Opawa (dopływ Odry)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Opawa
Ilustracja
Mostek na Białej Opawie pod Pradziadem
Kontynent Europa
Państwo  Czechy
Lokalizacja kraj morawsko-śląski
Rzeka
Długość 110,7 km
Powierzchnia zlewni 2089,0 km²
Średni przepływ 17,6 m³/s Děhylov
Źródło
Wysokość 529 m n.p.m.
Współrzędne 50°07′32″N 17°22′47″E/50,125556 17,379722
Ujście
Recypient Odra
Miejsce Ostrawa
Współrzędne 49°50′00″N 18°13′17″E/49,833333 18,221389
Położenie na mapie Czech
Mapa konturowa Czech, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast po prawej znajduje się punkt z opisem „ujście”

Opawa (czes. Opava, niem. Oppa, śląs. Opawica, Opavica, Opavice, Černá Opavice, Opa) – rzeka w Czechach, lewy dopływ górnej Odry, częściowo wyznacza granicę z Polską. Wypływa z Jesioników, płynie przez Śląsk Opawski, przez miasta Vrbno pod Pradědem, Karniów (Krnov) i Opawę, uchodzi do Odry na terenie Ostrawy.

Opawa powstaje z połączenia trzech potoków górskich mających swe źródła w Wysokim Jesioniku (czes. Hrubý Jeseník). Są to: Czarna Opawa, Środkowa Opawa i Biała Opawa.

Czarna Opawa (czes. Černá Opava) ma swoje źródła na zachodnim zboczu Orlika (1204 m n.p.m.), skąd płynie łukiem ku północy, wschodowi i południowi pod ruinami zamku Koberštejn do Vrbna pod Pradědem. Na odcinku od Koberštejnu do Vrbna oddziela Wysoki Jesionik od Gór Opawskich (czes. Zlatohorská vrchovina).

Środkowa Opawa (czes. Střední Opava) wypływa spod północno-wschodnich stoków Pradziada (1491 m n.p.m.) i płynie na północny wschód przez Vidly i Bílý Potok do Vrbna.

Biała Opawa (czes. Bílá Opava) ma swe źródła na południowych zboczach Pradziada, przy schronisku Barborka. Płynie głęboko wciętą, skalistą doliną na wschód, do Karlovej Studanki, a dalej na północny wschód do Vrbna. W miejscowości Vrbno pod Pradědem wszystkie trzy potoki się łączą, tworząc rzekę Opawę.

Od gminy Karłowice Opawa płynie przez Niski Jesionik, najpierw na południowy wschód, a od miejscowości Nové Heřminovy na północny wschód, do Karniowa w Górach Opawskich. Tam wpada do niej Opawica, a sama Opawa skręca na południowy wschód i płynie przez Płaskowyż Głubczycki. Przepływa przez miasto Opawę, nieco poniżej przyjmuje swój główny dopływ – Morawica. Między Karniowem a Opawą stanowi granicę między Polską a Czechami. Wpada do Odry na terenie Ostrawy w Kotlinie Ostrawskiej.

Dopływy[edytuj | edytuj kod]

Potok Opavice (Opawica)

Miasta[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]