OpenOffice Impress

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
OpenOffice Impress
Logo OpenOffice Impress
Logo programu
Ilustracja
Autor Apache Software Foundation
Pierwsze wydanie 2002-04-30 30 kwietnia 2002(dts)[1]
Aktualna wersja stabilna 4.1.14
(27 lutego 2023) [±]
System operacyjny Linux x86, Microsoft Windows x86, Solaris SPARC i x86 w mniejszym stopniu inne (m.in. OS X, FreeBSD)
Rodzaj edytor prezentacji
Licencja Apache License Version 2.0
Strona internetowa

OpenOffice Impress (dawniej OpenOffice.org Impress w wersji polskiej Prezentacja) – zaawansowany program do tworzenia grafiki prezentacyjnej wchodzący w skład bezpłatnego pakietu biurowego Apache OpenOffice, dostępnego dla platform Microsoft Windows, Linux, Solaris oraz w mniejszym stopniu innych (w tym OS X). Jest dostępny w kilkudziesięciu wersjach językowych, także w języku polskim.

Impress jest programem odpowiadającym funkcjonalnie takim komercyjnym programom, jak Microsoft PowerPoint czy Corel Presentations, a więc zawierającym komplet narzędzi do organizowania prezentacji, edycji slajdów, wyświetlania prezentacji na ekranie, eksportu i importu danych (unikatowa możliwość eksportu do formatu Adobe Flash i PDF), o poprawnej ergonomii obsługi. Słabszą stroną jest obsługa wideo i dźwięku, niewielki jest też zasób gotowych szablonów dostarczanych razem z pakietem.

Zaletą OpenOffice Impress jest macierzysty format pliku – skompresowany XML – dzięki któremu prezentacje mają niewielkie rozmiary. Od wersji 2.0 stosowany jest domyślnie otwarty format OpenDocument, promowany obecnie jako uniwersalny standard wymiany informacji między programami biurowymi.

Historia[edytuj | edytuj kod]

 Zobacz więcej w artykule Apache OpenOffice, w sekcji Historia.

OpenOffice.org Impress jest produktem wywodzącym się z pakietu StarOffice niemieckiej firmy Star Division Inc., który został zakupiony przez Sun Microsystems, a 19 lipca 2000 roku, udostępnionym do dalszego rozwoju przez społeczność Open Source.

Jeszcze na początku 2005 r. program był dostępny tylko w wersji 1.1.x. W październiku 2005 pojawiła się następna wersja pakietu, a mianowicie OpenOffice.org 2.0. Impress został w niej w znacznym stopniu przebudowany i udoskonalony.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. About OpenOffice.org. [dostęp 2012-05-23]. Cytat: OpenOffice.org 1.0 (the original name, pre-Apache) was released on April 30th, 2002.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]