Onycholiza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Onycholiza (łac. onycholysis) – stan, w którym dochodzi do odwarstwiania płytki paznokcia od jego łożyska i nagromadzenia pod nim powietrza. Gdy pod paznokciem zbierają się masy hiperkeratotyczne, które oddzielają płytkę paznokciową, mówi się o dermatofibromie. Proces postępuje od wolnego brzegu lub boku paznokcia i towarzyszy temu białe zabarwienie paznokcia wskutek utraty łączności z łożyskiem i brakiem prześwitywania różowego zabarwienia pochodzącego z naczyń włosowatych. W niektórych sytuacjach dochodzi do wtórnego zakażenia i wówczas paznokieć ma inną barwę: szarą, żółtą, brązową, czarną.

Przyczyny[edytuj | edytuj kod]

Onycholiza o nieznanej przyczynie.

Leczenie[edytuj | edytuj kod]

Stosuje się leczenie objawowe. W zależności od przyczyny konieczne może być chirurgiczne usunięcie płytki paznokciowej. W przypadkach zakażenia bakteryjnego stosuje się antybiotyki. Szczególnym problemem leczniczym są stany grzybiczego zakażenia pierwotnego lub wtórnego. Z najnowszych sposobów leczniczych wymieniane są: sekwencyjna terapia lekami przeciwgrzybiczymi (itrakonazolem i terbinafiną), leczenie dwoma lekami przeciwgrzybiczymi, uzupełnianie terapii o leki rozszerzające naczynia, stosowanie miejscowe lakierów przeciwgrzybiczych[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Baran, E., Adamski, Z., Maleszka, R., Szepietowski, J., Nowicki, R.. Terapia skojarzona – zalecane leczenie ciężkich postaci grzybicy paznokci. „Mikol. Lek.”. 10 (2), s. 75-78, 2003. ISSN 1232-986X

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]