Opcja binarna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Opcja binarna (ang. binary option, digital option, bet option, all-or-nothing option) – jeden z rodzajów opcji: pochodnych instrumentów finansowych. Elementem konstrukcyjnym wykorzystanym w opcji binarnej jest stała wysokość świadczenia dla nabywcy opcji (zakładając, że wygasa ona in-the-money). Nie jest przy tym istotne, o ile cena instrumentu bazowego różni się od kursu wykonania w dniu realizacji[1]. Jest to dość nowa forma handlu. Handel opcjami binarnymi polega na spekulowaniu, czy cena danego aktywa wzrośnie, czy spadnie w danym przedziale czasowym.

Rodzaje opcji binarnych[edytuj | edytuj kod]

High / Low

Kupujący spekuluje, czy cena aktywa będzie niższa, czy wyższa niż podczas zakupu opcji – ten rodzaj opcji jest najbardziej lubiany.

Touch/No touch

Kupujący spekuluje, czy cena aktywa osiągnie, czy przeciwnie nie osiągnie określonego poziomu.

Boundary

Kupujący spekuluje, czy cena aktywa zostanie w konkretnym przedziale cenowym, czy przeciwnie, będzie poza danym przedziałem.

Krótkoterminowe

Są to opcje typu High/Low o krótkim czasie zakończenia opcji, który może wynosić od 30 sekund do 5 minut.

Przykład tradingu opcjami binarnymi[edytuj | edytuj kod]

O godzinie 14:00 cena EUR/USD wynosi 1,2490. Trader wierzy, że cena wzrośnie, dlatego kupuje 10 opcji call dla EUR/USD na kwotę lub powyżej 1,2500 na godzinę 15:00, w cenie 160 złotych za opcję. Ryzyko związane z tą transakcją jest znane. Przychód/stratę tradera warunkuje zasada „wszystko albo nic”. Może on stracić wszystkie zainwestowane pieniądze, które w tym przypadku to 160 PLN x 10 = 1600 PLN lub uzyskać przychód równy 400 PLN x 10 = 4000 PLN. Jeżeli cena EUR/USD zamknie się lub przekroczy 1,2500 o 15:00, zysk tradera będzie wynosił kwotę równą wypłacie, pomniejszonej o koszt opcji: 4000 PLN – 1600 PLN = 2400 PLN.

Trader może również wybrać likwidację (kupno lub sprzedaż w celu zamknięcia) jego pozycji przed wygaśnięciem, przy czym wartość opcji nie musi być równa 400 PLN. Im większa różnica pomiędzy ceną bieżącą a wykonania, wartość opcji spada, gdyż prawdopodobieństwo wygaśnięcia „in the money” jest niższe.

Regulacja brokerów[edytuj | edytuj kod]

Rynek opcji binarnych nie jest jeszcze w pełni regulowanym rynkiem, czego powodem jest jego duży dynamizm oraz kontrowersje związane z zaliczeniem tego rodzaju działalności jako instrument finansowy. Pierwszym urzędem regulacyjnym na terenie Unii Europejskiej, który uznał opcje binarne za instrument finansowy, jest Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC)[2]. Rynek ten więc zaczął być regulowany na terenie UE od 3 maja 2012 roku. Jednakże nie wszystkie organy regulacyjne traktują opcje binarne jako instrument finansowy. Dla przykładu brytyjski organ regulacyjny Financial Conduct Authority (FCA) traktuje opcje binarne jako hazard i też wymaga uzyskania odpowiedniej regulacji wydawanej przez Komisję Hazardową.

Sytuacja prawna w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Trading opcjami binarnymi w Polsce, jak i na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej został zakazany z dniem 2 lipca 2018 roku[3].

Krytyka[edytuj | edytuj kod]

Te platformy mogą być uważane bardziej za platformy do gier niż platformy inwestycyjne, z uwagi na ujemną łączną wygraną (mają przewagę nad inwestorem) i z powodu wymagania znikomego poziomu lub całkowitego braku wiedzy o rynkach finansowych[4]. Według Gordona Pape, publicysty Forbesa, „zabawa ta może szybko przerodzić się w uzależnienie. Nikt, nie ważne jaką wiedzę posiada, nie może stale przewidywać zachowania akcji lub towarów w krótkim okresie”[5]. Przeciwnicy tego podejścia powołują się zaś na orzeczenie holenderskiego sądu Rechtbank Rotterdam z dnia 16 stycznia 2015 roku, wydane w sprawie o sygnaturze ROT 14-6550 na wniosek Biura Kontroli Gier Hazardowych. Po przeprowadzeniu procesu, sąd stwierdził, że wyniki transakcji opcji binarnych nie są przypadkowe, a co za tym idzie, opcje binarne należy rozpatrywać w kontekście narzędzi finansowych, a nie hazardu[6].

Oszustwa[edytuj | edytuj kod]

Niestety ale na opcjach binarnych coraz częściej dochodzi do oszustw, najczęściej są to wyłudzenia pieniędzy przez nielicencjonowanych brokerów. Przeważnie dzieje się to na zasadzie programów, które automatycznie dokonują transakcji za gracza. Jest to o tyle niebezpieczne, bo nie wygląda to jak oszustwo (i faktycznie w świetle prawa nie jest to oszustwo), jednak inwestor w ten sposób traci swoje oszczędności[7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Publikacja NBP „Charakterystyka, wycena i zastosowanie wybranych opcji egzotycznych”, Arkadiusz Napiórkowski 2001.
  2. Ogłoszenie na stronie cypryjskiego rządu. www.cysec.gov.cy. [dostęp 2015-10-09].
  3. ESMA adopts final product intervention measures on CFDs and binary options, www.esma.europa.eu [dostęp 2021-02-12].
  4. Weryfikacja i bezpieczeństwo | Binary24.pl, www.binary24.pl [dostęp 2016-09-29].
  5. Don't Gamble On Binary Options, www.forbes.com [dostęp 2020-07-09] (ang.).
  6. Sąd zdecydował, że opcje binarne są legalne, „xBinOp.com.pl”, 11 maja 2016 [dostęp 2017-05-14] (pol.).
  7. Opcje binarne oszustwa - nie daj się oszukać!, „Opcje binarne”, 16 grudnia 2015 [dostęp 2017-09-02] (pol.).