Opera Leśna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Eingang Opera Lesna Sopot - Waldoper Zoppot.JPG

Opera Leśna (niem. Die Waldoper) – leśny amfiteatr o powierzchni 4 ha otwarty w lipcu 1909 w Sopocie. Opera Leśna znajduje się na skraju Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego w kompleksie leśnym Lasów Oliwskich. Obiekt charakteryzuje się przede wszystkim bardzo dobrą akustyką i atrakcyjną lokalizacją. W okresie (09.2009–06.2012) obiekt przeszedł gruntowną modernizację. Widownia opery mieści aktualnie 5047 widzów, przy złożonych przednich sektorach łączna ilość miejsc stojących oraz siedzących wynosi 5579.

Scena (o głębokości 19 m i powierzchni 430 m²) oraz orkiestron jest w stanie pomieścić ponad 100 osobową orkiestrę. Sceneria Opery Leśnej jest kojarzona przede wszystkim z odbywającym się tu corocznie festiwalem. Scena opery to również miejsce licznych koncertów muzyki poważnej, koncertów bluesowych, rockowych, pokazów mody i innych. W pobliżu Opery Leśnej przebiega turystyczny szlak Wzgórz Szymbarskich. Operatorem Opery Leśnej jest Bałtycka Agencja Artystyczna BART.

Scena w Operze Leśnej

OL wiki

Historia[edytuj | edytuj kod]

1. Zoppoter Waldfestspiel 1909

Sala koncertowa[edytuj | edytuj kod]

Obiekt oddany do użytku w 1997, umożliwiający działalność koncertową również w sezonie jesienno-zimowym z widownią na 300 osób. Sala koncertowa jest siedzibą Polskiej Filharmonii Kameralnej w Sopocie pod Dyrekcją Wojciecha Rajskiego.

Na scenie sali koncertowej wystąpili[edytuj | edytuj kod]

Festiwale muzyczne w Operze leśnej[edytuj | edytuj kod]

  • Sopot Festiwal (TVP1 1961–2004), (TVN 2005–2009), (Polsat od 2012)
  • Polsat SuperHit Festiwal (Polsat od 2015)

dawniej

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]