Opatowice (Tarnowskie Góry)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy dzielnicy Tarnowskich Gór. Zobacz też: inne znaczenia słowa „Opatowice”.
Herb Tarnowskich Gór Opatowice
Opattowitz
Dzielnica Tarnowskich Gór
Ilustracja
Krzyż przydrożny z 1916 na skrzyżowaniu ulic Wiejskiej i Starotarnowickiej w Opatowicach
Herb
Herb
Państwo  Polska
Województwo  śląskie
Powiat POL powiat tarnogórski flag.svg tarnogórski
Miasto POL Tarnowskie Góry flag.svg Tarnowskie Góry
Data założenia 1201
W granicach Tarnowskich Gór 22 maja 1975
Zarządzający Krzysztof Huniak
Powierzchnia 2,60 km²
Populacja (31.12.2017)
• liczba ludności

1 246[1] Increase2.svg
• gęstość 479,2 os./km²
Nr kierunkowy (+48) 32
Kod pocztowy 42-680
Tablice rejestracyjne STA
Położenie na mapie Tarnowskich Gór
Mapa lokalizacyjna Tarnowskich Gór
Opatowice
Opatowice
Położenie na mapie powiatu tarnogórskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu tarnogórskiego
Opatowice
Opatowice
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Opatowice
Opatowice
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Opatowice
Opatowice
Ziemia50°27′09″N 18°49′09″E/50,452472 18,819083
Portal Portal Polska

Opatowice (niem. Opattowitz) – dzielnica Tarnowskich Gór położona w zachodniej części miasta, około 5 km od centrum. Graniczy z dzielnicami Stare Tarnowice, Rybna oraz Śródmieście-Centrum.

Nie posiada własnej poczty; kod pocztowy (42-680) należy do Urzędu Pocztowego w Rybnej. Na terenie dzielnicy znajduje się Przedszkole nr 26, kościół pw. Matki Boskiej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej, Świetlica Miejska nr 3 oraz hipermarket Tesco. Główne ulice dzielnicy to: Pastuszki, Wiśniowa, Wiejska, Starotarnowicka. Dzieci mieszkające na terenie Opatowic podlegają terenowo Szkole Podstawowej nr 9 w Rybnej lub Szkole Podstawowej nr 15 w Starych Tarnowicach oraz Gimnazjum nr 4 (Stare Tarnowice) i Gimnazjum nr 5 (Rybna).

W ostatnim czasie dzielnica stała się modnym miejscem do budowy domków jednorodzinnych.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Opatowice to jedna ze starszych osad ziemi tarnogórskiej.

Według Jana Nowaka, osada Opatowice została założona w 1201 roku przez cystersów, kiedy to zakon ten osiedlił się w Polsce i otrzymał od księcia Mieczysława ziemię leżącą między Tarnowicami, Rybną i Sowicami. Inne źródła mówią, iż kronikarz tarnogórski błędnie sugeruje, że wieś została założona przez cystersów. Prof. Jan Drabina w swojej pracy pt. „Historia Tarnowskich Gór” przytacza dokument wystawiony przez papieża Innocentego III z 1201 roku, w którym potwierdza wszystkie posiadłości należące do zakonu premonstratensów. Wśród nich została wymieniona osada Reptones, czyli dzisiejsze Repty.

Nazwa osady pochodzi od „opata” tj. przełożonego zakonu, któremu obowiązana była płacić dziesięcinę. Opatowice należały do parafii repeckiej, a w 1415 roku weszły w skład utworzonej wówczas parafii w Starych Tarnowicach i utrzymały się przy tej parafii aż 570 lat. Parafia w Opatowicach została erygowana 29 grudnia 1985 roku, a nową świątynię pw. Matki Boskiej Piekarskiej – Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej konsekrował uroczyście biskup Jan Wieczorek w dniu 12 września 1996 roku.

Górnictwo kruszcu rozwinęło się tutaj w XVI wieku i trwało z małymi przerwami do 1621 roku. Wtedy to trudniono się kopalnictwem kruszców szlachetnych, zwłaszcza srebra i ołowiu. W roku 1573 na polach opatowieckich wybito aż 232 szybów wydobywczych. W kościele parafialnym w Tarnowicach Starych znajduje się pod organami herb dla Opatowic wyobrażający łopatę. W 1885 roku założono w Opatowicach jednoklasową szkołę, drugą klasę dobudowano dziesięć lat później. Dzieci najstarszych klas kończyły edukację elementarną w Starych Tarnowicach. Dzisiaj budynek tej szkoły, po gruntownej przebudowie, stał się siedzibą przedszkola.

Po I wojnie światowej i plebiscycie (za Polską oddano 277 głosów, a za Niemcami 80) Opatowice znalazły się w granicach państwa polskiego. W 1926 roku w 101 domach mieszkało 828 osób.

W czasie II wojny światowej niemiecka nazistowska administracja III Rzeszy zmieniła nazwę na nową, całkowicie ahistoryczną - Kraftfelde.

Po wojnie w 1954 roku Opatowice wraz z Rybną utworzyły gromadę Rybna, którą włączono w 1961 roku do Strzybnicy.

Od 1975 roku Opatowice stanowią dzielnicę Tarnowskich Gór.

Herb[edytuj | edytuj kod]

Wg statutu dzielnicy Opatowice do 2015 roku herbem dzielnicy był:

Quote-alpha.png
(...) łopata i kopaczka, skrzyżowane nawzajem, drzewcami do góry. Barwy godła są następujące: żeliwa białe, złote drzewce, umieszczone na niebieskim tle[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Jan Nowak: Kronika Miasta i Powiatu Tarnowskie Góry: najstarsze dzieje Śląska i ziemi Bytomsko-Tarnogórskiej : dzieje pierwszego górnictwa w Polsce. Tarnowskie Góry: Księgarnia Polska Jana Nowaka, 1927.
  • red. Jana Drabiny: Historia Tarnowskich Gór. Tarnowskie Góry: Muzeum w Tarnowskich Górach, 2000. ISBN 83-911508-3-6.
  • Opatowice w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego. T. VII: Netrebka – Perepiat. Warszawa 1886.