Przejdź do zawartości

Opactwo terytorialne Einsiedeln

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Opactwo terytorialne Einsiedeln
Ilustracja
Zabudowania opactwa
Państwo

 Szwajcaria

Siedziba

Einsiedeln

Data powołania

934

Wyznanie

katolicyzm

Kościół

Kościół łaciński

metropolia

bezpośrednio pod Stolicę Apostolską

Opat

Urban Federer

Dane statystyczne (2004)
Liczba wiernych

88

Liczba parafii

1

Położenie na mapie Szwajcarii
47°07′36″N 8°45′05″E/47,126667 8,751472
Strona internetowa

Opactwo terytorialne Einsiedeln (łac. Abbatia Territorialis Einsiedlensis) – opactwo terytorialne Kościoła katolickiego, zakonu benedyktynów, w Szwajcarii, bezpośrednio podlegające Stolicy Apostolskiej. W 2007 roku mieszkało 88 katolików na 90 mieszkańców.

Terytorium[edytuj | edytuj kod]

Opactwo ma status diecezji intra muros, obejmuje więc tylko teren klasztoru w miejscowości Einsiedeln w kantonie Schwyz.

Jurysdykcji opata podlegają wyłącznie zakonnicy i osoby duchowne jako rezydenci. Kościół klasztorny jest jednocześnie kościołem parafialnym, a sama parafia pod względem duszpasterskim podlega diecezji Chur. Opat ma prawo wyznaczenia proboszcza i wikariuszy, którzy wymagają formalnego zatwierdzenia przez biskupa diecezjalnego.

Opat jest członkiem konferencji episkopatu Szwajcarii, mimo że nie posiada sakry biskupiej. Z tego względu nie może pełnić funkcji przewodniczącego lub wiceprzewodniczącego.

Kościół klasztorny[edytuj | edytuj kod]

Kościół klasztorny w obecnej formie, wzniesiono w 1719 na polecenie ówczesnego opata, Thomas Schenklin, i został zbudowany według projektu Caspara Moosbruggera(inne języki), architekta i benedyktyna.

Budynek wybudowano w stylu barokowym i rokokowym z jedną nawą, zwieńczony kopułą, w centrum kościoła stoi kaplica Czarnej Madonny,

Jest to jeden z najważniejszych przykładów niemieckiego rokoka.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Na terenie, gdzie obecnie znajduje się opactwo, pustelnik św. Medard († 861) wybudował kaplicę.

Opactwo terytorialne zostało zbudowane w 934 przez Everarda, który był pierwszym opatem. W okresie średniowiecza opactwo było ważnym przystankiem wzdłuż Drogi Świętego Jakuba; w XIV wieku stało się z kolei miejscem pielgrzymek do posągu Czarnej Madonny. Obecny pomnik, późnogotycki, pochodzi z połowy XV wieku, zastąpił wcześniejszą romańską figurę.

Jest to najważniejsze sanktuarium maryjne w Szwajcarii.

Lista opatów[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]