Opad konwekcyjny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Opad konwekcyjnyopad atmosferyczny powodowany wznoszeniem nagrzanego od podłoża wilgotnego powietrza (zjawisko konwekcji) i tworzeniem się ośrodka niskiego ciśnienia przy powierzchni ziemi.

Opad konwekcyjny występuje, gdy pionowa równowaga atmosfery jest chwiejna. Powstają wówczas chmury cumulonimbus, w których składowa pionowa ruchu powietrza jest rzędu 10-15 m/s. Czas trwania opadu waha się od kilku do kilkudziesięciu minut. Natężenie opadu zmienia się w czasie. Rozciągłość obszaru, na którym opad konwekcyjny występuje, waha się od kilku do kilkudziesięciu kilometrów i zawiera liczne podobszary bez opadu. W związku z tym możliwe jest, że mimo prognozy opadu w danym miejscu, nie będzie tam padało.

Mechanizm zjawiska[edytuj | edytuj kod]

Model zjawiska

Wraz ze wznoszeniem się od podłoża ogrzane powietrze ochładza się. Dzięki spadkowi temperatury para wodna osiąga punkt rosy i zaczyna się zamieniać w kropelki wody (kondensacja) lub w kryształki lodu (resublimacja), co powoduje powstanie chmur. Przy dalszym ochładzaniu następuje wypadanie[1] z nich opadu.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. W terminologii meteorologicznej deszcz, śnieg, grad nie pada, a wypada z chmury