Opłata interchange

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Opłata interchange – należność pobierana przez bank wydający kartę płatniczą (nazywany emitentem) od agenta rozliczeniowego po każdej transakcji dokonanej przy użyciu karty płatniczej.

Przebieg przykładowej transakcji dokonanej za pomocą karty płatniczej wygląda następująco:

 1. Posiadacz karty – konsument, dokonując płatności za pomocą karty płatniczej u akceptanta, dokonuje obciążenia swojego rachunku bankowego (w przypadku kart debetowych) lub zaciąga kredyt u emitenta (w przypadku kart kredytowych).
 2. Emitent przekazuje agentowi rozliczeniowemu kwotę płatności, przy czym pomniejsza ją o opłatę interchange.
 3. Z kolei agent rozliczeniowy przelewa akceptantowi kwotę transakcji pomniejszoną o opłatę akceptanta, która składa się z:
  • opłaty interchange,
  • opłaty assessment (przekazywanej do organizacji płatniczej takiej jak np. Visa, Mastercard/Europay),
  • marży agenta rozliczeniowego.

Całość opłaty, o którą pomniejsza się kwotę transakcji przelewaną akceptantowi, określa się jako Merchant Service Charge[1]. Z formalnego punktu widzenia opłatę interchange uiszcza agent rozliczeniowy, to jednak z ekonomicznego punktu widzenia płaci ją akceptant w ramach opłaty akceptanta, a następnie konsument w postaci ceny towaru.

Opłata interchange[edytuj | edytuj kod]

Polska[edytuj | edytuj kod]

Ustawa o usługach płatniczych ustala opłatę interchange na maksymalnym poziomie 0,2% wartości transakcji dla operacji wykonanych kartami debetowymi i 0,3% dla operacji kartami kredytowymi.

Limit ten nie dotyczy nowej organizacji kartowej w okresie pierwszych 3 lat jej działania (pod warunkiem, że nowa organizacja nie jest w grupie z inną, dłużej działającą). Według prawa organizacje kartowe muszą publikować na swoich stronach internetowe informacje o stawkach opłat stanowiących ich przychody[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. WP Finanse - wiadomości gospodarcze i finansowe, banki.wp.pl [dostęp 2017-11-25] (pol.).
 2. Niższe maksymalne stawki opłaty interchange za płatności kartą, www.sejm.gov.pl [dostęp 2017-11-25] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]