Opactwo Thelemy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Opactwo Thelemy

Opactwo Thelemy zostało założone przez Aleistera Crowleya w wynajętym domu we Włoszech, w miejscowości Cefalù na Sycylii w roku 1920. Nazwa tego miejsca pochodzi od fikcyjnego opactwa, jakie opisane było w satyrze François Rabelais Gargantua, gdzie wszystkie ziemskie przyjemności były dowolnie zaspokajane. Tak jak i było opisane w tej historii, Crowley namalował na drzwiach słowa "Czyń swoją Wolę" ("Do What Thou Will"). Słowa te były także wyryte na drzwiach Opactwa Medmenham, miejscu spotkań sławnego "Klubu Ognia Piekielnego" Sir Francisa Dashwooda w XVIII wieku, tak więc Crowley mógł swój pomysł wziąć również i z tego źródła. Namalował też wiele fresków na wewnętrznych ścianach. W Opactwie Crowley wraz ze swoją rodziną i innymi mieszkańcami przeprowadzali różne magiczne i religijne rytuały, w zgodności z doktryną Thelemy.

Aleister planował przemienić mały dom w globalne centrum praktyk magicznych, a przy okazji i zarobić na wpłatach wstępujących do Opactwa nowych uczniów, szukających wiedzy o sztukach magicznych. To, czym tak naprawdę stało się Opactwo i jego mistrz było tematem wielu plotek, częściowo rozprowadzanych przez mieszkających w okolicy Włochów, lecz głównie jednak "produkowanych" przez Johna Bulla, pisarza brukowego z Wielkiej Brytanii, który z jakiś powodów mścił się na Crowleyu. Wśród stawianych mu zarzutów były m.in. podejrzenia o orgie seksualne, używanie narkotyków, poświęcenia zwierząt i dzieci oraz inne okrucieństwa. Crowley nigdy się do tego nie przyznał, ale nigdy też temu nie zaprzeczył, ponieważ lubił gdy otaczała go mgiełka tajemnicy.

W roku 1923 młody angielski poeta Raoul Lovedaya (lub Frederick Charles Loveday) zmarł tam z powodu, jak się dziś wydaje, wypicia wody ze strumienia mimo ostrzeżeń Crowleya o niebezpieczeństwie. Jego żona natychmiastowo złożyła pozew do sądu twierdząc jakoby Hughes zmarł wkrótce po odbyciu rytuału w Opactwie na skutek wypicia krwi kota. W związku z tym jak i licznymi plotkami na temat działalności członków Opactwa rząd Mussoliniego zażądał, by Crowley i jego "współwyznawcy" opuścili Włochy. Opactwo Thelemy zostało opuszczone, a lokalni mieszkańcy zamalowali to, co wyryte było na ścianach budynku.

Willa stoi do dziś, jednak znajduje się w bardzo złym stanie. Kenneth Anger, "wyznawca" nauki Crowleya, w roku 1955 odkrył i sfilmował zamalowane wcześniej freski. Ostatnio odkryto także kolejne z nich, a ukazujące je zdjęcia można znaleźć w Internecie. "Opactwo Thelemy" wciąż pozostaje popularną nazwą dla różnych magicznych społeczeństw, wikan czy satanistów. Taką nazwę ma także fanklub kontrowersyjnej gwiazdy muzyki - Marilyna Mansona.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]