybko stał się globalnym hitem, podbijając pierwsze pozycje w ponad 30 krajach, między innymi w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Australii czy w Kanadzie. Do czerwca 2010 w samych Stanach Zjednoczonych utwór pobrało prawie 4 miliony osób. Pomimo homoseksualnego kontekstu piosenki Perry jest heteroseksualistką, przez co została surowo skrytykowana przez homoseksualistów, którzy twierdzili, że wykorzystała ich do zdobycia sławy[23]. Z kolei Lokalna centrala ewangelicznych Kątów Schronień Kościoła podsumowała utwór tekstem: "Pocałowałam dziewczynę i lubiłam to. Więc poszłam do piekła"[24][25].

Po wydaniu albumu[edytuj]

Na drugi singel wybrano "Hot n Cold". Wydany we wrześniu 2008 utwór, dotarł do trzeciego miejsca w Stanach Zjednoczonych. Do czerwca 2010 pobrano go około 4,5 miliona razy, co oficjalnie czyni go jednym z dziesięciu najlepiej sprzedających się w historii utworów w formie cyfrowej[26]. Kolejny singel – ballada "Thinking of You" początkowo miał zostać wydany jako pierwszy singel, jednak ze względu na gwałtowny wzrost popularności "I Kissed a Girl" plany te zostały zmienione. Premiera pierwszej wersji teledysku odbyła się pod koniec kwietnia 2008, ale wkrótce została usunięta z YouTube. Drugą wersję teledysku, wyreżyserowaną przez Melinę Matsoukas nakręcono w grudniu 2008[27]. Premiera miała miejsce 23 grudnia 2008[28]. "Thinking Of You" nie poprzedził sukcesów poprzednich singli, do sierpnia 2010 pobrano go niecałe milion razy. Ostatni, czwarty singel z albumu to "Waking Up in Vegas". Teledysk nagrano i wydano w marcu 2009, jego reżyserem był Joseph Kahn. Utwór cieszył się dużą popularnością w Stanach Zjednoczonych, Australii i w Kanadzie. Do sierpnia 2010 pobrało go 1,8 miliona osób[29].

Hello Katy Tour[edytuj]

23 stycznia 2009 wokalistka wyruszyła w swoją pierwszą światową trasę koncertową – Hello Katy Tour. Podczas pobytu Perry w Ameryce Północnej, Europie, Azji oraz w Australii i Oceanii odbyło się 89 koncertów[30]. Jako support w Europie pojawił się popularny zespół 3OH!3, a w Stanach Zjednoczonych The Daylights. Ostatni koncert miał miejsce 28 listopada 2009 w Austrii.

Odbiór[edytuj]

Krytyka[edytuj]

Album zebrał negatywne opinie od większości krytyków. Metacritic, który na podstawie 18 recenzji zliczył średnią, przyznał płycie słaby wynik 47%[5]. Pomimo wielu niekorzystnych słów na temat krążka, pojawiały się także w mniejszym stopniu pozytywne. Jedną z nich One of the Boys otrzymał od magazynu Billboard, który porównał go do albumów Alanis Morissette i stwierdził, że jest pełen potencjalnych hitów[31]. Blender pochwalił Perry za niebanalne teksty piosenek i udaną próbę eksperymentu z nową falą popularności syntho popu[32].

Częściej album otrzymywał niekorzystne bądź neutralne recenzje. Stephen Thomas Erlewine z AllMusic przyznał płycie dwie gwiazdki na pięć, nazywając ją fałszywą oraz niedojrzałą pod względem tekstów piosenek i wizerunku. Dodatkowo stwierdził, że Perry jest groteskowym przykładem nędzy muzycznej panującej w XXI wieku[33]. Slant Magazine skrytykował wokalistkę za niewykorzystanie szansy współpracy z Dr. Lukiem czy Glenem Ballardem, a także za użycie fałszywego wizerunku lesbijki w " I Kissed a Girl" w celu zdobycia popularności[6]. Spin określił album nudnym i ponurym, a The New York Times wprost odradził zakupu krążka[34][35]. Według magazynu Rolling Stone Perry ma serce stworzone do muzyki, jednak nie potrafiła tego udowodnić na One of the Boys. Wśród najlepszych utwór wymienił "Thinking of You i "Mannequin"[36]. PopMatters uznał, że dobre utwory Katy są proste i bez sensu, mając na myśli głównie "Hot n Cold" i "Ur So Gay"[37].

Sukces komercyjny[edytuj]

Płyta zadebiutowała na dziewiątej pozycji na liście Billboard 200 z 47 tysiącami sprzedanych kopii w pierwszym tygodniu i pozostał tam przez 84 tygodni[38]. Do 2011 album rozszedł się w nakładzie ponad miliona egzemplarzy w samych Stanach Zjednoczonych, co dało mu w tym kraju status platyny[39]. W Kanadzie zadebiutował na dziesiątym miejscu, ale później awansował jeszcze na szóste. W marcu 2010 krążek otrzymał tam status podwójnej platyny[40]. W Wielkiej Brytanii One of the Boys zadebiutował na jedenastej pozycji i pokrył się platyną. Dotarł także do miejsca jedenastego w Australii, gdzie odznaczył się podwójną platyną[41].

Lista utworów[edytuj]

# Tytuł Autorzy Produkcja Czas
1. "One of the Boys" Katy Perry Butch Walker 4:09
2. "I Kissed a Girl" Katy Perry, Lukasz Gottwald, Max Martin, Cathy Denis Dr. Luke 3:01
3. "Waking Up in Vegas" Katy Perry, Desmond Child, Andreas Carlsson Greg Wells 3:24
4. "Thinking of You" Katy Perry Butch Walker 4:09
5. "Mannequin" Katy Perry Greg Wells 3:19
6. "Ur So Gay" Katy Perry, Greg Wells Greg Wells 3:39
7. "Hot n Cold" Katy Perry, Lukasz Gottwald, Max Martin Dr. Luke 3:42
8. "If You Can Afford Me" Katy Perry, Dave Katz, Sam Hollande S*A*M & SLUGGO 3:21
9. "Lost" Katy Perry, Ted Bruner Ted Bruner 4:18
10. "Self Inflicted" Katy Perry, Scott Cutler, Anne Preven Scott Cutler, Anne Preven 3:27
11. "I'm Still Breathing" Katy Perry, David Stewart, Matthew Thiessen David Stewart 3:48
12. "Fingerprints" Katy Perry, Greg Wells Greg Wells 3:44
Edycja iTunes (Bonus)
13. "I Think I'm Ready" Katy Perry, Ted Bruner Ted Bruner 2:37
Edycja Wal-Mart (Bonus)
13. "A Cup of Coffee" Katy Perry, Glen Ballard, Matt Thiessen Glen Ballard 4:14

Notowania i certyfikacje[edytuj]

Notowania[edytuj]

Listy (2008-2009) Najwyższe
pozycje
Australia Australia (ARIA Charts)[42] 11
Austria Austria (Ö3 Austria Top 40)[43] 6
Belgia Belgia (Ultratop Flandria)[44] 24
Belgia Belgia (Ultratop Walonia)[45] 23
Czechy Czechy (Czech Albums Chart)[46] 33
Dania Dania (Tracklisten)[47] 4
Unia Europejska Europa (European Top 100 Albums) 10
Finlandia Finlandia (Finnish Albums Chart)[48] 13
Francja Francja (SNEP)[49] 10
Grecja Grecja (Greek Albums Chart)[50] 11
Hiszpania Hiszpania (PROMUSICAE)[51] 51
Holandia Holandia (MegaCharts)[52] 32
Irlandia Irlandia (IRMA)[53] 10
Kanada Kanada (Canadian Albums Chart)[54] 6
Meksyk Meksyk (AMPROFON)[55] 9
Niemcy Niemcy (Media Control Charts)[56] 7
Norwegia Norwegia (VG-Lista)[57] 7
Nowa Zelandia Nowa Zelandia (RIANZ)[58] 17
Portugalia Portugalia (AFP)[59] 18
Szwajcaria Szwajcaria (Schweizer Hitparade)[60] 6
Szwecja Szwecja (Sverigetopplistan)[61] 19
Stany Zjednoczone USA (Billboard 200)[54] 9
Stany Zjednoczone USA (Rock Albums)[54] 3
Węgry Węgry (MAHASZ)[62] 37
Wielka Brytania Wielka Brytania (UK Albums Chart)[63] 11
Włochy Włochy (FIMI)[64] 23

Notowania końcowo-roczne[edytuj]

Notowania (2009) Pozycja
Niemcy Niemcy (Media Control Charts)[65] 46
Szwajcaria Szwajcaria (Schweizer Hitparade)[66] 32
Notowania (2010) Pozycja
Australia Australia (ARIA Charts)[67] 94

Certyfikacje[edytuj]

Państwo Dostawca Status
Australia Australia ARIA 2× Platyna[41]
Austria Austria IFPI Platyna[68]
Belgia Belgia BEA Złoto[69]
Brazylia Brazylia ABPD Platyna[70]
Dania Dania IFPI Złoto[71]
Unia Europejska Europa BEA Platyna[72]
Francja Francja BEA Platyna[73]
Irlandia Irlandia IRMA Platyna[74]
Kanada Kanada CRIA 2× Platyna[40]
Niemcy Niemcy BVMI Złoto[75]
Nowa Zelandia Nowa Zelandia RIANZ Złoto[76]
Szwajcaria Szwajcaria IFPI Złoto[77]
Szwecja Szwecja IFPI Złoto[78]
Stany Zjednoczone USA RIAA Platyna[79]
Wielka Brytania Wielka Brytania BPI Platyna[80]

Historia wydania[edytuj]

Region Data Format
Stany Zjednoczone USA 17 czerwca 2008 CD
Digital download
Unia Europejska Europa 25 lipca 2008 CD
Digital download

Przypisy

 1. rateyourmusic.com/release/album/katy_perry/one_of_the_boys/
 2. allmusic.com/album/r1388803
 3. allmusic ((( One of the Boys > Review )))
 4. One of the Boys – Blender
 5. a b c One Of The Boys Reviews, Ratings, Credits, and More at Metacritic
 6. a b Katy Perry: One of the Boys | Music Review | Slant Magazine
 7. spin.com/reviews/katy-perry-one-boys-capitol
 8. One Of The Boys: Pop singer Katy Perry talks about her forthcoming album
 9. One of the Boys | Facebook
 10. RIAA – Gold & Platinum – December 11, 2010
 11. GRAMMY.com
 12. Nominees | GRAMMY.com
 13. Katy Perry: Interview
 14. Katy Perry To Release Debut Album 'One Of The Boys' | News @ Ultimate-Guitar.Com
 15. A&R, Record Label / Company, Music Publishing, Artist Manager and Music Industry Directory
 16. Katy Perry é revelação do mesmo filão de Avril Lavigne e Lily Allen – Abril.com
 17. Katy Perry – Descubra músicas, vídeos, shows, estatísticas e fotos na Last.fm
 18. G1 > Música – NOTÍCIAS – Cantora faz música para se vingar de ex-namorado 'gay'
 19. Music Videos, MTV Playlists, Reality TV, Artist News, Contests, VJ Holly, VJ Utt | MTV Asia
 20. Folha Online – Ilustrada – Ex-gospel, cantora faz sucesso com beijo lésbico – 28/08/2008
 21. The New Gay » Katy Perry: The New Gay Interview
 22. Jane Czyzselska: Is Katy Perry homophobic? No, just naive | Comment is free | guardian.co.uk
 23. Revista VEJA | Edição 2081 | 8 de outubro de 2008
 24. Evangélicos associam música de Katy Perry ao inferno » Universo Mix
 25. :: Dykerama – Katy Perry criticada por música sobre beijo lésbico ::
 26. Week Ending June 13, 2010: Where's That "Genie" When You Need Her? – Chart Watch
 27. Video Static: Music Video News: SHOT: Katy Perry – Melina, director
 28. http://www.katyperry.com/newz.aspx?c=GB&id=12180
 29. Week Ending Aug. 1, 2010: The Downloading Of Eminem – Chart Watch
 30. Katy Perry news: Katy Perry takes 'Boys' along on headlining outing // SoundSpike Concert News
 31. http://web.archive.org/20090426022632/www.billboard.com/bbcom/reviews-album/one-of-the-boys-1003816207.story
 32. http://www.blender.com/guide/reviews.aspx?id=5184
 33. One of the Boys – Katy Perry | AllMusic
 34. Katy Perry – Katy Perry – Album Reviews – NME.COM
 35. Katy Perry, 'One of the Boys' (Capitol) | SPIN.com
 36. One Of The Boys : Katy Perry : Review : Rolling Stone
 37. Katy Perry: One of the Boys < PopMatters
 38. http://www.billboard.com/#/news/katy-perry-doubles-up-no-1s-on-billboard-1004112241.story
 39. Week Ending Feb. 6, 2011: Songs: Katy Stands Alone – Chart Watch
 40. a b Canadian Recording Industry Association (CRIA): Gold & Platinum
 41. a b http://www.aria.com.au/pages/httpwww.aria.com.aupagesARIACharts-Accreditations-2008Albums.htm
 42. Australian Record Industry Assocation
 43. Katy Perry – One Of The Boys – austriancharts.at
 44. ultratop.be – Katy Perry – One Of The Boys
 45. ultratop.be – Katy Perry – One Of The Boys
 46. Čns Ifpi
 47. danishcharts.com – Katy Perry – One Of The Boys
 48. finnishcharts.com – Katy Perry – One Of The Boys
 49. Tops : une onzième semaine en tête pour Seal
 50. Ελληνικό Chart
 51. Promusicae
 52. dutchcharts.nl – Katy Perry – One Of The Boys
 53. Ireland Albums Top 75 – Music Charts
 54. a b c Katy Perry | AllMusic
 55. mexicancharts.com – Katy Perry – One Of The Boys
 56. http://acharts.us/germany_albums_top_50
 57. norwegiancharts.com – Discography Katy Perry
 58. RIANZ
 59. portuguesecharts.com – Katy Perry – One Of The Boys
 60. Swiss Albums Top 100 – Music Charts
 61. swedishcharts.com – Discography Katy Perry
 62. MAHASZ – Magyar Hanglemezkiadók Szövetsége | slágerlisták, hírek, jogok, jodíjak
 63. UK Albums Top 75 – Music Charts
 64. FIMI – Federazione Industria Musicale Italiana – Classifiche
 65. http://www.mtv.de/charts/Album_Jahrescharts_2009
 66. Swiss Year-End Charts 2009 – swisscharts.com
 67. Pink tops the ARIA top 100 chart | Adelaide Now
 68. IFPI Austria – Verband der Österreichischen Musikwirtschaft
 69. ultratop.be – ULTRATOP BELGIAN CHARTS
 70. ABPD | Associação Brasileira de Produtores de Disco
 71. Hitlisten.NU
 72. IFPI Platinum Europe Awards – 2008
 73. DISQUES D'OR 2009 TRI.xls
 74. The Irish Charts – All there is to know
 75. Bundesverband Musikindustrie: Gold-/Platin-Datenbank – BETA
 76. Latest Gold / Platinum Albums – RadioScope New Zealand
 77. The Official Swiss Charts and Music Community
 78. Sverigetopplistan – Sveriges Officiella Topplista
 79. RIAA – Recording Industry Association of America
 80. http://www.ukchartsplus.co.uk/ChartsPlusYE2008.pdf

Linki zewnętrzne[edytuj]