Opera (zespół muzyczny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy zespołu muzycznego. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
Opera
Rok założenia 1986
Rok rozwiązania 1990
Pochodzenie  Polska (Warszawa)
Gatunek cold wave, soft rock
Powiązania Madame (zespół muzyczny), Republika, Włodzimierz Kiniorski
Skład
Robert Gawliński
Zbigniew Krzywański
Paweł Kuczyński
Sławomir Ciesielski
Jacek Rodziewicz
Byli członkowie
Mariusz Lubomski

Opera – polski zespół łączący brzmienia spod znaku cold wave (zimna fala) i soft rocka utworzony w połowie 1986 roku przez byłych muzyków zespołu Republika.

Gdy w połowie czerwca 1986 roku rozpadł się zespół muzyczny Republika Grzegorz Ciechowski uruchomił swój solowy projekt pod nazwą Obywatel GC, a pozostali członkowie grupy, tj. gitarzysta Zbigniew Krzywański, basista Paweł Kuczyński i perkusista Sławomir Ciesielski postanowili nadal grać razem pod nazwą Opera. Wokalistą został Ciesielski, który wcześniej śpiewał już w utworach Republiki, a następnie Mariusz Lubomski. Nieco później do grupy dołączył Jacek Rodziewicz (instrumenty klawiszowe) i wokalista – Robert Gawliński (Madame) w miejsce Lubomskiego. Z zespołem grywał także Włodzimierz Kiniorski.

W tym składzie muzycy zagrali kilka koncertów - min. w Hali Olivii i na festiwalu w Jarocinie w 1989 r., a także zarejestrowali nagrania na debiutancką płytę. Materiał ostatecznie nie został wydany, ze względu na długotrwały proces produkcji. Zespół został rozwiązany w 1990 roku, nie odnosząc sukcesu z żadnym ze swoich wokalistów. Nagrania zostały ostatecznie wydane w 1993 pod nazwą Gawliński/Opera 1987-1988, w związku z sukcesem komercyjnym zespołu Wilki któremu przewodził Robert Gawliński. Zespół rozpadł się w 1990 roku gdy Grzegorz Ciechowski postanowił reaktywować Republikę.

Skład zespołu[edytuj | edytuj kod]

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]