OpenOffice Writer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z OpenOffice.org Writer)
OpenOffice.org Writer
logo
Ilustracja
Autor Apache Software Foundation
Pierwsze wydanie 2002-04-30 30 kwietnia 2002(dts)[1]
Aktualna wersja stabilna 4.1.14
(27 lutego 2023) [±]
System operacyjny Linux x86, Microsoft Windows x86, Solaris SPARC i x86 w mniejszym stopniu inne (m.in. OS X, FreeBSD)
Rodzaj procesor tekstu
Licencja Apache License Version 2.0
Strona internetowa

OpenOffice Writer (dawniej OpenOffice.org Writer) – procesor tekstu wchodzący w skład bezpłatnego pakietu biurowego Apache OpenOffice, dostępnego na platformach Microsoft Windows, Linux, Solaris oraz innych (w tym OS X). Jest dostępny w kilkudziesięciu wersjach językowych, także w języku polskim, łącznie z niezbędnymi narzędziami językowymi – słownikiem ortograficznym i słownikiem synonimów.

Writer jest programem odpowiadającym funkcjonalnie komercyjnym edytorom, jak Microsoft Word czy WordPerfect, a więc zawierającym komplet narzędzi edycyjnych, w tym rozbudowane instrumenty biurowe i akademickie oraz wbudowane narzędzie do eksportu dokumentów w międzyplatformowym formacie PDF. Obsługa macierzystych formatów programów Microsoft Word oraz WordPerfect (od wersji 2.0) ułatwia migrację z komercyjnego oprogramowania i zapewnia wymianę dokumentów ze środowiskami posługującymi się Microsoft Office oraz WordPerfect Office. Zaletą OpenOffice.org Writera (wersja 2.0) jest jego macierzysty format plikuOpenDocument Text, który jest standardem OASIS.

Historia[edytuj | edytuj kod]

OpenOffice Writer jest produktem wywodzącym się z pakietu StarOffice niemieckiej firmy Star Division Inc., który został zakupiony przez Sun Microsystems, a 19 lipca 2000 roku, udostępnionym do dalszego rozwoju przez społeczność Open Source.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. About OpenOffice.org. [dostęp 2012-05-23]. Cytat: OpenOffice.org 1.0 (the original name, pre-Apache) was released on April 30th, 2002.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]